Ukinitev enega priimka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

tema odprta - 19. mar 2013 12:07 | ogledi: 8.999 | odgovori: 64

Pozdravljeni!

 

Imam vprašanje glede "ukinitve" (niti ne vem, če je to pravi izraz) enega od dveh priimkov. Če ima polnoletna oseba dva priimka (enega po očetu in enega po mami) in bi rada enega odstranila, ali je to isto, kot sprememba priimka? Ker o spremembi priimka sem našla vsa navodila in vse, kar je potrebno, na strani MNZ, o "ukinitvi" priimka pa nikjer nič.

Če ima kdo izkušnje s tem, oz. ve kaj o tem, mi, prosim napišite.

 

Hvala in lep  dan

JJ

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

19. mar 2013 12:12

To je enaka stvar, kot pri spremembi priimka. Od sodelavke sin je ravno to hotel.Postopek je popolnoma enak, kot pri spremembi priimka,  Mislim pa, da je potrebno nekaj plačati.

kvačkarica

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

19. mar 2013 12:17

Polnoletna oseba se mora osebno oglasiti na Upravni enoti. Seveda pa nekaj stane, ker je potrebno zamenjati vse dokumente....

antonija8

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 12:18

Ja, pa že sama sprememba priimka stane 58,91€.

JJ

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. mar 2013 12:34

Saj tudi v primeru "črtanja" enega priiimka (ali imena) gre v bistvu za spremembo priimka

Če se, npr. Jožica Novak Kovač preimenuje v Jožico Novak ali pač Jožico Kovač, je po proceduri enako, kot bi se preimenovala v Jožico Medved - gre pač za spremembo.

Mojca

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 12:38

Po svoje res, tako sem tudi sama sklepala.

Najlepša hvala za odgovore!

JJ

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

19. mar 2013 14:02

Janis Joplin, ker se boš v kratkem poročila boš rabila ogromno novih dokumentov. Od vozniške, prometne, osebne, bančnih kartic, zdravstvene, potni list.... ko se boš slikala to vzemi v obzir in tudi čas izdelave. Ko sem jaz pred leti menjala dokumente je že takrat bilo drago...

A ne moreš ob poroki enostavno en priimek spremeniti v moževega brez plačila? 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 14:07

Ne gre zame, ampak za mojega bodočega moža. Vedno uporablja le svoj prvi priimek (drugega so mu naknadno dodali, zaradi komplikacij na mejah), zato bi rad, da je tako tudi uradno. Tudi jaz bom ob poroki prevzela samo njegovega prvega in ga dodala k mojemu. Sva pa dobila nasvet, da bi bilo dobro urediti to pred poroko, ker bo moral baje drugače menjati še poročni list  

Glede na to, koliko stroškov pa bom (zaradi njega ) imela jaz, bomo pa še videli, če si bo tak špas lahko privoščil

(Mi gre danes kar nekam na smeh, ker je tako lepo vreme )

JJ

teya84  

član od: 9.11.2005

sporočila: 331

19. mar 2013 14:43

Oba lahko to brezplačno (brezplačna je sprememba imena, nove dokumente se plača) uredita ob/po poroki (v tistem zakonsko določenem času), saj je na poročnem listu tako za mmoža kot za ženo naveden tudi priimek po sklenjeni zakonski zvezi, sem ravnokar preverila na svojem. :) Ko bosta na matičnem uradu prijavljala sklenitev zakonske zveze, bosta navedla tudi priimke po poroki. Vsaj tako je bilo pred 3 leti.

Lp

Teja

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

19. mar 2013 14:56

Teya84, tole je pa zanimiva informacija. Sicer sva se že prijavila, ampak verjetno to lahko še spremeniva (ena znanka si je lani premislila pred poroko glede priimka in niso nič komplicirali). Super, hvala!

JJ

ursus_le  

član od: 25.5.2008

sporočila: 227

19. mar 2013 14:59

V bistvu, ko se je moja sestra porocila (ekhm ... da prestejem - 5 let nazaj), so obema dali moznost, da si spremenita priimka. Torej, moja sestra si je le dodala priimek od moza, ampak tudi on, ce bi zelel, bi lahko kaj spreminjal.

Tako da se mi zdi, da je se najboljse, ce vse to naredita ob poroki, ti prevzames mozev prvi priimek, on pa obdrzi le prvi priimek.

urska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti