Ukinitev enega priimka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

19. mar 2013 15:14

Ob poroki glede priimkov ni prav nič predpisanega, torej je možno prav vse. Lahko si jih zamenjata, če hočeta, lahko se odločita za enega - katerega koli,tudi sosedovega, če želita, lahko obdržita vsak svojega, lahko se potem pišeta eden po Prešernu in drugi po Cankarju, lahko si dodajata nove v poljubnem zaporedju.... svoboda je popolna. Je pa potem treba urediti zadevo z dokumenti, to pa ja. In ko pridejo otroci, je potem treba v novi krog pogajanj. No, omejitev je le ta, da človek v dokumentih ne more imeti več kot dveh osebnih imen in dveh primkov. Lahko si  torej Maja Marija Novak Kovač, to je pa tudi maksimum.

Sonja

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 15:16

limnol je napisal/a:

Ob poroki glede priimkov ni prav nič predpisanega, torej je možno prav vse. Lahko si jih zamenjata, če hočeta, lahko se odločita za enega - katerega koli,tudi sosedovega, če želita, lahko obdržita vsak svojega, lahko se potem pišeta eden po Prešernu in drugi po Cankarju, lahko si dodajata nove v poljubnem zaporedju.... svoboda je popolna. Je pa potem treba urediti zadevo z dokumenti, to pa ja. In ko pridejo otroci, je potem treba v novi krog pogajanj. No, omejitev je le ta, da človek v dokumentih ne more imeti več kot dveh osebnih imen in dveh primkov. Lahko si  torej Maja Marija Novak Kovač, to je pa tudi maksimum.



Sonja

 

Krohotam se

Hvala!

JJ

teya84  

član od: 9.11.2005

sporočila: 331

19. mar 2013 15:29

Res je, omejeno je na 2 imeni, 2 priimka, ostalo pa po želji. Lahko tudi kombinnirata in ustvarita nov priimek, npr. iz Prešeren in Cankar naredita Prešenkar ali Canšeren itd.  Mimogrede, eni to res počnejo, hihi.



Teja

Sporočilo je spremenil(a) teya84 dne 19. 2013 15:30

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

19. mar 2013 15:51

teya84 je napisal/a:

Res je, omejeno je na 2 imeni, 2 priimka, ostalo pa po želji. Lahko tudi kombinnirata in ustvarita nov priimek, npr. iz Prešeren in Cankar naredita Prešenkar ali Canšeren itd.  Mimogrede, eni to res počnejo, hihi.



Teja



Sporočilo je spremenil(a) teya84 dne 19. 2013 15:30

...

peter

mettem  

član od: 15.2.2011

sporočila: 13

19. mar 2013 19:22

Jaz pa imam eno drugo vprašanje. Jaz pa nameravam otroku, ki je star tri leta, spremeniti priimek. To spremenim isto, kot če bi sebi spreminjala??

mettem

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 19:29

Takole piše na strani MNZ:

 

Prošnjo za spremembo osebnega imena (imena in/ali priimka) mladoletni osebi lahko vložijo starši oziroma skrbnik mladoletnega otroka s soglasjem centra za socialno delo. Kadar starši živijo ločeno, lahko zahteva spremembo tisti od staršev, pri katerem otrok živi oziroma kateremu je zaupan v varstvo in vzgojo, če s tem soglaša drugi od staršev. Če drugi od staršev ne soglaša s spremembo osebnega imena mladoletnemu otroku, jima sporazumno odločitev pomaga doseči center za socialno delo. Če se starša tudi ob pomoči centra za socialno delo ne sporazumeta o otrokovem novem osebnem imenu, o utemeljenosti zahtevka odloči sodišče v nepravdnem postopku na predlog enega ali obeh staršev. Odločba sodišča o utemeljenosti zahtevka mora biti priložena zahtevi za spremembo osebnega imena mladoletni osebi.

 

Več na : http://www.mnz.gov.si/si/mnz_za_vas/maticni_registe

JJ

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

19. mar 2013 19:35

Otroku ne moreš spremeniti priimka sama, s tem se mora strinjati njegov oče (če je še živ). Če ne dosežeta sporazuma, mora najprej posredovati Center za socialno delo, če še to ne uspe, v končni fazi o upravičenosti spremembe priimka odloča sodišče. Odločbo o upravičenosti spremembe osebnega imena (in/ali priimka) potem priložiš vlogi za spremembo priimka in postopek teče enako, kot če bi šlo zate.

Sonja

mettem  

član od: 15.2.2011

sporočila: 13

19. mar 2013 20:20

Hvala za hiter odgovor. Oba se strinjava s spremembo. Lp

mettem

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. mar 2013 21:00

No, jaz sem dala njegov priimek pred svojega, pa so me vsi začudeno gledali, potem nisem hotela vezaja, katerega hočejo povsod vsi zapisati. Od dokumentov potnega lista še nisem naredila, dokler ga ne rabim, ga tudi ne bom, pri prometnem so mi malo pogledali skozi prste, ker na staremu tako in tako ni bilo več prostora in sem lahko počakala do tehničnega, tako da ni bilo treba ravno vsega na enkrat plačati. Zdravstvena je gratis, če se še prav spomnim.

PS Sošolec iz gimnazije je imel čisto tretji priimek, ker njegovima staršema njuna priimka enostavno nista bila všeč, očitno se je to lahko delalo že v rajnki Jugi.

Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

19. mar 2013 21:28

Loni, drži, večina pravil o imenih in priimkih, sploh te menjave in kombiancije, pa da otroku lahko starša data povsem drug priimek, izhaja še iz rajnke skupne države. Se še spomnim iz Družinskega prava ...

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti