Nujnooo !!!

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

4. jan 2012 11:51

Nola, zanimivo.

Jaz sem tudi za kuhano maslo (ghee) prvič slišala, ko sem prišla v srednjo šolo v LJ, pa me je ena kolegica peljala na "krišnovski" večer in so tam razlagali, kako pripravljajo okusne jedi in tako sem izvedela tudi za kuhano maslo.

Doma, v Celju, pa še nikoli prej. Niti ne vem za koga, ki bi ga uporabljal takrat. Je pa moja teta recimo posebej hranila svinjsko mast od "trebušnega sala" po kolinah in z njo pripravljala eno vrsto piškotov, pa tudi krofe za pusta je cvrla na tem salu. Ta mast je bila namreč dosti bolj "fina" kot mast iz "špeha" na ostalih delih prašiča.

Ne vem .... mogoče pa v tistem kraju, od koder je bila tvoja sodelavka doma, z izrazom "belo olje" označujejo kaj drugega, kot smo na splošno bili navajeni na Štajerskem (torej, kar smo že ugotovili - rastlinsko olje).
Mogoče je pa ta gospa kupovala že takrat kakšno kokosovo ali palmovo maščobo, ki je v Slovenijo "prišla" šele konec devetdesetih?

Mojca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. jan 2012 12:08

Ja potem smo pa očitno pametovale o 'olju za friganje', ki ga uporabljamo tudi pri nas in se  dobi v vsaki trgovini. Zakaj ga je sodelavka uvažala iz Graza?  Najbrž je bila tako navajena, kot smo vsi navajeni, da to ali ono počnemo na določen način pa če je praktično ali pa ne.

Mast sem spoznala šele nekaj let nazaj, prodajati so jo začele Šavrinke na našem zelenjavnem trgu, ko sem spraševala, kaj je ta lepa bela zadeva v kozarcih od kumar, so mi razložile, da se v to da cvetje ognjiča, žajbljevo listje in da se uporablja kot zdravilo.

Dandanes pa v vsaki mesariji lahko kupiš mast, ocvirke in tako ali drugačno zaseko.

 

 

nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. jan 2012 12:22

To bo Mojca, najbrž je v Avstriji kupovala kokosovo ali palmovo maščobo, ki je takrat pri nas še nismo poznali. Pa še bela je.

Mene je enkrat pred tridesetimi ali štiridesetimi leti v Goi grozno opeklo sonce. V lokalni ambulanti so mi  prodali steklenico kokosovovega olja, navodila za uporabo so bila izčrpna, najbolj mi je dopadlo to, da za šibke možgane koristi če se vsak dan z oljem namažeš po glavi.

Pa sem se.

nola

dolenc52  

član od: 2.1.2012

sporočila: 72

4. jan 2012 13:30

danes mi je prijateljica dala receptpecivo z bučnim oljem in semeni sem že naredila takoj zmanjkalo posredujem recept sestavine 4rumenjake,18dag sladkorja,2 dcl mleka 1dcl bučnega olja 20dag moke 7 dag bučnih semen seseklanih 1 pecilni sneg 4 beljakov peci pol ure na180 stopinj  odvisno od tvoje pečice probaj z iglo

ko se ohladi oblijs čokoladno glazuro  uživaj

dolenc52

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

4. jan 2012 13:49

Hvala za recept, dolenc52, ampak prosim, napiši v stavek kakšno piko, kakšno vejico več in kakšno veliko začetnico. Tole je bilo res zelo težko prebrati.

JJ

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. jan 2012 14:05

kaj ne da je dober  ce se ne motim je dobil celo nagrado

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

4. jan 2012 14:57

Pecivo z bučnim oljem in semeni

Sestavine:

4 rumenjaki,

18 dag sladkorja,

2 dcl mleka,

1 dcl bučnega olja,

20 dag moke,

7 dag sesekljanih bučnih semen,

1 pecilni prašek,

sneg 4 beljakov.

Peci pol ure na 180 stopinj, odvisno od pečice. Ko se ohladi, oblij s čokoladno glazuro.

tulka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. jan 2012 16:01

Nola, sem prepričana, da je tvoja znanka kupovala v Gradcu čisto običajno olje, ki s(m)o mu včasih res rekli belo, potem jedilno olje. Torej olje oljne ogrščice, oljne repice,....... Čez mejo kupoivati je bilo "fino", menda tudi bolj poceni (če ne upoštevaš potni stroškov in množice šilingov, zapravjenih za "nujno potrebne reči, ki so privlačile oči).

Ja, pa običajno so kupovali v velikih pakiranjih, po 5, 10 ali še menda več litrov. Je bilo treba (menda) imet "ratne rezerve" pod posteljo skupaj s sladkorjam, kilami kave, pralnim praškom, mehčalcem in še čim.

Dvomom, da bi tedaj kakšno palmovo olje pa take reči v takih embalažah prodajali, govorimo pač o časih med 1970 in nekako 1990, kajne?

rimljanka

dolenc52  

član od: 2.1.2012

sporočila: 72

4. jan 2012 18:05

Janis res sem pisala brez pik in vejic.Se  mi je mudilo. Drugič se bom bolj potrudila. Hvala Tulki za lepo izpisan recept . Je res bolj pregleden.

dolenc52

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. jan 2012 22:16

Tako se dela, reče en naš (moj) učitelj. Tulka in Dolenc 52 !

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti