Orehova potica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. apr 2014 0:25

Lonino potico delam vsaj 3x na dva meseca. :)

Na začetku, ko se mi je preveč zapekla, sem ali predolgo pekla ali na previsoki temperaturi. Skorja je odstopila v resnici samo ko sem jo prvič pekla, ker sem jo zavila tako, da se je vanjo ujel zrak. Nikoli nisem nič prepikovala, coprala, čarala... Po moje ti je počila, če je predolgo in preveč vzhajala (še posebej ker praviš, da je počila že med vzhajanjem).

Zadnje 3 ali 4x sem jo končno pekla v takem pekaču. Pečico imam sklaibrirano v nulo (preverila z dvema različnima termometroma), pečem pa vseeno pri 160 stopinjah in ne pri 180 in cirka 80 minut. Potica je totalno perfektna.  Več časa ali višja temperatura potico naredijo samo bolj zažgano (pri nas imamo radi peciva bolj blond in zato temno zapečeno takoj poimenujemo zažgano). Testo in nadev posolim, testo mi KA mesi skoraj 15 minut, uporabim pa 90 dag (2 funta) pekanov namesto orehov.  

 

Vanja

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

23. apr 2014 7:26

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Lonino potico delam vsaj 3x na dva meseca. :)

Na začetku, ko se mi je preveč zapekla, sem ali predolgo pekla ali na previsoki temperaturi. Skorja je odstopila v resnici samo ko sem jo prvič pekla, ker sem jo zavila tako, da se je vanjo ujel zrak. Nikoli nisem nič prepikovala, coprala, čarala... Po moje ti je počila, če je predolgo in preveč vzhajala (še posebej ker praviš, da je počila že med vzhajanjem).

Zadnje 3 ali 4x sem jo končno pekla v takem pekaču. Pečico imam sklaibrirano v nulo (preverila z dvema različnima termometroma), pečem pa vseeno pri 160 stopinjah in ne pri 180 in cirka 80 minut. Potica je totalno perfektna.  Več časa ali višja temperatura potico naredijo samo bolj zažgano (pri nas imamo radi peciva bolj blond in zato temno zapečeno takoj poimenujemo zažgano). Testo in nadev posolim, testo mi KA mesi skoraj 15 minut, uporabim pa 90 dag (2 funta) pekanov namesto orehov.  

 



Vanja




PEKANOVA POTICA?!?!!? OMFG!!!!
To pa moram enkrat nekje upleniti!!! 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

23. apr 2014 8:16

Najlepša hvala za odgovore!

Prepikala sem jo do dna, vzhajala je pa zgolj čez noč, tako kot piše v receptu - od 21ih do 6.30 (razen, če imam predolgo noč ). Drugič pač ne bo nočna, jo bom vzhajala par ur in potem v pečico z njo. Ne razumem pa, zakaj vsem uspe, če jo vzhajajo čez noč, meni pa ne. Čisto nelogično, ker imamo mi doma prej bolj mrzlo kot bolj toplo.

Jaz sem jo pekla na 175, verjetno res na preveč, bom drugič poskusila na manj in dlje časa, pa še pokrila jo bom proti koncu.

 

 



JJ

Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 23. 2014 08:17

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. apr 2014 8:48

Mogoče pa poči ravno zato, ker vzhaja tako dolgo, površina se zasuši, vzhaja še naprej in zato poči. Jaz jo dam vzhajati v pečico, vklopim jo toliko, da je notri ravno malo topleje kot zunaj, in vzaja kako uro, pač dokler pošteno ne naraste. Potem dvignem temperaturo na cca. 170oC (kdo ve, koliko je to v resnici, ampak ne sme biti prevroče, malo manj kot recimo za biskvit), ko se začne po vrhu barvati, jo pa prekrijem s prtičkom in odkrijem tik pred koncem peke. Potico iz litra moke (tam nekje 60 do 65 dag) pečem debelo uro, največ uro in četrt.

Sonja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. apr 2014 7:55

Jaz jo največkrat vzhajam max 6 ur (saj približno toliko časa tudi spim), jo pa včasih še manj, če se mi pa zelo mudi, jo dam pa kar malce v kletno shrambo (sem jo dala tudi že v hladilnik), je preživela vse. Je bila pa mama na enem pekarskem dogodku pri Boštjanu Novaku (lokalni kuharski matador), tam so je pekli še pri precej nižjih temperaturah od 160.

U, sem najdla temo, leta 2006 sem o temu pisarila po forumu, samo sem napisala le to, da je temperaturo prepolovil. Sem se pa nasmejala nečemu drugemu. Sem takrat izjavila, da če me slučajno kaj udari, da se bom poročila na Kendovšni . Udarilo me sicer je, ampak poročila se pa zanalašč nisem tam.

 

Loni Makaroni

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

24. apr 2014 8:02

Super Loni, iz prve roke. V receptu je pisalo najmanj 6 ur. Zdaj je verjetno ne bom več vzhajala "čez noč", pa pekla bom na nižji temperaturi.

 

Še enkrat hvala vsem za nasvete!

JJ

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti