Jem, torej hujšam ali proč s sladkorjem

teni  

član od: 6.6.2005

sporočila: 29

6. jun 2005 10:17

Pozdravljeni, vsi Montiji! Po razmisleku o svojem (slabem) načinu prehranjevanja in po seznanitvi z montijevimi nasveti, sem se tudi sama odločila, da poskusim. Sem čisto na začetku (14 dni) in prvi vtisi - ODLIČNI. Že prvi teden sem izgubila dva kilograma, uredila se mi je prebava in počutim se super. Polnozrnati kruh spečem sama in uživam v pripravah zelenjavnih jedi, ki jih imam zelo rada. Zanima pa me, kakšno marmelado uporabljate (tudi diabetična ima v deklaraciji namreč zapisano, da vsebuje nekaj sladkorja). LP! teni

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

6. jun 2005 11:16

lep pozdrav!! tudi sama ze nekaj časa jem v skladu z monignacovo metodo, imam pa eno vprašanje... montignac v knjigi govori o NERAFINIRANEM rižu, v naših trgovinah pa sem našla le nebrušen in neoluščen riž. kakšna je razlika in kateri je primeren za prehranjevanje po montignacu? glede marmelade pa... kupujem etino marmelado na kateri piše, da nima dodanega sladkorja in se dobi v takih zelo majhnih kozarčkih. mislim, da jo imajo v dveh okusih, gozdni sadeži in marelica... lp ninky

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

6. jun 2005 12:32

Pozdravljeni Teni in Ninky v klubu Montignacovih privržencev. Me veseli, da vama je všeč in bosta vztrajali še naprej. Saj riž ne jemo tako zelo velikokrat, da bi bilo to odločilno. Za marmelado pa se strinjam. V tem obdobju, ko bo dovolj sadja, se jo lahko kakšen kozerček ali dva pripravi tudi doma. Ni trajna, vendar pa kakšen mesec vzdrži. In kruh je resnično bolje peči sam, vsaj na prvi stopnji. Drugače pa čim manj kompliciranja. Bolj ko je živilo predelano, višji GI ima. Veliko uspehov in zadovoljstva vama želim in kar pogumno. Montijeva načela delujejo. In prav nič ni težko. Pozdravček Marika

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

6. jun 2005 12:48

ojla! jaz kruha ne pecem sama, ampak kupujem Mihov kruh, ki menda da je izdelan iz polnozrnate moke, vendar se ga zelo težko dobi. a pozna kdo se kaksen kruh, ki je primeren za montignaca in se dobi tudi v "normalnih" trgovinah, kot je npr. "najboljši sosed"? riž pa jem sigurno enkrat ali dvakrat na teden, ker mi je super dober in ne bi rada,da se mi zaradi napacne izbire riža pode celoten koncept. drugace pa je montignac zares super. sploh kar se tice prebave. lp ninky Sporočilo je spremenil(a) ninky dne 06. jun 2005 13:01:32

teni  

član od: 6.6.2005

sporočila: 29

6. jun 2005 13:30

Kruh je tako enostavno speči, da ga res lahko prav vsak naredi sam in Ninky, da boš "zihr" da ješ polnozrnatega, ti svetujem, da poskusiš. Recept: 1 kg polnozrnate moke (Žito, Intes) 1 l vode - približno žlica soli 25 g kvasu pikica sladkorja (da se kvas aktivira) Najprej pripravi kvas: zdrobi, dodaj pol žličke sladkorja in 1,5 dcl mlačne vode - pusti par minut, da kvas prične vzhajati - v tem času že lahko mesiš testo: V posodo streseš moko, v sredini narediš jamico in počasi dodajaš soljeno vodo (z vilicami mešaš in počasi vodi dodajaš moko). Ko bo testo še dokaj mokro, dodaj še kvas. Ko boš testo ugnetla do te mere, da ne bo več čisto razmočeno, lahko daš na mizo in še malo pogneteš. Zraven imej pripravljeno rezervno moko, da jo boš lahko po potrebni dodala ( da se ti preveč ne prijemlje za roke). Testo oz. zdaj že hlebček položi nazaj v posodo in pokrij - pusti vzhajati cca 1 uro. Ko je vzhajano, pomokaj mizo, stresi nanjo testo in še enkrat rahlo pogneti. Drugič lahko vzhajaš v slamnati posodi (vstavi kuhinjsko krpo in jo pomokaj) ali kar na pekaču, ki si ga pred tem pomokala s polnozrnato moko. Ko bo hlebček dobil lepo vzhajano obliko, ga položi v pečico, ki si jo predhodno segrela na 200 stopinj in peci 45 min. Kruhu lahko dodajaš razna semena, jaz kupim kar mešanico semen. Lahko pa narediš več hlebčkov ali kaj podobnega. Kar korajžno, vem da ti bo uspelo. Še za Mariko! Čestitam k uspešni dieti in hvala za dobrodošlico in glede na to, da obvladate to prehranjevanje, vas prosim še za kakšen koristen nasvet, saj veste, na začetku ti vedno zmanjkuje idej. Marmelade jaz ne bom sama pripravljala, pa me zanima, če je tale etina res v redu - a so to tisti džemi iz 100% sadja. LP teni

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

6. jun 2005 13:32

Ninky, glede na to, da kupuješ pri najboljšem sosedu, poglej med marmelade. Imajo 100% -brez dodanega sladkorja. Cena je dokaj visoka (nekaj okrog 400 sit) je pa v majhnih kozarčkih in na veliko je napisano 100% (mislim, da z rumeno barvo). Okus je pa jagoda in marelica. Glede kruha pa jaz najbolj zaupam sebi. Pečen je hitro. Iz 0,5 kg moke naredim žemljice in jih imam za cel teden (ali še celo več). Kruhu kuplenemu v trgovini pa ne zaupam preveč. Če imaš možnost poglej v sparu, kjer imajo pirin kruh, vendar so tudi dodatki z visokim GI. Teni, za spremembo dodaj v kruh malo jogurta (1-2 dcl). se mi zdi, da je kruh tako bolj "rahel"-no vsaj takrat kadar pozabim na jogurt je bolj zbit, tako da očitno pomaga. Jaz sem si nabavila polnozrnato pisrino moko in jem trenutno ta kruh, čeprav nsem čisto sigurna, kakšen GI ima pira. Marika, a lahko kakšen recept ali napotke za domačo marmelado. Razmišljam, da bi jo naredila iz češenj-sedaj ko jih je dovolj. Dodaš kaj fruktoze ali umetnega sladila ali je čisto "natur"? Lp, maychi Sporočilo je spremenil(a) maychi dne 06. jun 2005 13:37:43

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

6. jun 2005 14:23

popolnoma ste me prepričale!!!!! se danes si bom spekla žemljice iz polnozrnate moke, za vsako jutro eno!!!!!! upam, da mi bodo uspele, ker kruha se nisem pekla... glede marmelade pa se tole... jaz sem si jo naredila sama tudi ze tako, da sem kupila zmrznjene borovnice, jih odtajala, dala v teflonsko posodo in malo prekuhala in potem sem to imela v plasticni posodici v hladilniku kar dolgo. za zajtrk sem jih zmešala s skuto in namazala na kruh... vcasih sem potem dodala umetno tekoce sladilo sele v skuto. tako si lahko za vsak teden narediš novo marmelado. lp ninky

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

6. jun 2005 14:40

Super ninky tole z marmelado! Jaz jo pripravim kar nekaj kozarčkov, saj jo jedo tudi vsi moji otroci, tako da dodam malo fruktoze in pa malo sladila. Kadar je sadja manj, delam čisto natur. Jo pač preje porabimo. Tole z mešanjem s skuto je resnično super in prav gotovo poizkusim čimpreje. Drugače pa nisem ljubiteljica umetnih sladil in se jim izogibam, kolikor se le da. Uči nas življenje in izkušnje in jaz sem se pač v svojem življenju naučila, kako vse to vpliva na otroke. Pri samem sebi toliko ne opaziš, niti ne razumeš. Ena izmed mojih hčera npr. dela preko študenta v Meku in skoraj praviloma zboli, kadar uživa to hrano. Ne vidim nič napačnega v tem prehranjevanju, ki velja za tako veliko množico kot nekakšen vsakdan. Ampak pri nas ne sede. In še kar se kruha tiče. Pri pripravi testa ni potrebno uporabiti niti pikice sladkorja. Vsaj jaz je nisem še nikoli, pa kruh skorajda vedno uspe (da ne bom pretiravala, ker se kdaj pa kdaj tudi ponesreči). In predvsem ne izpuščajte obrokov, si jemljite vodno -očiščevalnih dni in podobno. Saj ni v tem nič slabega. A če hočeš razumeti dogajanje, tega ne potrebuješ, ker te lahko zavede. Pozdravček Marika

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

7. jun 2005 10:59

zivjo! tudi jaz sem vceraj pekla žemljice, vendar z mamino pomočjo. polnozrrnati moki sem dodala se ovsene kosmiče (čeprav ne vem, če imajo ustrezen GI) in mešanico semen in tudi malo jogurta, po nasvetu Majchy. Na koncu je iz pol kg moke in 150 g otrobov prišlo 20 žemljic!!! tudi meni se zdi bistveno pri tem načinu prehranjevanja, da se veliko bolje počutim in da se mi je uredila prebava. če gre pa se kakšen kilogramček dol pa še bolje. pri nas tudi mama že sledi montignacu, pa tudi kolegice me že prosijo če jim posodim knjigo... zdi se pa mi, da je na tak način najlažje jesti doma in tako da si sama pripravljam hrano. v restavracijah redko dobis polnozrnate testenine in če naročim npr. ribo brez priloge me ze natakarji grdo gledajo, ker misljo, da bi rada prsparala, al kaj vem kaj... lp ninky

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

7. jun 2005 18:33

Saj tudi za zunaj ni takšen panike. Jaz vzamem ali samo veliko skledo solate, ali pač manjšo in meso. Jaz sem na tem prehranjevanju vztrajala zelo dolgo, sedaj pa praktično že jem skorajda vse, vendar ne pretiravam niti s pogostimi kršitvami, niti s količino dodatkov z visokim GI-jem. Teža ostaja nespremenjena. Malce več kot kilogram se je dvignila po novoletnih praznikih, a je bilo do konca meseca spet normalno. Tudi jaz dodajam kosmiče v testo(ržene, ovsene, ječmenove, pšenične). Če testo narediš malo bolj mehko in mu dodaš olivno olje, ga lahko razvaljaš v krog, narežeš na trikotnike in na širši del položiš plemenito temno čokolado, ter zviješ kot rogljiček. Pozdravček Marika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti