Najljubši sendvič

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

24. mar 2011 20:43

HIhihi,

spomini na šolska leta so bolj bridki, kar se sendvičev tiče. Na naši šoli so sicer z najboljšimi nameni prakticirali zdravo hrano, ampak po grlu nam pa ni šla. Eden primerov, ki ga ni bilo ravno lahko pogoltniti, je bil en dan star enotni kruh z namazom iz puste skute in zdrobljenim trdo kuhanim jajcem.

Lep spomin iz zelo mladih časov so pa hrenovke z gorčico in žemljo z avtobusne postaje na Glavnem trgu v Mariboru, od takrat, ko je bila še na drugi strani kot je danes, v senci med drevjem.

kaj naredi nostalgija....

Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. mar 2011 21:29

limnol, tudi jaz se še spomnim kioskov na Glavnem trgu, tam, kjer je zdaj DZS in kup uradov ... je bil travnik in nekaj kioskov gor. Pa okoli trga je bil krožni promet, po Vetrnijski navzdol je pripeljal avtobus, se ustavil na Gl trgu in potem čez stari most na drugo stran Drave. In potem je nek občinski idiot oskrunil tisto streho na Glavnem trgu, eno MB vedut, saj jo je dal odstranit.

 

Aja, pa še zdaj se spomnim, ko so zgradili Kvik ... prva veleblagovnica v MB. Pavi dogodek je bil, ko smo šli v mesto (mi s Tabora ...) in tja kaj kupit ...

 

Hrenovk na kartonastem podstavku (kot se še danes ponekod dobijo za kupit) so imeli tudi v Jurčiečvi v mesnici Košaki. In do pred nekaj meseci so v mesnici Košaki v Slovenski ulici tudi ponujali hrenovke z gorčico in belo žemljo na takem podstavku, a se ni obneslo, žal... sem bila nekaj krat tam, nedavno pa ugotovila, da so še to zaprli. Škoda.

 

Ja, kot se pa spomnim, da mi je bila vedno želja, da si v trgovini na vogalu Betnavske in Ul, pariške komune, "pri Vladotu" - starejši, malce osivel in malce plešast prodajalec - kupim sendvič z belo žemljo in nekakšno šunko iz pravokotne konzerve. Meni je to vedno tako dišalo ... in sem mamo prepričala in mi je dala denar za tak sendvič, čeprav mi je vedno s seboj raje dala doma narejen sendvič s pravo šunko in jabolko zraven ...Ampak tisti sendvič iz trgovine... to je bilo nekaj.

 

Pa "zagrebšk"a in kremna iz kozarca v slaščičarni v Slovenski, kjer je zdaj Ilich. Jaz k Ilichu ne zaidem, mi ne "potegne", preveč spominov iz otroštva na "slovensko".

Pa pekarna na Koroški, tik pred tržnico .... kajo je dišalo daleč naokoli ....

A ne bi mi raje odprli ene rubrike Še pomnite, tovariši?

 

mamamia

mamamia

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

30. okt 2012 11:29

Super tema. Sem celo pot iz mesta domov razmišljal o primerni sestavi, konsistenci, pokrivanju okusov, "ne PREOBLOŽENOSTI", dodatkom različnih semen ter ali obstaja že tema SENDVIČI na kul. ali ne. 
Eto, vesel našel zadevo in sedaj lahko ponovno pokažen svojo pokolovskost.

Zanima me dober sendvič oz. kaj predlagate glede kombinacij, da ne bo preveč "naložen" ter da bodo okusi prišli do izraza.

Sestavine:
130g ržena baguetta z semeni prerezana na polovičko. V eno en naden, v drugo drugi nadev
2 šniti prekajene mesnine ali dobra mortadela ali... (predlagajte eno dobro salamo ali pa nekaj prekajenega. Poigravam se tudi z HOT KULENOM, saj le tega nisem jedel že kakšnih 15 let. Prosim za predloge)
2-3šnite pršuta
Kozji trdi sir
kozji mehki sir z poprom
polmehki sir z kumino
kisle kumare
rdeča paprika
sveža kumara
olive
pistacie
bučna semena
arašidi

Nekako so te zaeve na razpolago in seveda ni vse namenjeno za en sendvič, ampak bolj kot referenca kaj je na razpolago. Masla,ajvera,gorčice, skute jaz nekako ne bi dajal zraven, saj se pol vse prepije in navlaži. 

Kaj menite, da zapečem baguetto preden jo naložim, ali lepo ko bo obložena še na hitro v pečico, da se sir rahlo stopi?.

Glede mesnin se priporočam, da mi svetujete. Ni nujno da je pršut, saj tega si dostikrat privoščim, pa verjetno me boste po riti, če bom tlačil pregrešnega ita.delikatesnega med kose kruha.
Vsekakor imam rad kakšne prekajene zadeve, mortadelo, kulen, savinjski želodec.

Kot vodilo mi je glavno, da nekako spravim pistacije zrave, ter da le te pridejo do izraza, da je sendvič na ugriz hrskajoč in da se pistacije podajo z slojem sira,mesnine,ter hrustljave baguette.

uff, bere se kot kakšna IZPITNA NALOGA na kakšni kuharski fakulteti 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

30. okt 2012 12:33

O, Mamamia, odpri novo temo, da se bo 15najstnica iz 80.let, ki je iz vasi prišla v srednjo šolo z državno štipendijo, izlila na forum s poznavanjem najcenejše prehrane v mestu , da je potem še kaj ostalo za in še

Sendvič iz srednješolskih let: enotni kruh in noter kar pač imaš.

marjja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

30. okt 2012 15:30

Ne, ne takrat pa še nisi nosila 

Pa tudi v fejst punco si zrasla, kljub enotnemu kruhu, a ne?

 

 

naor

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

30. okt 2012 17:02

Nobenih idej, priporočil? Na prejšnih straneh pa ste dajali kar zanimive in okusne ideje...

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

30. okt 2012 18:34

Mene zanima kje si kupil kozji mehki sir s poprom? Obožujem kozje sire in praktično ne mine dan, da ga ne bi jedla. Jaz kupujem 3 različne: Frico Chevrette, Tistega okroglega z belo plesnijo okoli in svežega kozjega. Večinoma kupim v leclercu. Razen Frico Chevrette, ki j trd in slan, jem kozji sir z medom in orehi...

 

Glede tvojih sestavin in sendviča pa:

Sestavine, ki si jih naštel so precej močne po okusu, tako da jaz ne bi preveč klačila na kup. Vem, da ne boš naredil sendviča iz vsega tega a se mi vseeno zdi, da je to sestavin za 5 sendvičev, ki bodo vsi po vrsti vrhunski. Sploh arašidi so mi čisto preveč, pa tudi pistacije... Te zadeve so bolj za povrhu česa prefinjenega potrositi, kot pa za med dva kosa kruha tlačiti. Je pa res, da imam jaz nasploh raje odprte sendviče-torej le en kos kruha...Ali to potem ni več sendvič?

 

Vesnuska

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

30. okt 2012 19:03

Vesnuska je napisal/a:

Mene zanima kje si kupil kozji mehki sir s poprom? Obožujem kozje sire in praktično ne mine dan, da ga ne bi jedla. Jaz kupujem 3 različne: Frico Chevrette, Tistega okroglega z belo plesnijo okoli in svežega kozjega. Večinoma kupim v leclercu. Razen Frico Chevrette, ki j trd in slan, jem kozji sir z medom in orehi...

 

Glede tvojih sestavin in sendviča pa:

Sestavine, ki si jih naštel so precej močne po okusu, tako da jaz ne bi preveč klačila na kup. Vem, da ne boš naredil sendviča iz vsega tega a se mi vseeno zdi, da je to sestavin za 5 sendvičev, ki bodo vsi po vrsti vrhunski. Sploh arašidi so mi čisto preveč, pa tudi pistacije... Te zadeve so bolj za povrhu česa prefinjenega potrositi, kot pa za med dva kosa kruha tlačiti. Je pa res, da imam jaz nasploh raje odprte sendviče-torej le en kos kruha...Ali to potem ni več sendvič?

 



Vesnuska



Je, je. Sendvič je kruh in nadev. pa bodi kakršenkoli. Danes sem gruntal o možnosti uporabe pistacije, ker jo sila obožuje, a ne vem kje in v kolikšni količini bi prišli do izraza...
Iščem tisti OPTIMALNI sendvič, kjer se vse pokrije in ko po prvem ugrizu samo še rečeš OH MY F. GOD...NOW I CAN DIE. TO JE TO!!
Do takrat, pa se moja misija ne bo končala in bom še dalje raziskoval in spraševal...ow yea
V Sparu sem ga zacumpral, ti sporočim ime, pa da si ga drugič poiščeš.
Ja, tudi sam sem NOR na sire...

Kaj predlagaš od mesnin? Recimo pečena puranja prsa bi sla dobro skupaj z kakšnim sočnim paradižnikom saj so suha. Zraven bi dal še kakšen dober kozji sir in, morda še kislo kumaro.

Na drugi del pa kakšno prekajeno šunko z malo belega roba, da doda sočnost popečeni baguetti, zraven pa prav tako sir in kakšna zelenjava?

Takšne kombinacije iščem. Pa če veš za kakšno dobro, da pašejo 3-4 sestavine skupaj...
Pršut kuhan ali pečen oz. delikatesen v kakšni kombinaciji sendviča mi ga predlagaš...

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. okt 2012 19:21

MBrando, kako se ti ljubi toliko komplicirat! 

Naredi si pet mini sendvičev, vsakega z drugačno kombinacijo in imej malo pokušino v kateremkoliže obedu.

Oceni, kaj najbolj paše skupaj, pa je. Res nas ni treba spraševati za vsako kombinacijo. 

Sicer za sendviče velja pravilo: mehek kruh, kot tistega za toast, polnimo z mehkimi nadevi (tunina ali jajčna solata, na primer), hrustljav kruh pa z bolj kompaktnimi nadevi, kot so salame, pohano meso itd.

Razlog za to je čisto enostaven: če bi dal tunino solato z majonezo v zelo kompakten kruh, bi večino nadeva prilezlo ven.

Vanja

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

30. okt 2012 19:41

Nimam pojma za mesnine,ker ne jem mesa. Je pa tako, da kar je enemu noro dobro je nekomu kar nekaj. Mojemu brat recimo kozjega sira še videti ne more...

Vanja ima čisto prav, ne komplicirat, ker tudi če ti jaz dam eno super kombinacijo tebi mogoče ne bo tako dobro. Sem pa zadnjič videla recept za pistacijev pesto. Mogoče preizkusi to.

Recept: 50g pistacij, 50g paramezana, šopek petršilja, 50ml oljčnega olja, sol, poper limonin sok, strok česna.

Uživaj v sendviču...

 

Vesnuska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti