Lignji

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

12. okt 2011 19:12

anamarija1 je napisal/a:

hedonist je napisal/a:

 Amapak kalamare v ekonom piskru !??  Tega ne bi naredil nikoli in za nobeno ceno,moj ego in čast bi se milo razjokala nad takim dejanjem.

Nisem ne vem kaka ljubiteljica lignjev, meni je ligenj čingumi brez okusa, ampak na tak način kot ga je delala moja nona, moja mami in jaz, torej v ekonomu, ( ne dolgo od tega sem poslala recept) so lignji tako dobri za dol past, ampak pazi da se ne potolčeš .

Upam in si želim, da bo kdaj prilika da se srečava, ti bom ponudila moje lignje.

lp!



Živi s srcem, ne z glavo.

Nona je kuhala v ekonom loncu? Nona pomeni babica kolikor vem?

Commis débarrasseur

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

12. okt 2011 20:10

Ampak nona v kulinaričnem smislu je sinonim za čudovite dišave, ki se širijo po celi hiši od jutra do večera. Nekako ne povežem babic ali starejših gospa iz moje mladosti s piskajočimi eksplozivnimi sredstvi za uničevanje kuharskih sestavin. Pa sem se precej hranil in klatil po raznoraznih kuhinjah.

Prvi ekonom je domov privlekla moja mati tam okoli leta 85-90. Babice so uporabo takih in drugačnih pomagal odklanjale.

Commis débarrasseur

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. okt 2011 20:48

Ekonomi so piskali po balkonih že pred drugo svetovno vojno. Imam knjižico z navodili za 'ECONOM' lonec, ki jo je izdala Tovarna Emajlurane posode Celje (tel.: 22-71) leta 1958.

Poleg natančnih navodil, opremljenih s fotografijami, vsebuje knjižica še vrsto receptov, tovarna pa sporoča, da v duhu pomoči napredku gospodinjstva  osvaja nove tehnične pripomočke za sodobno kuhinjo.

Med njihovimi novimi izdelki, ki so jih ponujali več kot pol stoletja nazaj ( ECONOM LONEC - simbol svojega imena, SOKOVNIK - prava družinska sreča, ALU-PEKAČ - zadovoljstvo in veselje gospodinje, LONEC ZA MLEKO - presenečenje v kuhinji, ETAŽNA POSODA - štedi trud in denar)

me je najbolj presenetil

VLOŽEK ZA PRANJE

odličen pripomoček pri pranju,

meša perilo in pere sam,

porabi malo pralnega sredstva.

Ali se ga mogoče še kdo spomni?

 

Knjižica,ki  je dovršena tako po vsebini, kot tudi po obliki, avtorji teksta, fotografij in oprema so podpisani, je še danes lahko za zgled marsikateremu art direktorju.

 

 



nola



Sporočilo je spremenil(a) nola dne 12.okt 2011 20:58

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 12.okt 2011 21:12

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

12. okt 2011 22:17

Seveda, jaz imam krepko čez 50 let, pa smo ga pri nas uporabljali odkar pomnim. Emo Celje, mislim, da je bil aluminijast. Tudi jaz ga uporabljam v svojem gospodinjstvu  in skoraj vse kuham v njem.

Je pa res, da mi še nikoli ni prišlo na misel, da bi v njem pripravljala lignje. Kadar kuham hobotnico ( za solato), jo kuham vedno v ekonom loncu. Je pa treba biti zelo previden, da je ne skuhaš preveč.

rosie

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. okt 2011 22:39

Ja, tudi jaz se spomnim tega aluminijastega od Ema iz Celje, vsak dan je piskal na balkonu moje none, ki bi, če bi bila še živa, letos praznovala 126 let. Jaz ga imam tudi, vendar sem ga uporabila samo nekajkrat. Zdaj mi lonec brez pokrova služi za kuhanje pašte in mineštre.

nola

dididala  

član od: 20.10.2008

sporočila: 120

13. okt 2011 11:55

Jaz jih narežem, začinim, povaljam v koruzno moko ( ne zdrob) in ocvrem v fritezi 4 min. Lignji so mehki in okusni. Opazovala sem peko le-teh na morju na obali v nekem kafiču, kjer so bili vrhunski. Kuharica mi je razodela, da je bistvena stvar temperatura olja in na hitro

dididala

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

13. okt 2011 12:09

zzak1977 je napisal/a:

Ampak nona v kulinaričnem smislu je sinonim za čudovite dišave, ki se širijo po celi hiši od jutra do večera. Nekako ne povežem babic ali starejših gospa iz moje mladosti s piskajočimi eksplozivnimi sredstvi za uničevanje kuharskih sestavin. Pa sem se precej hranil in klatil po raznoraznih kuhinjah.

Prvi ekonom je domov privlekla moja mati tam okoli leta 85-90. Babice so uporabo takih in drugačnih pomagal odklanjale.



Commis débarrasseur

 

Živeli stereotipi

Moja stara mama je tudi kuhala v ekonom loncu.

JJ

Mygrace

sporočila: 6506

13. okt 2011 12:19

Moj oče je tudi odklanjal uporabo takih pomagal. Ampak je bil faca in je priznal, da se boji, da bi pomagalo eksplodiralo.

 

Mygrace

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

13. okt 2011 12:55

Očitno se se že naši dedki in pradedki izogibali kuhinjam ne zaradi strahu pred kuhanjem, ampak zaradi nevarnih eksplozivov v loncih naših babic in prababic.

Drugače mi tudi imamo še spodnji del aluminijastega ekonom lonca, kraljuje v svinjski kuhinji (na indukcijo žal ne paše).

 

PS O pripravi lignjev nimam kaj zelo pojma, kriva in priznam krivdo, naj bi bila nanje alergična, čeprav jih na morju čisto z veseljem jem.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti