Kuhanje na jadrnici

anaboleyn  

član od: 18.1.2010

sporočila: 91

18. jan 2011 19:51

In jaz imam v prikoli iz časov potovanj z barko knjižico Kuhajmo na valovih (?) - super priročnik z recepti za dva tedna jadranja - malo za hec in veliko popolnoma zares. Ker je torej nimam doma in ker nisem prepričana za naslov - lahko katera pomaga? Mislim, da je to bila priloga neki navtični reviji. anaboleyn

matejr  

član od: 20.9.2010

sporočila: 8

19. jan 2011 0:26

Hvala za vse te odgovore. Tudi mi pomivamo posodo v slani vodi, ponavadi se nekdo usede zadaj in začne drgnit posodo z gobico za pomivanje, bolj ekstremno pa je, ko delamo to med vožnjo - smo tudi mi izgubili par kosov pribora... Idej vidim, da je kar veliko - jih bom probal čim bolj upoštevati in še malo eksperimentirati. Najem jadrnice spet ni tako drag, seveda če ne greš v top sezoni. Vzameš manjšo jadrnico in večjo skupino ljudi pa ne pride več kot 150€ na teden. Za to pa težko dobiš prevoz in kakšen slab apartma, kaj šele hotel. A ta priročnik kuhajmo na valovih, se ga da kje dobit? matejr

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15168

19. jan 2011 11:56

Mi smo že jadrali za novo leto, pa za prvi maj in poleti in vsakič je bilo malo drugače. Po navadi smo se že pred jadranjem zmenili kaj se bo kuhalo na barki in temu primerno nabavili sestavine. Tako smo za novo leto s seboj nesli nekaj kuhane hrane, zrezke v olju, solato, zelenjavo, sadje, salame, sir, konzerve, jajca, pijačo... Za prvi maj pa bolj eksperimentirali z kuhanjem. Rižote, testenine z omakami (paradižnikova, tunina, mesna), sataraš, ajdova kaša z gobami in popečeni zrezki, juhe, enolončnice, solate in kar kakšne hrenovke... Za prvi maj je že dosti izbire v trgovinah in ni krize kaj skuhat. Ribice in ostalo morsko hrano, pa tudi pizze smo si privoščili zunaj. Mi imamo navado, da zjutraj nekaj pojemo - ponavadi tisti, ki prvi vstane gre po kruh, pa po kakšno salamco, jogurt, pa če je treba kaj za popoldansko kuhanje kupit. Drugač pa imamo pri roki tudi paštete, kakšno suho salamo, konzerve, jajca, marmelado,nutelo, med, kosmiče, prepečenec. Potem pa se lepo pospravi in gremo do prve destinacije - ponavadi pridemo šele popoldne. Tako je čez dan hrana v hladilniku in se ne pokvari. Vmes pripravljamo kakšne sendvičke, sadje, pa kaj za pit, da zdržimo do popoldneva. Ko pristanemo gremo ponavadi v marino, se priklopimo. Fantje pospravijo in gredo lepo na pivce za živce, me gospe pa kuhamo. Vsaka nekaj, ena pripravlja solato, druga kaj nareže, tretja pa ob štedilniku in se kar hitro skuha. Poleti nam paše bolj na hitro in osvežilno, ker je vroče in ti vse dol teče. Smo pa že sabo vzeli gril in zunaj pekli (ribice, hrenovke, meso), zraven pa solatke in kruh. Prija tudi kakšna dobra juhca - ponavadi kakšna kombinacija pora, korenčka in krompirja, pa začinjena z karijem, da malo pospeši prebavo. Ali pa tudi iz vrečke, te čisto prav pridejo. Zelo dobra je tudi kakšna omakca iz bučk in paradižnika, ali pa tunina iz konzerve, pa melancanova z paradižnikom in čilijem, zraven pa testenine. Te stvari se lahko tako kupijo kot nesejo s seboj. Tudi rižota z školjkami ali pa kar zelenjavna. Seveda če bo komu ratalo ujet hobotnico jo lahko kar skuhate, če se bo pa kdo lotil iskanja školjk pa buzaro ali pa kar kak brodet (nekaj še dokupite), če kdo obvlada. Vedno pa imamo za vsak slučaj na zalogi kakšno konzervo pelatov, tune, razne omakce, grah, testenine, riž, prepečenec, kruh z podaljšanim rokom, začimbe, česen, čebulo, krompir, pa kaj vloženega, drobtine in limone. Mi posodo počistimo z detergentom, nato jo splaknemo v morju, potem pa še z čisto malo z sladko vodo. Za kuhanje pa vedno uporabljamo vodo, saj z morsko vodo vse preslano. Seveda temu primerno pazimo na porabo vode pri osebni higieni- zgolj umivanje zob, za vse ostalo pa kar toaletne robčke, kopanje pa v morju in tuširanje v marini. Proti večeru odidemo na kakšen samoten kraj, kjer sidramo in ob zvezdah in dobri družbi je idealno zaspat. Najbolj pomembno je, da ste dobra družba in da imate še lepo vreme... Aha, pa še nekaj je pomembno- dober skiper, ki ima načrt kje se boste ustavljali in da se tam tudi lahko kaj po potrebi nabavi. Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 19. 2011 12:05

matejr  

član od: 20.9.2010

sporočila: 8

19. jan 2011 15:42

:) Hvala za izčrpen odgovor Trixi! S hladilnikom imamo probleme, če se cel dan jadra. V tem primeru motor ni prižgan in se hladilnik ne hladi, se pa kar hitro ohladi, posebej če jemlješ pijačo ven. Vidim, da pridete na jadranje že zelo oboroženi z enolončnicami. Bomo tudi to varianto sprobali. Hvala vsem za odgovor. Na naslednjem jadranju bomo malo več eksperimentirali, se pripravli z enolončnicami, tokrat bomo pa zares ujeli kakšno ribo več :) matejr

paeonnia  

član od: 11.6.2007

sporočila: 54

19. jan 2011 17:46

Ah ladijska kuhinja... Z ribami je na jadranu bolj kot ne križ (če jih ne loviš sam - verjetno se splača v posadko vključiti referenta za ribolov). Tudi hobotnico je baje enostavno uloviti. Drugače pa moje (res doooolgoletne) izkušnje kažejo, da je do rib težko priti razen v ribarnici - neverjetno založene, slastno dišeče in živahne ribarnice imajo Rijeka, Zadar, Šibenik, Split in Dubrovnik. V manjših krajih je tako-tako (v Istri, v Hvaru, Korčuli in ostalih obljudenih še, na Visu pa je že okoli 9ih ribarnica popolnoma prazna). S kruhom je tako, da je na otokih večinoma naročen in ga pripeljejo le toliko, kot ga porabijo (so pa ponavadi v gostilnah pripravljeni odstopiti kakšno postarano štruco, zaloga krekerjev in prepečencev pa tudi prav pride) - razen kjer ga pečejo sami. Tudi ostala oskrba je na manjših otokih precej uboga. O mesu lahko sanjaš (razen kakih osivelih čevapov in orumenelega piščeta), zelenjava je pogosto iz tujine in je videla že boljše čase (včasih imaš seveda srečo). Vse to ne velja., če se vsak večer ustaviš v marini - ta ima ponavadi vsaj nekako založeno trgovino. Hladilnik na barki (ki ni najmlajša) ponavadi ne zmore ohladiti pijače, mislim, da ni pametno skušati ga prepričati v hlajenje vode in piva. Obratno pa gre - namreč da hladna pijača iz trgovine pomaga hladilniku hladiti ostalo vsebino - v hladilniku torej vedno vsaj 3 piva zaradi toplotne kapacitete. POnavadi planiraš, da se enkrat na teden ustaviš v večjem mestu, kjer kupiš sveže zaloge. Meso/ribe kupiš 1 za tist dan in eno zamrznjeno porcijo (tu pridejo v poštev lignji ali hobotnica) za naslednji dan (pa še hladilnik ti pomaga hladiti). kar uporabna so jajca, ki dolgo zdržijo. Od zelenjave dolgo zdrži in prenaša vročino (lahko imaš tudi zunaj, ne na soncu v papirnatih vrečkah) zelje, paprika, malancani, krompir, koromač, čebula, česen; srednje stročji fižol, bučke, kumare in paradižnik, slabo solata, špinača, blitva ipd. Sadje se dobro obnese nektarine/breskve (ne prezrele), melona, lubenica, limone, pomaranče in jabolka (ki jih poleti tako ali tako ni), srednje marelice, grozdje, slabo fige, slive... Kupiš kar najdeš in porabljaš po vrstnem redu ohranjenosti. POlenta in kuskus sta praktična (že omenjeno), se hitro pripravita in zavzemata malo prostora. OK so tudi tanjši špageti - bolje je izbrati testenine, ki se hitro skuhajo in ne zavzemajo veliko prostora (torej ne rezancev...) in riž. Nehladnočo dobro prenašajo trdi siri, vakumsko pakirane suhe mesnine (pršut, kare, budjola - te zdržijo tudi 3 tedne jadranja, odpiraš po eno za drugo). Praktične so olive (npr pečene olive iz Leclerja), kapre, kumarice... Srednje zdržijo sirni namazi, maslo pa je mogoče bolje v posameznem pakiranju. Mleko je fino, da ne ostaja odprto, saj se rado polije po hladilniku- torej kupiš manjše tetrapake (po 2 dl, če ne marate mleka, po 0,5l če ste običajni potrošniki in po 1l če ste vele mlekopivci). Konzerve so simpatične fižol (za solato - ali hobotnico), čičerika (za kuskus), pelati (za karkoli), tuna (za tunin namaz zadnji dan jadranja, ko vanj zmečeš vse ostale ostanke. Od doma prinesseš tudi tiste začimbe, ki jih ni mogoče nabrati (čilije, curry, ingver, kar se ti zdi da boste rabili) Vedno moraš imeti en možen obrok za rezervo - zgoraj omenjena tuna (ki jo poješ šele, ko rezerva ni več nujna) in pelati*testenine dobro opravljajo to funkcijo. Za zajtrk je fino jesti razne kosmiče - bolj ekonomični glede porabe in prostora so Musliji, bolj priljubljeni so hrustlhjavi musliji. Jogurt ponavadi dobiš. Žitaricam povečaš priljubljenost, če jih za zajtrk pripraviš v veliki skupni skledi s sadjem in jogurtom - to je kar na lepem vsem všeč. Pa med in marmelada sta tudi ok. Fina je zaloga piškotov - le pazi, da niso čokoladirani (izjema je seveda Domaćica, brez katere sploh ni jadranja). Kuhaš karkoli ti pade na pamet po ogledu obstoječih zalog in dobavljivega materiala - sabo lahko vzameš tudi kuharsko knjigo za inspiracijo. Mi smo kuhali že vse - od flambiranih hrušk, lazanj, sendvičkov s svinjsko ribico, indijskega dala z rižem (praktično!) do ... Oh, jaz pa sem z glavo že čisto nekje v vetru in valovih, prijetne spomine mi je zbudila tale tema! paeonnia

matejr  

član od: 20.9.2010

sporočila: 8

20. jan 2011 23:51

Hvala Paeonnia za tvoj odgovor. Malo me je presenetilo, da bi jajca dolgo zdržala? Posebej na toplem? Kaj pa salmonela? Imam sam podobne izkušnje s trgovinami na otokih, ki so ponavadi res bolj kot ne loterija, da bi kaj dobrega dobil :) Všeč so mi tvoje ideje za zajtrk, preproste in dobre... Ob prebiranju so mi pa misli kar uhajale na jadrnico, komaj čakam. Hvala vsem še enkrat za pomoč in res izčrpne odgovore, Matej matejr

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

21. jan 2011 0:41

Jajca pa lahko, ko se ti zazdi, da gredo že proti koncu, v trdo skuhaš in potem jih lahko mirne duše ješ še par dni. (In če si ravno na velikonočnem jadranju, zraven še šunko). :)) s0ncek*

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. jan 2011 0:57

Matejr, še čisto malo potrpi, dnevi se že daljšajo.

Se mi zdi, da sem nekje prebrala da si študent - allora, primi se hitro izpitov, potem pa takoj na barko.

Ob vseh teh, tudi zame zelo zanimivih pogovorih in nasvetih pa meni misli uhajajo pol stoletja pa še kakšno leto nazaj, v robinzonske čase (ali se pa taki samo meni zdijo). Glavni proviant je bil v tistih časih prepečenec in sir, oskrba po otokih je bila še mnogo slabša kot dvajset let nazaj - da bi se pa sladko vodo uporabljalo za karkoli drugega kot za mešanje z vinom je bilo nezaslišano.

Takrat se je na barkah pojedlo dosti riža in polente, več kot pašte, luksuz je nastopil nekje v šestdesetih, ko so se pojavile Argo kocke, ne vem katerega leta točno pa je nastopil bistven preobrat v kabotaži v obliki instantnega djuveča.

Napolitanke,  oprema po pomembnosti primerljiva s kompasom, se mi zdi, da je bila že omenjena.

  

nola

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

21. jan 2011 6:03

Trixi je napisal/a:
Mi posodo počistimo z detergentom, nato jo splaknemo v morju, potem pa še z čisto malo z sladko vodo.
Tako se to dela! V onem zalivu pa penite, kako je morje umazano.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

21. jan 2011 9:38

HejHoj me je potegnil za jezik oz. prst za tipkat in bom malo posmetila osnovno temo: dragi ljubitelji jadranja in ostalih morskih prevoznih sredstev, če se že res morate priti pokazati na obljudene plaže s svojimi mašinami, bodite vsaj tako prijazni in ne spirajte svoje umazanije z detergenti na takšnih mestih. Pridite, mi vas bomo občudovali, posodo pa pomijte v le vam dostopnih nebeško lepih zalivih. Pa vsaj malo na deviško lepe divje ribice pomislite, gotovo ne uživajo v plavanju med mehurčki... Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti