Nizozemska kulinarika

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

tema odprta - 7. jul 2010 7:40 | ogledi: 10.131 | odgovori: 15

Pozna kdo njihovo tradicionalno hrano, kaj je res avtohtono (dobro razen tulipanov in sira)?

Mogoče bitterballen z gorčico?

ANJA

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. jul 2010 7:55

Pravi naslov za takšne zadeve je Nena-morje , ne?

lp

cervus

mientje  

član od: 22.10.2002

sporočila: 30

7. jul 2010 10:42

pa se stamppot (stlacen krompir s razlicnimi vrstami zelenjave, postrezen s klobaso in omako - jus) en hutspot, erwtensoep (krepka juha iz suhega graha), seveda vplivi Indonezije s nasijem, bamijem, satay-jem... sladice pa palačinke, vla, stroopwafels, limburgse vlaai (vrsta pite s razlicnim sadjem in smetano). Meta

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

7. jul 2010 11:32

Hvala punce, sem tudi sama malo "pogooglala"....jah prav blesteče avtohtone kulinarične ponudbe res nimajo. Mislim da bodo tile bitterballen z gorčico super zadeva.

Počakam še na današnji fuzbalski obračun, da vidim kaj bo druga jed, ki jo bomo kuhali :)

Imeli bomo skupni ogled finala v nogometu s tipično hrano obeh držav finalistk

Torej  Nizozemske nitterbalen + sir in špansko paello ali pa nemške klobase z zeljem!

(navijam za paello, pardon Špance! in )

 

ANJA

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

7. jul 2010 14:20

Vidim, da si ze dobila veliko nasvetov!

Res je, nizozemci se nimajo kaj hvaliti s svojo kuhinjo. Tudi bitterballen so v resnici navadni kroketi v drugi formi

Resnicno samo njihovi  so speculaasi,  mini palacinke (poffertjes) in se mogoce oliebollen (podobno nasim krofom)

Ce se ti da cvreti v tej vrocini, imas tu recept:

http://dutchfood.about.com/od/breadspastriescookies/r/Ol

Ce bi pa zelela peci speculaase, pa mi javi tvoj naslov na ZS in ti posljem zacimbe. 

Nena-morje

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

7. jul 2010 14:57

Nena-morje hvala!

Za spekulase imam originalen recept z vsemi 1000 začimbami

Bom kar pri bitterballih ostala-enostavno, hitro, pa tudi dobro-ne moreš zgrešit.

Me pa še malo mikajo palačinke oz. poffertjes, kot si napisala. To so kvašene, bolj debele mini palačinke. Jih polijem z javorjevim sirupom ali kakšnim drugim nadevom?

Anja

ANJA

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

8. jul 2010 10:04

Za poffertjes potrebujes posebno ponev:

http://www.bluedelft.com/poffertjespan.html

http://www.gadgetfabriek.nl/product/23042/poffertjesmaker

Pred kratkim sem za eno naslo clanico prevedla moje recepte:

1. recept

250 gr gladke bele moke in scepec soli zmesas v skledi in na sredini naredis jamico. Posebej zmesas 300 ml mleka, segretega na telesno temperaturo, 1 zlico sladkorja in 10 gr suhega kvasa in nalijes v jamico v moki. Pustis pocivat 15 minut, brez mesanja, da naraste. Ko naraste, zmesas, dodas 2 stepeni jajci in mesas do gladkega, pokrijes z vlazno krpo in pustis na toplem 1 uro, potem nalijev v dozirko in peces ...

2. recept

500 gr self-raising flour (moka, v katero je ze zmesan kvas, mislim, da se tudi v Slo dobi!)

2 jajci

800 ml mleka

1 zlica vanili extrakta

scepec soli

Presejs moko s scepcem soli v skledo. Posebej zmesas mleko, jajca in vanili extrakt in das v skledo z moko. Mesas in stepas 2 do 3 minute, dokler ni testo penasto. Pokrijes z vlazno krpo in pustis pocivati 1 uro, nato peces ...

Meni so poffertjes najboljsi posipani s sladkorjem v prahu in pokapljani z limoninim sokom. Moji otroci in vnucka pa jih jedo z vsem mogocim: polite z nutelo, marmelado, javorjevim sirupom, smetano, svezimi jagodami, cokoldnim prelivom, mletimi orehi, mandeljni, lesniki ...

Nizozemci  jih imajo najraje servirane s kosmi surovega masla in posipane s sladkorjem v prahu.

Sicer pa najdes v Googlu ogromno receptov

Nena-morje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti