Čemu se mleko ne sesiri?

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

1. jun 2013 17:24

Oooooo, prava sočna skuta! Komaj čakam, nisem vedela, da se napravi tako preprosto!

 

Ker kar jaz delam ne uporabljam kot skuto, Indijci temu rečejo panir (paneer ali chenna), v Jugoslaviji so temu rekli bel sir, danes pa rečemo (če se ne motim) sir za žar. Jaz, ko se mleko loči od sirotke to precedim, samo malo oplaknem, solim in obtežim  v cedilu čez noč, drugi dan pride trdi sir, cel kolut, ki ga lahko režemo, potem spravim v hladilnik v soljeno shranjeno sirotko in vsak dan obračam. Uporabljam ga predvsem tako, da ga nakockam in ocvrem ali pražim in to uporabim za druge jedi. Ali dodam praženim melancanom, fantastično popestrijo take ocvrte kocke recimo riž z začimbami, za razne sabji-je, ki jih obožujem in tako naprej:https://www.google.si/search?q=sabji+paneer&cli

Te 'prave' skute pa se do sedaj sploh še nisem lotila! No, vsaka nesrečea je indeed za nekaj dobra, kot rečena, hvala za recept in javim :)



terakota



Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 01. 2013 18:04

Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 01. 2013 18:14

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

10. jun 2013 22:20

In moram javit in se zahvalit! Ta jogurtova skuta je enostavno fantastično sočna in kremasta! Sedaj sem jo naredila že nekajkrat in pustila potem tudi še na toplem do 2 dni, da se je lepo malce kisalo dalje in prihajam do najbolj 'svojega' okusa. Superca, imamo obdobje skute :)

terakota

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. jun 2013 11:58

Zakaj pa dodajata jogurt oz. sirilo? Jaz enostavno pustim na pultu dan do dneva in pol, potem pa na rahel ogenj, nekje do 60°C, ohladim in fina domača skutka je tu. Dostikrat mi fantje ta boljšo domačo smatano z vrha kar z žlico pojedo, tako da je skuta potem bolj pusta ... je pa mamica bolj vesela, ker je manj kalorij

 

Z jogurtom si pomagam samo pozimi, ko je prehladno ...

katjushka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jun 2013 13:40

Katjushka....zato, ker imam pasterizirano mleko. Ce ga pustim na pultu, iz njega ne bo nastalo nič drugega, kot neužitno kislo mleko.

 

Vanja

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. jun 2013 14:29

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Katjushka....zato, ker imam pasterizirano mleko. Ce ga pustim na pultu, iz njega ne bo nastalo nič drugega, kot neužitno kislo mleko.

 



Vanja

Ok, to mi jasno ... samo terakota je pa pisala o domačem mleku ...

katjushka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. jun 2013 17:56

terakota je napisal/a:

Oooooo, prava sočna skuta! Komaj čakam, nisem vedela, da se napravi tako preprosto!

 

Ker kar jaz delam ne uporabljam kot skuto, Indijci temu rečejo panir (paneer ali chenna), v Jugoslaviji so temu rekli bel sir, danes pa rečemo (če se ne motim) sir za žar. Jaz, ko se mleko loči od sirotke to precedim, samo malo oplaknem, solim in obtežim  v cedilu čez noč, drugi dan pride trdi sir, cel kolut, ki ga lahko režemo, potem spravim v hladilnik v soljeno shranjeno sirotko in vsak dan obračam. Uporabljam ga predvsem tako, da ga nakockam in ocvrem ali pražim in to uporabim za druge jedi. Ali dodam praženim melancanom, fantastično popestrijo take ocvrte kocke recimo riž z začimbami, za razne sabji-je, ki jih obožujem in tako naprej:https://www.google.si/search?q=sabji+paneer&cli

Te 'prave' skute pa se do sedaj sploh še nisem lotila! No, vsaka nesrečea je indeed za nekaj dobra, kot rečena, hvala za recept in javim :)



terakota



Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 01. 2013 18:04



Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 01. 2013 18:14

 

Uauuuu .... šele sedaj sem v celoti prebrala temo ... strašno zanimivo, da delaš sama sir za žar, ki ga jaz obožuuuuujem ... se pravi, če bi jaz skuto, ki jo dobim, solila in obtežila čez noč, bi dobila sir za žar ... na kakšen način pa ga obtežiš, da dobiš potem kolute, ki jih omenjaš in si mogoče poskusila dodati kakšne začimbe? In koliko mleka je smiselno kisati naenkrat?



katjushka

Sporočilo je spremenil(a) katjushka dne 11. 2013 18:04

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jun 2013 19:01

katjushka je napisal/a:

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Katjushka....zato, ker imam pasterizirano mleko. Ce ga pustim na pultu, iz njega ne bo nastalo nič drugega, kot neužitno kislo mleko.

 



Vanja

Ok, to mi jasno ... samo terakota je pa pisala o domačem mleku ...



katjushka

 

ja, ampak zakaj bi čakal do dva dni, da dobiš kislo mleko?

Vanja

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. jun 2013 19:54

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

katjushka je napisal/a:

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Katjushka....zato, ker imam pasterizirano mleko. Ce ga pustim na pultu, iz njega ne bo nastalo nič drugega, kot neužitno kislo mleko.

 



Vanja

Ok, to mi jasno ... samo terakota je pa pisala o domačem mleku ...



katjushka

 

ja, ampak zakaj bi čakal do dva dni, da dobiš kislo mleko?



Vanja

 

ok, tudi to je res ... dobro, preden kaj drugega napišem, kaj pa je sploh sirilo ... sama imam v mislih dodane bakterije, imam prav?

katjushka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

11. jun 2013 20:47

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

katjushka je napisal/a:

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Katjushka....zato, ker imam pasterizirano mleko. Ce ga pustim na pultu, iz njega ne bo nastalo nič drugega, kot neužitno kislo mleko.

 



Vanja

Ok, to mi jasno ... samo terakota je pa pisala o domačem mleku ...



katjushka

 

ja, ampak zakaj bi čakal do dva dni, da dobiš kislo mleko?



Vanja

 

ok, tudi to je res ... dobro, preden kaj drugega napišem, kaj pa je sploh sirilo ... sama imam v mislih dodane bakterije, imam prav?

katjushka

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

29. jun 2013 17:30

Katjushka pozdravljena!

 

Sir za žar ali panir delam po takem receptu:

http://www.manjulaskitchen.com/2008/05/24/how-to-make-paneer

 

Manjula je starejša indijka, ki je imela najprej svoje youtube recepte objavljene, sedaj ima pa že nekajčasa spletno stran in krasne recepte zbrane. Najbolj fino je, ker je napisano in še video je poleg.

 

Jaz imam dva težka steklena podstavka, včasih si pomagam s kosom marmorja in ko odcedim skozi gazo ves sir, počakam, da sirotka odteče (jo shranim), vmes dam kuhalnico, zavžem gazo in malo navijem, da čisto ožamem. Vzamem ven kuhalnico in dan na pladenj z robom, gor pa podstavka oz nekaj zelo težkega. Drugi dan ali dan in pol kasneje (hranjeno v hladilniku) samo odvežem in pride kolut, ki ga hranim v soljeni sirotki. Če je sirotke samo toliko, da je sir samo do polovice v njen ga dnevno obračam. Sama delam predvsem kose panirja ocvrte v olju in to potem zamrznem in imam pripravljeno, da dam pest med riž, sabji-je ali samo narezano zelenjavo.

terakota

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti