Selitev na dolenjsko

tema je zaklenjena

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

tema odprta - 3. mar 2013 10:20 | ogledi: 7.710 | odgovori: 57

Oj!

 

Če je tu kakšna dolenjka ali dolenjec.....bi lepo prosila,če mi poveste kako je živeti na dolenjskem. Mi smo skoraj pred preselitvijo,pa se mi je začelo zelo upirat.Rajši sem kjer sem magar,če smo vsi v eni sobi.......se pa bojim iti dol zaradi ciganov.....zdaj z otroci živim v miru,brez problemov......potem pa samo v strahu......lepo prosim za kakšne nasvete,izkušnje ...ppozitivne in negativne

 

 

hvala lepa

nejcanja

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

3. mar 2013 10:53

Zakaj pa bi se bala živeti na dolenjskem?

jade

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

3. mar 2013 11:04

Oj nejcanja!

Sicer zdaj živim v Ljubljani, sem pa preživela nekaj časa v Suhi krajini (če seveda tvoje pojmovanje Dolenjske - Dolenjska se piše z veliko - obsega tudi ta del). Lahko ti povem samo eno: to, kar sprašuješ, je čista neumnost. Kako se pa živi na Gorenjskem? Ali pač tam, od koder koli že si? Kakih strašnih tokov beguncev z Dolenjske v "varne" dele Slovenije še ni bilo zaznati, prej obratno. Raje sama sebi odkrito priznaj: nočeš se premakniti od tam, kjer si pognala korenine. Amen. Taka je večina Slovencev, selitev iz Šiške za Bežigrad je za večino že tektonski premik, ki ga ne prebolijo pol življenja. Če nočeš oditi od tam, kjer si, pač ostani. Seveda se prostovoljno nihče ne bo preselil v leglo kriminala, ampak, ta božjo voljo, saj vendar veš, kam odhajaš? A vse te grozote, ki tebe tam čakajo - a so se komu res zgodile, ali ti je zanje povedala sosedova Micka? Pretehtaj ZA in PROTI in se odoči, namesto tebe tega ne more narediti nihče drug. Pred vsako veliko spremembo v življenju človeka malo stisne, s tem ni nič narobe, ampak pred vsakim velikim korakom odrasel človek pač malo razmisli in si potem reče, da bo pač skočil v neznano ali pa ne bo in prevzame nase posledice.

Moja izkušnja je pač taka, da je bilo leto v dolini Krke zame eno najlepših v življenju, predvsem zaradi krasnih ljudi, ki tam živijo. Ti pa kakor veš.

Sonja

ishtmail  

član od: 3.3.2013

sporočila: 2

3. mar 2013 11:10

Lep pozdrav. Na portal Kulinarika sem se registriral zato, da lahko odgovorim na vaše vprašanje in vam svetujem po najboljši moči, kaj storiti v tej resnično boleči situaciji.

 

Že celo življenje živim na Dolenjskem, in to v najnevarnejši bližini največjega romskega naselja na Dolenjskem, Žabjek.

V vsem svojem nevarnem bivanju tukaj sem prišel do ugotovitve, da so najnevarnejši prebivalci Dolenjske rasisti, ki s pomočjo klišejev, člankov skrajno desničarskih nacionalističnih časopisov (npr. Slovenske novice) in s pomočjo pomanjkanja logičnega razmišljanja o Romih ustvarjajo različne zgodbe in stereotipe.

Ker iz vašega pisanja sklepam, da spadate v to skupino (rasistov), vas kot naturščik Dolenjec rotim, da se k nam NE preselite, saj je vam podobnih v teh okrajih že preveč, in se bojim, da bo s povečanjem nasičenosti rasistov postala nestrpnost do romske skupnosti že nevzdržna.

 

Na srce vam polagam še tole:

Zaradi takega odnosa so Romi potlačeni na obrobje družbe, kjer životarijo brez možnosti rešitve za vse nadaljne generacije. Če se med njimi pogosteje pojavlja kriminal, je to posledica izključno segregacijskega odnosa večinske družbe, ki Rome že stoletja zaničuje.

V tem našem odnosu z Romi mi zahtevamo, da oni prenehajo s kriminalnimi dejanji, noben pa se ne vpraša, ali Romi sploh imajo možnost to storiti: šolanja (niti osnovnega) praviloma ne končajo, predvsem zaradi šikaniranja ostalih, služb ne dobijo, rasisti tudi tistim romskim družinam, ki so uspele presekati ta gordijski vozel, ne pustijo kupiti hiš v naseljih 'civilov'...

Samo mi, torej večinsko prebivalstvo, imamo možnost kaj storiti glede Romov, oni izbire nimajo nobene. Mi pa lahko nehamo biti rasisti.

 

Pa lep pozdrav iz Dolenjske.

ishtmail

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

3. mar 2013 11:19

nejcanja je napisal/a:

Oj!

 

Če je tu kakšna dolenjka ali dolenjec.....bi lepo prosila,če mi poveste kako je živeti na dolenjskem. Mi smo skoraj pred preselitvijo,pa se mi je začelo zelo upirat.Rajši sem kjer sem magar,če smo vsi v eni sobi.......se pa bojim iti dol zaradi ciganov.....zdaj z otroci živim v miru,brez problemov......potem pa samo v strahu......lepo prosim za kakšne nasvete,izkušnje ...ppozitivne in negativne

 

 

hvala lepa

 

nejcanja

 

O moj bog, najcanja, nisem vedela, da je cela Dolenjska nenaseljena, ker se ljudje bojijo. Prosim te, daj zbriši ta svoj komentar oz. vprašanje, ker mi zelo smrdi po nestrpnosti.

 

Pozdravček!

spelja  

član od: 22.8.2010

sporočila: 63

3. mar 2013 11:31

Ne se hecat, vsi romi imajo možnost osnovne izobrazbe(v bistvu je obvezno da hodijo v OŠ), dejstvo je da jo nočejo izkoristiti . Lažje je nič delati in dobivati državni denar.  Pa ne rečem, sej niso vsi taki, nikakor ne. Sem iz Novega mesta in moram reči da je tu zelo lepo živet :) tako da brez strahu :) verjamem pa da se je težko preseliti v nek čist nov kraj brez znanih ljudi okoli sebe.

spelja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. mar 2013 11:35

Ti se kar še naprej veseli selitve...... ljudi brez kulture lahko najdeš kjerkoli, kakršnekoli narodnosti in kakršnekoli barve kože - in so, tako mi vsaj izkušnje potrjujejo, dokaj na redko posejani.  Se mi pa zdi, da v večini primerov velja - kaklršen si ti do soljudi, takšni bodo soljudje do tebe - obstaja sicer kaka izjema, ampak ta samo potrjuje pravilo .

http://www.youtube.com/watch?v=vja8N_zkrNY

lp

cervus

ishtmail  

član od: 3.3.2013

sporočila: 2

3. mar 2013 11:41

@spelja:

Oprosti, ampak takih nebuloz sem že vajen.

 

Romski otroci so v šolah šikanirani, drugi otroci se (zaradi domače rasistične vzgoje) iz njih norčujejo, učitelji jih zaradi 'kao' problematičnosti segregirajo (v Novem mestu je šlo to celo tako daleč, da so romske otroke ločili v čisto svoj razred).

Odločitev, da šolanja ne dokončajo, ni stvar oportunizma in preračunljivosti, ampak je stvar obupa: v okolju, ki me sovraži, tudi jaz ne bi bil sposoben končati šolanja.

 

Kar se pa tiče služb: desničarske floskule, da vsak, ki hoče, lahko dela, lahko takoj uničim s statistiko: v Sloveniji je 130.000 uradno brezposelnih (na Zavodu), neuradni podatki pa se gibljejo okrog 300.000.

Če mi kdo najde v tej državi 300.000 prostih delovnih mest, mu dam zlato medaljo.

In če delovnih mest ni za 'civile', jih ni tudi za Rome. In za Rome delovnih mest ni tudi zaradi rasističnega odnosa in sovraštva večinskega prebivalstva.

ishtmail

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. mar 2013 11:50

nejcanja je napisal/a:

Iskreno se opravičujem....zelo sem se veselila selitve....zdaj ko pa vse sorta berem,me je pa postalo strah in se bojim preseliti.Strah me je predvsem zaradi varnosti otrok.

Želela sem samo mnenja, kako je tam (natančneje okolica Mirne Peči)...

 

hvala lepa in brez zamere

 

lep in sončen dan še naprej



nejcanja

 

Ja, baje jih v nahrbtnike zbašejo in kar odnesejo, mislim otroke, časopisi so polni takih zgodb... nisi še nobene prebrala v naših časopisih?

 

O množičnem izseljevanju z Dolenjske zaradi strahov, kakršni tebe obhajajo, so časopisi in  tv poročila polna in kmalu bo Dolenjska dobivala pomoč kot ogrožena pokrajina.  A ne veš tega? Malo pogooglaj, polno podatkov o tem najdeš na spletnih straneh pristojnih ministrstev.

 

Sicer pa o tem morala mislit pred odločitvijo o selitvi, ne pa zdaj, ko je tik pred zdajci.

Je tako, veš: Kdor hoče, najde pot, kdor noče, najde izgovor. Četudi so to Cigani/Romi.

Pa preveri si post od ishtmail, večkrat, če iz prve ne boš dojela, kaj je hotel povedati.

 

In ja, imajo priložnost šolati se in se izvleči iz okolja, katerega se ti tako bojiš. In nekaterim tudi uspe. Da ne uspe večim - vzrok si preberi v postu od ishtmail.

In niso le Romi tisti, ki izkoriščajoo državo glede raznih pomoči. Njih vsi vidimo, ker so malo drugačne barve kože, pa med nami izstopajo.  In kako, da se ni nihče vprašal, da jih ni med proslulimi tajkuni? Ali pa mi je ušel kak romski/ciganski priimek med temi cvetkami? Dajte me spomni, če sem ga slučajno zgrešila.

 

Glede na eno prejšnjih debat o Romih pa nekako pričakujem, da se bo oglasil tudi kdo, ki bo krepko podprl tvoja razmišljanja.

 

Kako je že nekdo rekel: Ubogi tisti, ki mu je krtina na lastnem vrtu najvišja gora, ki jo je kdaj videl.

 

Sicer pa bodi odločna in reci tvojim, da se ne seliš, če se ž tako bojiš. Na srečo imamo možnost izbire in se lahko Romom izognemo v velikem loku.

mamamia

spelja  

član od: 22.8.2010

sporočila: 63

3. mar 2013 12:18

Z mano v razredu so bili 4-je romi, v šestem razredu so dostikrat manjkali, v sedmem ni bilo nobenega več (ena od njih se je takrat celo poročila in kmalu imela otroka). pa smo se drugače čisto v redu razumeli, tud pomagali jim pri snovi če ni šlo. 

Hja res je da marsikdo v naši državi dobiva denarno pomoč, hvalabogu če jo dobi tisti ki jo res potrebuje...samo malo se zamisliš če dobi socialno pomoč nekdo ki se potem vozi z boljšimi avtomobili kot jih ima marsikdo (novimi Audiji, Bmwji, VW...).

Pa naj bo jasno da nisem prav nič rasistična, nimam nič proti njim in tudi nimam nikakršnih težav.

Pa še toliko o tem da smo potem tud vsi enaki pred zakonom:

 

http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=1



spelja

Sporočilo je spremenil(a) spelja dne 03. 2013 12:19

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

3. mar 2013 12:43

Oprosti, Nejcanja, ampak zelo me spominjaš na mojega sodelavca, ki že 10 let ni šel dlje na dopust, kot do Strunjana, ker na Hrvaško že ne gre, zato ker mu bodo preluknjali gume, opraskali avto, pretepli otroke, in ostale nebuloze. Vse to, ker jih bojda ne spustimo v EU. V Grčijo tudi ne gre, ker se bodo spravili na turiste, Tunizija in Egipt pa sta tako ali tako že skoraj vojno območje. Skratka, doma na domačem vrtu, ob goveji juhci in tenstanim krompirjem vsako nedeljo je najlepše in predvsem varno. Še dobro, da se pripelje do službe, saj veš, Ljubljana ima toliko priseljencev iz bivše Juge, ki samo čakajo, da nekoga okradejo. Upam, da si razumela moj sarkazem.

Moja filozofija je, da če greš nekam s pozitivnim odnosom in strpnostjo, potem ti ne bo hudega. Konec koncev te lahko tudi sredi Ljubljane nekdo oropa, to je pač usoda Kolikor sem razumela, ste že skoraj preseljeni, torej je po toči zvoniti prepozno. Žal mi je samo vas vseh, da že v štartu tako negativno razmišljate. Zapomni si besede Ishtmaila, saj je resnično zadel bistvo. Imam pa občutek, da je pri tebi govoril v prazno.

Gigi_84

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti