Kaj se v tem času nabira v naravi ?

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

16. jun 2011 8:37

Hvala rimljanka za tvoja zanimiva doživetja.Lipov sladoled še nikdar nisem ne poskusila ne jedla in tudi ne slišala za njega.Zanimivo.

antonija7

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

16. jun 2011 13:31

Ja rimljanka,to je čar slovenije.Tudi pri nas šele zdaj cveti lipa(ne lipovec,ta šele pride).Nekje že nabirate borovnice pri nas so zelene, jagode komaj rdečijo inp... Enkrat na enem koncu drugič na drugem.No ja, pri sosedu bodo kmalu češnje, če jih ne bodo ptiči prej pospravili.Pozdrav!!

adalbert

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. jun 2011 19:32

adalbert, seveda vem, da lahko sočasno v Ratečah češnje cvetijo, pod Kubedom so pa že zrele. Pa se je vseeno izkazalo, da je tista, ki sem jo vprašala, kje živi, nabirala lipovec in ne lipo. Moje vprašanje torej le ni bilo odveč.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 16. 2011 19:32

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

17. jun 2011 7:01

Rimljanka, zlata si.

(Živim pod južnimi obronki Pohorja, če te še zanima).

Sorbet bom naredila z razredčenim bezgovim sirupom, dodatkom limone in beljaka. Lipov sirup bom naredila ta vikend (recept enak, samo 30 pesti lipovih cvetov brez lista).

 

jovita

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

24. jun 2011 13:54

Zunaj lije, jaz pa brkljam po računalniku. A kdo suši orehove liste? Kako jih uporabljaš?

Orehovec delam, moški in ženski.

Moški orehovec: 30 zelenih orehov, 3 pomaranče, 1 strok vanilija, cimet, klinčke, 1 l žganja, 0,5 kg sladkorja skuhamo na 0,25 l vode, ohladimo in dodamo, če uporabimo med, ga ne segrevamo.4-5 tednov na sonce, precedimo in nalijemo v manjše steklenice, ki jih hranimo vsaj 1 mesec, prav dober je po enem letu.

Ženski orehovec: 10 zelenih orehov, 1 l borovnic, 3 l sadjevca, šop pelina, janeža, kumine, pest brinovih jagod, klinčki, 1 kg meda. Orehe prerežemo na pol in dodamo vse ostale sestavine, ter damo za 6 tednov na sonce.Precedimo, in lahko takoj uporabimo, borovnice in orehe pa porabimo kot dodatek kompotu.

jovita

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

27. jun 2011 20:24

Jaz pa sem letos poskusila narediti kraški orehovec,bomo videli če bo uspel.Pa ga bomo štajerci pili.Danes pa sem nabirale z nečakinjo še nekaj prave rumene lakote,rman,orehovo listje (skrajni čas) in ožepek,v kratkem pa grem nabirati čistec in oslad.

antonija7

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

27. jun 2011 22:23

Antonija7 orehovo listje sušiš na zraku ali v pečici? Včeraj sem nabirala rman in šenjanževko. Ognjič sem pred dnevi "podušila" na salu za kremo. Danes pa sem segrela olivno olje, dodala ognjičeve lističe malo pomešala, pokrila in odstavila z ognja. Postopek bom ponavljala toliko časa, da bo olje lepo rumene barve. Olje odlično nahrani kožo po kopeli oz. tuširanju, nanesemo na vlažno kožo. Kremo pa vsi radi uporabljamo kot nočno kremo. Hranim jo v hladilniku. Ker je vedno dovolj odjemalcev, jo bom pred jesenjo vsaj še enkrat naredila. jovita

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

28. jun 2011 8:16

pozdravljeni, jaz sem včeraj že drugič letos naredila lipov sirup, vendar sem dala zraven tudi listje, ne le cvet - je kaj narobe? Drugače pa delam po istem receptu kot bezgov sirup;

lipovo cvetje in listje sem namočila tudi na šnops in za 8 dni na sonce, pa bomo videli kakšen lipovc bo "ratal"

laik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. jun 2011 9:18

laik je napisal/a:

pozdravljeni, jaz sem včeraj že drugič letos naredila lipov sirup, vendar sem dala zraven tudi listje, ne le cvet - je kaj narobe? Drugače pa delam po istem receptu kot bezgov sirup;

lipovo cvetje in listje sem namočila tudi na šnops in za 8 dni na sonce, pa bomo videli kakšen lipovc bo "ratal"


laik

Zeleno listje? Ali morda misliš ovršne liste socvetij lipe/lipovca?

rimljanka

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

28. jun 2011 9:44

Mislim na ovršne liste socvetij lipovca.

 

Jovita je napisala: Lipov sirup bom naredila ta vikend (recept enak, samo 30 pesti lipovih cvetov brez lista

 

 

laik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti