Gobe

palček  

član od: 17.6.2004

sporočila: 3

tema odprta - 21. jun 2004 10:45 | ogledi: 8.184 | odgovori: 17

Zanima me, zakaj je pri nekaterih gobah kot je ,, dedek,, užiten samo klobuk in zakaj ne tudi bet.

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

21. jun 2004 14:14

Konkretno za vrsto gob "Gabrov ded" ne velja, da je bet neužiten, tevmeč v knjigi o gobah piše, da je bet trd in vlaknat - zato se priporoča, da se zavrže. Verjetno pa za druge vrste gob velja podobno.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

21. jun 2004 14:44

Ko smo že pri gobah - kaj se da še spesnit z dežniki. Jaz jih največ poham ali dodam drugim gobam v juho. Kakšna ideja? Lumpica

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

21. jun 2004 14:55

Lumpica in ostali gobarji! Nam zelo teknejo tudi na ta način: Gobe polite s smetano Sestavine gobe (jurčke, dežnikarice, golobice, karžlje, kukmake, klobuki vseh vrst gob, ki so mesnate) kislo smetano, pomešano z jogurtom sol poper sesekljan peteršilj malo sesekljanega česna parmezan Priprava Očiščene in oprane klobuke ene od zgoraj naštetih vrst gob, položimo z lističi obrnjenimi navzgor, na naoljen pekač ter jih posolimo. Pečemo jih v pečici pri 200°C približno 6 - 10 minut. Nato jih polijemo s smetano in pečemo še toliko časa, da smetana rahlo porumeni. Tedaj jih posujemo s peteršiljem, česnom, poprom in naribanim sirom ter pustimo v pečici še 2 minuti. Pa dober tek! Ja zdaj je že kar veselo gobarsko razpoloženje - mi smo že več kot teden dni "samo na gobah in frišnemu krompirčku". LP, Maja

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

21. jun 2004 15:21

Dežnički so dobri tudi pečeni na žaru. Suzi

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

21. jun 2004 16:35

Blagor vam, jaz poznam samo dežnike Kako bi se nekako naučila " prepoznat gobe ". Tako, brez knjige - saj vendar raste ogromno gob tudi po parkih in bi jih kar surove jedla. No vseeno si tega ne upam. Moji me pa morajo vsako leto peljat na Tromejo v Ratečah. ( pravzaprav gor hodimo ), kjer sem jedla najboljšo gobovo juho ( skoraj tako dobra kot doma, ha, ha) Komaj čakam " mojo sezono ", da poizkusim zadevo s smetano Lumpica

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

21. jun 2004 21:45

Mene je učil dedek, ko sem bila še majhna in sem mu delala družbo v gozdu (zdaj že žal pokojni) ter mami, sedaj pa sem se preselila k fantu, kjer sta bodoča tašča in tast še bolj vneta gobarja in poznata kar nekaj "becirkov", zdaj naju pa poučujeta kje kaj najdeš... Ja se vračamo v čas nabiralništva, ko je vse tako drago LN, Maja

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. jun 2004 10:41

Pri dedih in turkih je užiten tudi bet, vendar samo pri mladih gobah. Kako se naučiti nabirat gobe? Z dobro knjigo v hosto, tisto gobo, ki se vam bo zdela užitna utrgajte in se OBVEZNO še poučite pri kakšnem gobarskem goruju, ki vas bo po domače opozoril na značilnosti gobe, možne zamenjave, kako se goba pravilno utrga, kako se gobo grobo očisti že v hosti itd... Vsekakor knjiga ni nikakor dovolj, pa naj so v njej še tako dobre fotografije. lp

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

22. jun 2004 15:09

Bom še enkrat poskusila z gobarjem. Imam pa slabe izkušnje z neke razstave gob. Gobar je bil tako skop in sem kakšno informacijo dobesedno trgala iz ust. Imela sem občutek, da mi izdaja državno tajno. Da o kakšnem namigu, kje bi pa to " približno " rastlo ne izgubljam besed. Vojna tajna. Lumpica

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

22. jun 2004 17:26

full so dobri dezniki z zreski v smetanovi omaki: zrezke jaz imam najraje puranje ... vi pa kakor zelite zrezke posoliš popras ipd tako kot za naravno pečene zrezke jih rahlo popečeš da zakjrknejo streseš čez nih dežnike ki so natrgani na lčističe ali nakockani ...preliješ s sladko smetano pol litra recimo ... jo dajem po okusu ali pač tokiko kot je imam in pustim da se duši ... toliko časa da so zrezki pečeni oz kuhani ... če se vam zdi omaka preredka jo zgostite z ostro moko in dobertek

patrick123  

član od: 4.9.2003

sporočila: 9

23. jun 2004 13:20

Majhne, še fajn zaprte marele lahko naredimo na Ljubljanski način (sir , šunka ali pršut) paniramo in ocvremo. Njam, njam. patrick123

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti