Kaki

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

tema odprta - 5. okt 2003 14:50 | ogledi: 5.151 | odgovori: 6

Dragi pomočniki, predvsem Primorci!

Zanima me kako kaj kaže z letino kakija? Kaj vse lahko narediš iz tega sadeža? Lansko leto sem jih sušila in se jih najedla "na veliko". Letos pa bi rada poizkusila še kakšne druge variante, ki se lahko naredijo s to super zadevco!

Že v naprej hvala za nasvete.

Lp,

Maja

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

5. okt 2003 16:34

Pozdravljena! Kakije pri nas tudi uzivamo.Kako pa susis kakije? Hvala za odgovor Vsem lep pozdrav Henri

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

5. okt 2003 17:20

Vetroven pozdrav! Kaki naj ne bo ne pretrd ne prezrel (če je premehek ga težko režemo, če je pretrd nam bo "vleklo usta skupaj", ker ne bo še dovolj zrel!)Dobro pa je, če poznaš koga, ki kakije goji povsem naravno, saj jih pustiš z lupinico in kot je znano ni najbolje preveč kemije! Drugače pa jih preprosto narežeš na koščke - krhlje (podobno kot jabolka - ne predebelo) in jih sušiš lahko naravno na zraku (traja kar nekaj časa), lahko v sušilniku za sadje, jaz pa narezane krhlje dam za nekaj časa v pečico (na mrežo, ki naj seveda ne bi bila preveč zapacana s kakimi maščobami ali podobnim, spodaj pa podložim pekač, za vsak primer, če pride do odtekanja soka) na približno 50-100 stopinj C in pustiš po želji (odvisno koliko želiš, da so suhi). Upam, da sem malo razjasnila, če pa bo še kako vprašanje pa z veseljem odgovorim. Pozdrav, Maja

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

5. okt 2003 19:35

Maja, dve varianti: 1. Za zamrzovanje. Olupljenemu, odstranimo morebitne pečke in ga pretlačimo. Na vsak kg kaše dodamo 150 g sladkorja in žličko citronske kisline ter dobro premešamo. Kašo damo v manjše plastične posode in zamrznemo. Pri temperaturi -18°C je kaša zagotovo obstojna več kot pol leta. 2. Lahko naredimo tudi marmelado tako, da olupljenim zrelim plodovom dodamo skodelico vode in jih na šibkem ognju, med stalnim mešanjem, kuhamo 20 minut. Maso pretlačimo - najbolje s paličnim mešalnikom-, dodamo sladkor (na 1 kg kakija 750 g sladkorja) ter še toliko segrejemo, med stalnim mešanjem, da ponovno zavre. Z marmelado napolnimo segrete manjše kozarce in jih še vroče zapremo. Lp!

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

5. okt 2003 19:50

Hvala za nasvete! Za kaj pa uporabljaš zamrznene? Za kake namaze (npr palačink ali piškotov)? Maja

nen  

član od: 4.10.2003

sporočila: 5

6. okt 2003 0:04

Maja pozdravljena. Letos s kakiji kaže bolj slabo, vsaj na obalnem področju. Mi imamo eno samo drevo, pa smo jih lani imeli preko 50 kg (drevo je staro šele 6 let). Letos pa je suša naredila svoje, ko pa je zapihala še tramontana (2 x v enem tednu) je na drevesu ostal en sam kaki velikosti oreha. Mogoče jih je v zavetrnih legah in seveda če so jim pomagali z zalivanjem, kaj več. Nen

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

13. okt 2003 23:42

Halo, Maja! Pri nas kakije zamrzujemo kar tako, samo olupim jih ali pa še to ne! Nič ne kompliciram, uporabim pa jih za čudovito pijačo: 1 kaki, 2 dl mleka, žlica ruma, zmiksaš, dodaš malo stepene smetana za na vrh in! Če je za otroke, seveda brez ruma. Če imajo kakiji koščico, jo je treba pred zamrzovanjemodstraniti, prav tako seveda zeleno rozeto. Pa bolj zreli naj bodo. Jim pa letos res ne kaže najboljše, žal!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti