Slovenska večerja?

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. mar 2004 9:04

Gregor, pazi, da ne boš predobro (in prepogosto) kuhal in potem boš glavni kuhar :). Pričakovanja bodo pa vedno večja. Čestitke za večerjo.

Tijana  

član od: 18.3.2004

sporočila: 7

27. mar 2005 15:19

Zelo zanimivo je bilo prebrati vse komentarje in ideje. Trenutno sem pred podobno nalogo. Sem sredi studija v tujini (Spanija) in sledeci teden pripravljam slovensko vecerjo - oz.da se prevec ne obsesamo na "slovensko" - bolje vecerjo s predstavitvijo hrane, ki jo jemo v Sloveniji in je drugacna od Spanske, njim nekaj posebnega. ž Dosti sem ze razmisljala, cesa naj se lotim: omejuje me izbor namrec izbor sesatvin in tuid moje kuharsko znanje (nimam ravno izkusenj in tudi casa ter potrpljenja, da bi se spravila v delat kako potico ali prekmursko gibanico - kar je sicer izvrstna ideja). Nekdo je vmes predlagal rizev narastek, kar se mi zdi dobra ideja. Ko si v Sloveniji, se ti zdi to nekaj "povprecnega", navadnega .. ko pa jaz kdaj tam npr. naredim navadno rizoto z zelenjavo ali pa spinaco ala moja mami - pa ne glede na to, da sem izkusnje v kuhinji sele ravno zacela pridobivati, moji cimri krozijo okoli mene in se cudijo Naj vam zaupam se eno storijo. Prijatelja iz Spanije, ki je bil pred dobrim letom v Sloveniji, sem vprasala, kaj je tu jedel oz. ce si zeli, da mu kaj takega pripravim. Po kratkem premisleku je rekel, da bi zelo rad jedel .... pohan sir!! Ocvrt sir s tatarsko omako se mu je zdel nekaj tako dobrega (in eksoticnega -kdo bi si mislil), da bom naslednji teden verjetno pripravila tudi to. Sem mu razlozila, da je zadeva zelo preprosta in v mojih oceh nekje na ravni "fast fooda", ampak je vztrajal .... torej, za pokusinjo, da nam ne delam sramote Sicer pa razmisljam se polenti, vendar ne vem s cim naj jo najbolje kombinirati (tukaj skorajda niso slisali zanjo in je do sedaj v merkatorjih se nisem zasledila, torej bi jo bilo dobro "predstavtit na nas nacin".) V Sloveniji jo doma jemo vedno z golazom ali mlekom. Ima kdo se kak drug predlog? Sem se razpisala Torej, ce ima se kdo kak priblisk, kaj bi lahko pripravila za preprosto slovensko vecerjo (poudrarek na preprosti), naj mi javi. Hvala, Tijana Sporočilo je spremenil(a) Tijana dne 27. mar 2005 15:21:40 Sporočilo je spremenil(a) Tijana dne 27. mar 2005 15:24:49

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

27. mar 2005 18:01

Takole sem si sedaj tudi jaz zazelela pripraviti slovensko pojedino, ceprav "moji" Irci ze kar nekaj nasih jedi poznajo. Pa vendar. Se pridruzujem in prosim za kak" predlog (poleg teh) nato sporocim svoj izbor in seveda komentarje po dogodku. julia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

27. mar 2005 18:20

Tijana, ne vem, če je čisto slovensko ali pa ne, ampak kar se tiče polente, jo pri nas pogosto pripravimo tako, da skuhano vlijemo v kako globoko posodo (če je pravokotna, kot recimo pekač za štruco, toliko lepše) in počakamo, da se ohladi. Medtem na čebuli prepražimo tanke koleščke bučk in malo šunke, klobase, pršuta ali česa podobnega mesnatega - lahko je tudi mleto meso - podaljšamo v omako (z vodo, juho, smetano, vinom, od okusa pač) in dodamo veliko drobnjaka in majarončka. Ohlajeno polento razrežemo na za prst debele rezine, jo popečemo v peči ali pa v ponvici, da malo zahrusta, čez naribamo še sir (lahko parmezan ali pa tudi kaj drugega) in polijemo z omakico. Sicer v našem koncu polento tradicionalno jemo s polenovko po tržaško, ampak tole je pa verjetno za študentski dom malo komplicirana kuharija . Lp, Tjas

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. mar 2005 21:20

štrudel ali zavitek ni ravno kaka umetnost:) Sploh če vzameta že narejeno testo Veri

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

28. mar 2005 7:30

Tijana ,lep pozdrav v Španijo , dušeno kislo zelje z klobaso in matevžem , bograč, bujto repo , žlinkrofe , gobova juha z ajdovimi žganci , ajdovi žganci z kislim zeljem in klobaso , polento skuhaš, polovico je naložiš na manjši pekač ,namažeš z mešanico skute jajca in smetane daš gor drugo polovico polente ,pustiš da se ohladi ,ohlajeno narežeš na kocko in zraven ponudiš piščančji paprikaš, štajerska kisla juha , obara , skoraj vse jedi so hitro pripravljene in ni dvoma ,da ti ne bi gratale, ker voljo imaš in če je to, potem vse ostalo pride -bomo ti v pomoč -vprašaj . LP Marta

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

28. mar 2005 9:50

Prekmurka, sicer nisem Tijana, pa ti bom vseeno odgovorila: od predlaganih jedi ali pa ze od prej napisanih je kar tezko sestaviti slovenski jedilnik, ker se veliko sestavin enostavno ne da kupiti (vsaj na Irskem). Tako za info: koruzni zdrob, ajdova moka ali zganci, repa, zelje(kislo),klobase, paprika v prahu, kisla smetana, skuta, orehi, jabolcni ali rdec vinski kis(!).... in se ogromno drugih sestavin, ki se v Sloveniji zde nekaj obicajnega, tujcem pa skoraj exotika. julia

Tijana  

član od: 18.3.2004

sporočila: 7

28. mar 2005 20:07

Hvala za vase odgovore (posebej za idejo s polento) in upam, da pride se kak predlog! Ta teden bom fino premislila, pogledala za sestavine po trgovinah in potem se znam oglasiti se s kakim vprasanjem. Ja in Julija - razumem kaj mislis. Preden sem odsla v Spanijo, sem smatrala kislo smetano in koruzni zdrob za polento kot osnovno zivilo -v rangu z moko in krompirjem. Po mojem hrana, ki naj ne bi manjkala, kjer se vsaj malo kuha. Tukaj pa... tudi v vecjih trgovinah se ne dobi polente, skute (!), navadnega kisa.. Najbolj pa zalujem za kislo smetano: precej tezje je delati omake, oziroma bolje -zadeti zeljeni okus- s le njenimi priblizki. Sicer je pa cimra iz Rusije s precej podobnimi problemi in je ze nekaj omenjala, da nekje obstaja neka ruska trgovinica, kjer se da dobit nekatere "bolj specificne" zadeve. Torej! -voljo imam, da vecerjo "spacam" skupaj kar po najboljsih moceh .. in se se oglasim. _____________

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

29. mar 2005 9:23

Hojla Tijana, kaj pa če bi poskusila narediti kislo smetano doma? Zagotovo uspe! Segreješ polnomastno!! mleko (pol litra) na okoli 40 stopinj, se pravi da je mleko malo toplejše kot tvoj prst, če ga pomočiš v mleko. Nato preliješ v keramično posodo (ali manjšo kremično skodelico) in noter vmešaš (ja, tu bi znal bit problem) 1 lonček kisle smetane....hm....mogoče bi pa šlo tudi z najbolj mastnim navadnim jogurtom, ki ga laho dobiš v trgovini ali pa s tistim "približkom kisle smetane", ki si ga omenjala zgoraj...ali pa daj kar čimbolj gosto sladko smetano (seveda tisto nesladkano).........v glavnem: poskusi s tem, kar lahko kupiš tam v trgovini in je čimbolj podobno kisli smetani. Aja, da dokončam - ko vmešaš kislo smetano v toplo mleko, dobro razmešaj z metlico, da ne bo grudic, nato pa pokrij z alu- ali s plastično folijo in postavi na polico v kuhinji lai pa v hladilnik - naslednji dan nastane kisla smetana, jogurt, kar pač želiš... Za prvič lahko uporabiš polovične količine in boš videla, kako bo uspelo in če je to to, kar rabiš. LP Zala

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

29. mar 2005 12:01

Tijana živjo! Še moj predlog za večerjo, ni preveč zakompliciran, pa še malo prej, preden pridejo obiski jo lahko pripraviš. Jaz večkrat poleg polente skuham divjačinski golaž, sploh takrat, kadar imam veliko gostov. Polento naredim tako, ko je kuhana jo zlijem na pekač, po vrhu naložim kuhan brokoli in prelijem s stepenimi jajci, katerim dodam smetano (malo kisle, malo sladke) in nariban sir. Ko serviraš ponudiš zraven še brusnično marmelado v dušeni in na maslu popečeni hruški.Pa še kakšna solatka, pa za desert jabolčni zavitek in gostje bodo več kot zadovoljni. Lejčy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti