Kaj se v tem času nabira v naravi ?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

28. jun 2011 9:48

Jasno, ovršni listi se vedno dodajajo zraven. Tudi v čaje. Za sirup pač dodamo kako pest socvetij več, pa je. Tako lipa kot robinija ("akacija") zahtevata zaradi milejšega okusa, da dodamo večjo količino socvetij kot velja to za bezeg. Vsaj moje izkušnje so take.

rimljanka

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

28. jun 2011 10:26

Hvala

laik

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

28. jun 2011 12:49

Meni so dali recept, da dam lipovo cvetje brez ovršnega lista. Me pa veseli, da moje pisanje rodi sadive in sem te vzpodbudila, da delaš lipov sirup. Za likerček imam rada bolj odločne arome: janež, pelin, hermeliko...me pa prav zanima, kako boš zadovoljna z izdelkom. Res pa je, da na smrečje vedno nalijem žganje, ko odlijem čisti sirup. Vsi zadovoljni, mali in veliki. jovita

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

28. jun 2011 13:17

ko smo že pri tem sirupu, nekje sem zasledila, da ga je potrebo piti zelo pazljivo, saj je "nevaren " za srčne bolnike in tiste z visokim pritiskom; kako je s tem?

smrečje delam tudi jaz tako - za velike in male. pa tudi pelin;

danes bom poskusila tudi s pehtranom - morda pa bo ok

laik

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

28. jun 2011 14:05

Pri vsem je tako, da vse kar je preveč ni dobro...tudi pri lipi. Jaz sem naredila 3 l sirupa iz lipe, bezga, mete, melise.....ribez, maline, kasneje bom še robide. Pa enkrat pijemo eno, drugič drugo, tretjič, posebej po dobrem kosilu pa pijemo vino, kot pravi štajerci. Ko si že pri pehtanu, tega pa jaz dam v kis. Vsako leto naredimo cca. 50 l domačega jabolčnega kisa. V tem času nalijem v steklenice dober vležan kis in vložim pehtranove vejice, timijan ali rožmarin dodam lovorov list, strok česna in cel poper. Za novo leto pa naredim darilne vrečke z kisom, likerčkom in marmelado. Vsi srečni, posebej moj proračun. Nekaj pehtrana pa shranim za potico ali pecivo pozimi. Drobno ga narežem, označim vrečko in zamrznem. Enako čemaž, petršilj.... jovita Sporočilo je spremenil(a) jovita dne 28. 2011 14:06

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

28. jun 2011 22:08

Draga jovita orehovo listje sušim na zraku v senci,mora pa biti vroče,tako da ohrani lepo vojaško zeleno barvo,pa tudi vonj ni slab.To delam v sredinski sobi v mansardi,ki je zelo vroča,v dveh dneh imam listje posušeno.

antonija7

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

28. jun 2011 22:40

Hvala. Jaz ga sušim v zabojčkih na terasi tako kot vse drugo, v senci, pa bom morala nekaj ukreniti, da ne bo začel plesniti. Verjetno ga bom jutri dala v električni sušilec za cca 6 ur. Prvo čajno mešanico sem spakirala v vrečke, za drugo pa že sušim rman, šentjanževko, lakoto, orehovo listje, meliso, meto, .... Madona bomo zdravi... jovita

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

29. jun 2011 6:39

Jovita,a pri šentjanževki sušiš list in cvet ali samo cvet?

Zanima me še kako se naredi šentjanževo olje?A uporabimo navadno olje ali olivno?

Včeraj sem namreč nabrala samo 3 vejice šentjanževke,in sedaj iščem malo lastnosti in uporabo.

Sicer pa sem nabrala včeraj še kumino,rman in veliko skledo gozdnih jagod.

 

 

 

lp

anaevahttp://poosmiinpol.blogspot.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

29. jun 2011 6:49

Previdnost pri uporabi šentjanževke ni odveč. Prevelika količlina vnesenih učinkovin poveča občutljivost organizma na sonce.

rimljanka

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

29. jun 2011 14:20

Pri šentajnževki nabiram zginjih 15 cm. Sušim v senci in dodam v čajno mešanico za "spanje". Ko je suho osmukam lističe in cvetove. Enako sivko, rman, kumino, bezgove jagode, meliso...Drob dam v večji stekleni kozarec. Žlico dam v košarico za čaj in prelijem vrelo vodo. Ko v zimskih večerih zadiši po poletnih rožicah ... Lahko pa pustiš cele zeli, jih dve do tri pesti daš v večji lonec, preliješ z vrelo vodo, pustiš 15 min, odcediš in dodaš v kopel. Če je zraven še pest morske soli in ognjičevo olje boš pa po kopeli prerojena... jovita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti