Vedno dražja hrana

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. mar 2011 22:54

Pozdravljen in dobrodošel Acerin!

Lotil si se zanimivega eksperimenta in glede tega ti vsekakor čestitam - tako za idejo kot tudi za izvedbo. Čeprav ti moram na drugi strani tudi odkrito povedat, da mi to promoviranje revščine niti malo ni všeč. Če je seveda to sploh tvoj namen (?). Eno je, če vsega sitemu ponujaš presno korenje in drugo, če to kot zameno ponujaš otroku, ki sanja čokolado! To drugo veš je provociranje!

LP

p.s. Če z 1€ na dan asociraš tretji svet in Madagaskar, potem moraš tudi povedat, da tam zelo kvalitetna francoska štruca stane od 7 do 10 evro centov!



Sergej

Sporočilo je spremenil(a) Sergej C dne 06. 2011 22:56

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 4:15

Dragi Sergej, hvala za dobrodošlico in lep sprejem na tale forum in za spremljanje projekta. Namen projekta vsekakor ni promoviranje revščine, pač pa promoviranje preprostosti - prostovoljne preprostosti. Revščina je zlo in ni dobra, prostovoljna preprostost (precej blizu izrazu, kot ga predlagate: "ponujanje sitemu presno korenje"), pa je dobra - je odrekanje odvečnemu, zaradi ljudi, ki so v precej večji stiski kot si sam. Vem, da se v revni državi dobi več za 1 € kot pri nas. Prav zato je bil 1 € na dan za prehrano v Sloveniji velik izziv. Vse dobro vam želim. Aleš Čerin Sporočilo je spremenil(a) acerin dne 07. 2011 04:15

kozamurnik

sporočila: 2311

7. mar 2011 5:39

acerin je napisal/a:
- Revščina je zlo in ni dobra, prostovoljna preprostost (precej blizu izrazu, kot ga predlagate: "ponujanje sitemu presno korenje"), pa je dobra - je odrekanje odvečnemu, zaradi ljudi, ki so v precej večji stiski kot si sam.
Omejila se bom samo na ta del, ki ga ponavadi prezremo. Iz katerih koncev sveta prihaja hrana in koliko so plačani tisti, ki tam garajo zanjo? Tudi otroci, ki pa ne sanjajo čokolade, ampak kos kruha! Jaz sem se prostovoljno odrekla kupovanju nekaterih izdelkov znanih firm ko sem v FT prebrala v kako nečloveških razmerah delajo in koliko so plačana mlada dekleta, ki delajo za svetovno znane firme, tu imam v mislih modno industrijo. Da v prehrambeni ni dosti boljše, sem skoraj prepričana. Kot zanimivost naj povem, da sem prav tam prebrala tudi osupljiv rezultat raziskave desetih srednjih šol. Iz te je razvidno, da (velik odstotek anketiranih) predrage obleke svojim najstnikom kupujejo prav tisti starši, ki se komajda prebijajo iz meseca v mesec. Da nekateri v ta namen najamejo celo kredite, če ne zmorejo. Z bolnim izgovorom "Jaz nisem imel, zato mora moj otrok imeti vse najboljše".. Da sem spadajo tudi zadnji modeli mobilcev in ostale tehnologije, se ve. Smo res tako daleč, da "najboljše" pomeni kos blaga z zvenečim podpisom na r...,ne pa izobrazba, vzgoja in spoštovanje do sočloveka ??? Da ostanem pri bistvu teme, tudi tako se veliko prihrani, predvsem pa se ne podpira prebogatih. murnik

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 10:58

Draga kozamurnik, Pravite: "Iz katerih koncev sveta prihaja hrana in koliko so plačani tisti, ki tam garajo zanjo? Tudi otroci, ki pa ne sanjajo čokolade, ampak kos kruha!" Ja, prav res pomisliti na druge, ki so prikrajšani, ustvariti si "veliko sliko sveta" - prav to je zame "motor" koncepta bolj preprostih izbir. Odlično ste ilustrirala in na svojem priemeru pokazala kaj je bolj preprosta izbira. Čestitke! Vse dobro. Aleš Čerin

banana130  

član od: 22.12.2009

sporočila: 228

7. mar 2011 11:27

Acerin iskrene čestitke za vašo raziskavo. Upam, da je mnogim vsaj malo odprla oči in so pomislili na preveliko potrošnjo, ne samo hrane, ki je trenutno naš velik sovražnik.

Razumem vas kaj ste hotel povedati, ko ste govoril o prostovoljni preprostoti. Mi se doma že kar nekaj let trudimo, da si ne kompliciramo življenje s tem, da bi stremeli po nevem kakšnih dobrinah, ampak se ukvarjamo raje sami s sabo in gradimo lepe človeške odnose.Trudimo pravim, ker j e v tem svetu pretiranega potrošništva, kdaj to tudi težko, moramo si priznati.

Glede hrane pa, čimveč si pridelat sami, ker saj veš kaj ješ in ogomno privarčuješ in nisi odvisen od nikogar.

banana130

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

7. mar 2011 11:29

tulka je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Sedaj ko pridemo domov ob šesti uri, če je vse po sreči, najbrž nikogar ne mika da bi šel z motiko na vrt?

Pa ravno takrat najbolj paše!



tulka

Če ti je to užitek, naj ti paše, meni je sicer nedojemljivo, ampak vsakemu svoje in to možnost pač dopuščam.

Ni pa treba nam očitat, čemu si ne omislimo vrta. Tiste pol ure ki mi ostane od dneva, je zadnja stvar da bi si šel uničevat še hrbtenico poleg živcev ki mi jih požrejo ljudje čez dan.

 

Commis débarrasseur

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 11:35

banana 130: Hvala. Ja imate prav, ni lahko v tem svetu potrošništva, a pomembno je kot pravite, da se trudite. Naravnanost k bolj preprostim izbiram je namreč plavanje proti toku, kar je že samo po sebi težko, če pa je tok še močan, je še toliko težje. In tok je izrazito močan. Pravite: "Glede hrane pa, čimveč si pridelat sami, ker saj veš kaj ješ in ogomno privarčuješ in nisi odvisen od nikogar." Točno to! Vse troje kar omenjate je pomembno. Jaz sem to v projektu tudi želel poudariti. Vse dobro in lep dan. Aleš Čerin

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

7. mar 2011 11:50

zzak1977 je napisal/a:

Če ti je to užitek, naj ti paše, meni je sicer nedojemljivo, ampak vsakemu svoje in to možnost pač dopuščam.

Ni pa treba nam očitat, čemu si ne omislimo vrta. Tiste pol ure ki mi ostane od dneva, je zadnja stvar da bi si šel uničevat še hrbtenico poleg živcev ki mi jih požrejo ljudje čez dan.

 

Commis débarrasseur
Ne vem, če kdo komu kaj očita, vse kar sem prebrala, sem dojela kot predlog. Sicer pa je delo na vrtu lahko tudi sprostitev za živce (ker ne rabiš napenjat možganov) in da se malo pretegneš, sploh če v službi cel dan sediš. Aja, pa še to-ne verjamem, da si lahko uničiš hrbtenico, če pol ure na dan prekopavaš z motiko Izbira pa je seveda tvoja. JanisJoplin Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 07. 2011 11:52

acerin  

član od: 6.3.2011

sporočila: 9

7. mar 2011 12:09

banana 130: Hvala. Ja imate prav, ni lahko v tem svetu potrošništva, a pomembno je kot pravite, da se trudite. Naravnanost k bolj preprostim izbiram je namreč plavanje proti toku, kar je že samo po sebi težko, če pa je tok še močan, je še toliko težje. In tok je izrazito močan. Pravite: "Glede hrane pa, čimveč si pridelat sami, ker saj veš kaj ješ in ogomno privarčuješ in nisi odvisen od nikogar." Točno to! Vse troje kar omenjate je pomembno. Jaz sem to v projektu tudi želel poudariti. Vse dobro in lep dan. Aleš Čerin

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

7. mar 2011 12:16

zzak1977 je napisal/a:

tulka je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Sedaj ko pridemo domov ob šesti uri, če je vse po sreči, najbrž nikogar ne mika da bi šel z motiko na vrt?

Pa ravno takrat najbolj paše!



tulka

Če ti je to užitek, naj ti paše, meni je sicer nedojemljivo, ampak vsakemu svoje in to možnost pač dopuščam.

Ni pa treba nam očitat, čemu si ne omislimo vrta. Tiste pol ure ki mi ostane od dneva, je zadnja stvar da bi si šel uničevat še hrbtenico poleg živcev ki mi jih požrejo ljudje čez dan.

 

Commis débarrasseur
Kar se živcev tiče se strinjam s tem, ker je napisala jj. Delo na vrtu je največkrat sprostitev, še posebej, če je vrtiček tam okoli tri x tri (pa tudi malo večji). Poleg tega večji del pomladi in poletja ostane krepko več kot pol ure od dneva, tudi če prideš domov šele ob šestih. Mislim, da si tisti, ki nimate vrta, krepko precenjujete količino dela, ki ga je treba vložiti, da kaj zraste. Ni tako hudo! Seveda je pa treba imeti nekaj veselja. Tako kot pri kuhanju! sonci

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti