Podražitve...

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. sep 2012 23:35

Uf, Sergej, mal bi spremenil kakšno besedo in se strinjal s tabo: več železa, več plastike, več nafte, več prodaje, manjše plače ( kajti, kriza je, dovolj je tistih, ki so pripravljeni delat za majhno plačo ), kapitalistični prasci bolj debeli, pa več železa........

Problem je v kapitalizmu samem, ki terja nenehno rast, to je imperativ, rezultat je to kar imamo danes: preveč nepotrebnih izdelkov, proizvodnja katere namen je ustvarjanje dobičkov a ne zadovoljenje potreb, potrebe se izmišljajo........

Querida amiga, ......... ma tudi s tabo se večinoma strinjam. Seveda, gre tudi za menjavo, kajti smo v enaindvajsetem stoletju, torej precej časa od iznajdbe denarja, seveda ga bomo uporabili kot menjalno sredstvo, ne bom menda kmetu popravil traktor ( recimo ) in pol terjal, da mi da v zameno pšenico in krompir, bolj praktično bo da uporabimo denar.

Ne bi rad, da posežemo po težkem orožju, ki se mu reče Maltus, ali Smith ali Ricardo, Marx, Keyns, Friedman............... ( naj spomnem, da so že davno pred Marxom ugotavljali, » da kapitalisti do dobička sploh niso upravičeni, kajti kapital je akumulirano delo........« ), rekel bi ostanimo kar pri logiki ( pa zaradi mene lahko tudi kmečki ).

V prejšnjem postu sem mal vehementno trdil, da ( tako je izpadlo ) razen mene in Mencingerja praktički nobeden ne ve kaj se dogaja in ne razume sedanje krize. To seveda ni res, že ves čas kapitalizma, ljudje premišljujejo o pravični družbi in delitvi. Naj omenim le par stvari, ki se lahko najdejo na internetu, vtipkati je treba recimo » common welfare economy, ali univerzalni temeljni dohodek ali economy Christian Felder. Seveda se tudi z Žižkom apriori strinjam, tudi če nisem slišal ali prebral, kaj je povedal.

Torej, trenutno je na planetu taka situacija: polovica ( ok, čez palec ) aktivnega prebivalstva neredi dobrin za vse prebivalce planeta. Ušteta je vsa hrana, obutev, obleka, učitelji, zdravniki, policaji, sodniki, trgovci......... V sedanji ureditvi, ta, aktivna polovica ima delo in za to prejme denar kot menjalno sredstvo. V naravi kapitalizma je, da povečuje dobičke in to bo šlo na ta račun, da kapitalisti nabavljajo nove stroje, bolj produktivne, potrebovali bodo manj delavcev, torej manj bo zaposlenih. ( nekaj se jih bo zaposlilo na proizvodnji in distribuciji kakšne nove nepotrebne reči, kakšnega i phona........ ). Problem so oni, ki dela sploh nimajo in nič ne kaže, da ga bojo tudi dobili ( kljub nebulozam politikov o zagonu gospodarstva, novih izdelkih....... ), kaj naj oni uporabijo za menjavo: imajo le čas, in tega lahko uporabijo da vzgojijo kakšno solato, paradajz........... in si vsaj malo pomagajo. Lahko se tudi družba popolnoma postavi na nove temelje: recimo, sredstva za proizvodnjo ( matr, dikcija iz enih drugih časov ) naj bodo v lasti države, država lahko potem organizira ( recimo ) štiri urni delovnik in je spet problem rešen, spet vsi imajo delo.........

No, to je vse na planetarnem nivoju, če bi bil ves planet ena država. Kaj pa sedanja realna situacija? Smo del Evrope, ki je daleč od ideala. Veliki ( karkoli to pomenilo ) bojo sebe že zaščitili ( poglejte Grčijo: najprej so jim banke rinile denar, da bi imeli čimvečje dobičke, sedaj, ko je Grčija prezadolžena, je to Evropski problem, nikjer se ne sliši, da gre pravzaprav za reševanje pohlepnih ( večinoma ) nemških bank ). V okviru take Evrope, mi ne bomo proizvajali cigaret, sladkorja, počasi bo prišlo na vrsto olje, pa meso, pa krompir......... vse v imenu neke višje demokracije..........

Slovenija mora bit samozadostna in mora porabit sam toliko kolikor proizvede. Seveda, kakšno reč moramo uvozit, vendar to mora bit pokrito s izvozom in tako jaz razumem to, da porabimo le tisto kar sami ustvarimo. Sedanja gonja pri nam o zmanjševanju srtoškov je popolnoma neumna: od česar bodo odpuščeni živeli, nič se ne reši, če se iz uprave odpusti recimo 1000 ljudi. A bojo oni pol vzeli pištole in ropali in se tako preživljali?

Torej, problem današnjega časa je pravična razdelitev ustvarjenega, izključiti je treba v prvi vrsti kapitaliste.................

666, saj se sliši simpatično: delati dobra, dajati pozitiven zgled in kaj je še tega, vendar se bojim, da je to premalo, za rešitev tele planetarne krize!

ežoj

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

7. sep 2012 7:16

Ne da se mi filozofirati kot tebi, mlada Vendelina, ki to nisi, samo troje:

1. Sem preventivno že zapisala, da me mnenja tistih, ki jih kapitalizem napaja ne zanimajo, ker niso objektivna.

2. Mnenja tistih, ki ne znajo mojega imena prav napisati, me res ne zanimajo, ker pri tem ne gre za neznanje, ampak nespoštljivost do pisca.

3. Nikjer nisem zapisala, da zapraviš le to, kar ustvariš, da mi pridigaš o menjavi izdelka A za B, ampak sem zapisala, da zapraviš TOLIKO KOLIKOR ustvariš (ne nujno iste dobrine).  Kdor me površno bere, s tem spet kaže na svoj odnos. Torej tebi po domače: Ne troši več kot imaš.

Očitno misliš, da piramidni sistem trošenja dobrin in smetenja dolgoročno vzdrži, ker si očitno na vrhu piramide in kasiraš, za prihodnje generacije pa ti kot kaže, ni zelo pomembno.

Za pridne kmete, delavce, tiste, ki nekaj ustvarijo ne bo težav v novem sistemu, ta kratko pa bodo potegnili tisti, ki znajo le sedeti na denarju: borzniki, zavarovalničarji, bankirji, denarni skladi itd.

Problem kapitalizma ni v blagovni menjavi, ampak v tem, ker dopušča pogoltnost in grabljenje tistih, ki najmanj delajo in je popolnoma brez nadzora in učinkovitim sodstvom za korupcije in malverzacije. Lahko da bo tudi kapitalizem, samo bo drugačen, ne bo več tak, kot so prejšnje avtorice dobro zapisale: povampirjen. In denar ne bo več osnovna vrednota, navadna voda bo večja.

Tako je pač moje mnenje, ti pa misli, da je kapitalizem večen, če želiš, in da je kriza le letos.



Miška Miša

Sporočilo je spremenil(a) MiškaMiša dne 07. 2012 07:30

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

7. sep 2012 8:37

Mene je čedalje bolj strah prihajajočih časov.

Tudi jaz mislim, da se kapitalizmu, kakršnega poznamo danes, izteka čas. Ampak kako priti iz tega, ustaviti ljudi, ki so si nagrabili enormno količino vseh dobrin, medtem ko nekateri že nimajo kaj dati v lonec?

Močno dvomim, da bo šlo po mirni poti.

rosie

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

7. sep 2012 9:18

Seveda in žal ne bo šlo po mirni poti. Ni v naravi človeka, da bi se sam čemu odpovedal in za kaj odgovarjal.

V tolažbo: V Sloveniji se bo zgodilo pozno. Cankar je pa že pred več kot 100 leti v svojih zgodbah lepo razložil zakaj.

Miška Miša

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

7. sep 2012 9:24

MiškaMiša, kako to misliš, pozno?

Je že res dolgo, kar sem nazadnje brala Cankarja, ga bo treba spet v roke vzet.

rosie

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

7. sep 2012 9:25

MiškaMiša je napisal/a:

Seveda in žal ne bo šlo po mirni poti. Ni v naravi človeka, da bi se sam čemu odpovedal in za kaj odgovarjal.

Zdaj, ko smo to že enih sedemintridesetič ugotovili v tej temi, se lahko pa vsi skupaj udobno namestimo in z daljave opazujemo ta naravni fenomen, katerega del pa mi že nismo, a ne?

Dajte, no, ljudje! Med "jaz določam vse" in "jaz določam nič" so svetlobna leta možnosti, priložnosti in odgovornosti! Tam vmes je življenje, ne pa pri "jaz določam vse"!

MiškaMiša  

član od: 30.1.2004

sporočila: 66

7. sep 2012 9:49

rosie je napisal/a:

MiškaMiša, kako to misliš, pozno?

Je že res dolgo, kar sem nazadnje brala Cankarja, ga bo treba spet v roke vzet.

rosie

V drugih državah bodo letele glave prej kot pri nas. Slovenski človek je ponižen in poslušen, kar je že Cankar ugotovil. Beri Hlapca Jerneja...

Je pa res da krize pri nas sploh še ni. Kriza ni, ko bankirji trobijo, da je kriza. Krize ni niti takrat, ko bi inženirji ali bankirji pometali ceste, da bi preživeli. Kriza bo, ko bodo želeli pometati ceste, pa ne bo nikogar, ki bi jih najel, ker enostavno ne bo dela.

666: Seveda sem tudi sama del tega naravnega fenomena, nisem pa v življenju bila niti na fukciji niti na poziciji, ki bi mi omogočil, da bi kradla in za to ne odgovarjala tako da ne, za to krizo nisem kriva.

Miška Miša

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

7. sep 2012 10:18

MiškaMiša je napisal/a:

Je pa res da krize pri nas sploh še ni. Kriza ni, ko bankirji trobijo, da je kriza. Krize ni niti takrat, ko bi inženirji ali bankirji pometali ceste, da bi preživeli. Kriza bo, ko bodo želeli pometati ceste, pa ne bo nikogar, ki bi jih najel, ker enostavno ne bo dela.

Res je 

MiškaMiša je napisal/a:

666: Seveda sem tudi sama del tega naravnega fenomena, nisem pa v življenju bila niti na fukciji niti na poziciji, ki bi mi omogočil, da bi kradla in za to ne odgovarjala tako da ne, za to krizo nisem kriva.

Si, si. Ravno toliko kot jaz in večina ljudi tukajle. Kar je zelo malo, toda ni zanemarljivo in, predvsem, ne da (in ne sme!) se reči, da nič. To se mi zdi ključna ugotovitev in zato jo tako vztrajno tukaj ponavljam: ker večina ljudi tukaj kategorično zatrjuje, da niso nič krivi. Ni res: krivi s(m)o malo. Ne iščimo 100 % krivca, ker ga ne bomo nikoli našli.

Krivda je redkokdaj izključna na enem človeku/skupini/sloju ipd. Po navadi je (enakomerno, še pogosteje pa neenakomerno) porazdeljena med vse ali pa vsaj večino. Zato se pa na pragu krize vedno pojavi obtoževanje. Najhitreje bi se mu izognili (in se lahko začeli vleči iz godlje) tako, da si pač priznamo, da smo krivi vsi. Gre v bistvu za prapreprosto načelo "pametnejši odneha".

Če vsak pri sebi sprejme, da je kriv, bo tudi pripravljen kaj storiti, da bi stanje popravil, tudi če v bistvu dejansko sploh ni kriv. Kdor "krivde" ne sprejme, bo vso svojo energijo vložil v to, da se je bo otepal. Tako (žal) preprosto je to. Pri tem ni nobene bistvene razlike med dvema otrokoma-bratoma, od katerih je eden razbil šipo, nasrkata pa na koncu oba, ter človeško družbo. 


Sporočilo je spremenil(a) 666 dne 07. 2012 10:19

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

7. sep 2012 10:27

V bistvu se moram popraviti, ker vidim, da je izzvenelo zelo opusdeijevsko.

Torej, niti ne gre toliko za to, da bi prevzel krivdo (za nazaj), kot za to, da bi prevzel odgovornost (za naprej) in se obenem vzdržal "debate" o tem, kdo je pa zdaj v resnici "kriv". 

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

7. sep 2012 10:48

Veš kaj, 666, to, kar pišeš je tvoje mnenje (morda), ne more pa biti to mnenje povprečnega človeka, ki zmore imenovati krivce za sedanje stanje.

rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti