Kalorije

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

29. jun 2010 23:15

Jasna, nič mi ni jasno!Jasno? naor

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

30. jun 2010 1:19

haha za temo ;)

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

30. jun 2010 7:16

Ooooo jasna, zdaj je jasno tudi meni... imaš prav.

tulka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

30. jun 2010 8:49

Očitno bom ostala v temi! naor

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. jun 2010 9:22

Hja, ni kaj. Je že stara izkušnja, da so ženske s svojim smislom za zapažanje detajlov boljši detektivi in če se kak nekdanji uporabnik prijavi z novim imenom, pa tudi, če malo spremeni stil pisanja, še vedno ga, če nič drugega, izda način tipkanja. Tipkanje brez uporabe presledka, to je res malo wranovsko. Vendelina jr.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. jun 2010 10:30

hehe, vsem ne bo nikoli vse prav - mene pa recimo moti to, da se začne takoj kreganje, ko bi lahko vprašanje malo drugače zastavila, pa bi bili odgovori drugačni ali ko bi odgovori spregledali malo grdo zastavljeno vprašanje in če bi vsi malo širše gledali... kuhinja.slo, en čisto dobronamerni nasvet za drugič: spustiš debele riti in namesto "me moti" napišeš: "me zanima" in se bo takoj čisto drugače bralo: na vprašanje: "Vaši recepti so fajn, me pa zanima število kalorij, ker trenutno pazim na težo," bi verjetno dobil/a več pozitivnih odgovorov... nola, mislim, da ni fora v novi osebi, saj je veliko prišlekov, ki jih vsi lepo sprejmejo, ampak v načinu, ki je bil res malo neposrečen, čeprav ni nič slabega mislil/a. Vendar vseeno ne moreš ravno zmejat ljudi z debelimi ritmi... Navsezadnje je to čisto njihova stvar, kakšna je njihova rit - in tudi to, ali bojo shujšali ali ne. Dokler se nekdo za to ne odloči sam pri sebi, mu nobene kalorične tabele ne bojo pomagale (pa še potem je vprašanje, koliko je preračunavanje kalorij smiselno)... Baje se vsakemu obnese druga metoda in potemtakem bi moralo bit v receptih navedeno svašta: od kalorij do količine maščob, OH, beljakovin,... Problem pri tem avtomatičnem preračunavanju kalorij je to, da se lahko končni izdelek za 2x razlikuje v količini kalorij, glede na to, kakšne sestavine uporabiš: recimo lahko uporabiš lahki ali polnomastni jogurt, v receptu pa piše samo jogurt - kako naj program ve, katerega imaš ti doma v hladilniku... če pa bi moral to pri vsakem receptu specifizirat, pa bi to ubilo precej improvizacije in spontanosti, pa še preej dlje bi trajalo pisanje recepta, se bojim...

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. jun 2010 10:31

No, pa pustimo perje, itak mu ga bo kmalu za nekaj časa zmanjkalo, in pojdimo kurit kalorije. Ena ura divjanja po Rožniku je bila včeraj zvečer vredna enega radlerja okusa grenivke (jaz, ki nisem ljubitelj pirovskih zvarkov, sem se čisto spreobrnila, tale mi je res všeč) in sladoleda z okusom temne čokolade (sladoled in temna čokolada sta zakon že leta). Saj vem, kombinacija za dol past, ampak pasalo je pa oboje.

Loni Makaroni

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. jun 2010 12:05

Veri je napisal/a:
kuhinja.slo, en čisto dobronamerni nasvet za drugič: spustiš debele riti in namesto "me moti" napišeš: "me zanima" in se bo takoj čisto drugače bralo: na vprašanje: "Vaši recepti so fajn, me pa zanima število kalorij, ker trenutno pazim na težo," bi verjetno dobil/a več pozitivnih odgovorov...
No, ja, tole bo pa treba antropološko pojasniti: Sociolingvistika (to je veda, ki razlaga, kakšne besede uporabljamo za označitev česa in zakaj točno take) temelji izhaja iz podmene, da so besede vedno odraz odnosov, ki tvorijo referenčno skupino. In uporaba besedne zveze govori veliko o samem predmetu označitve, še več pa o tistem, ki jo uporablja. Tako ima na primer besedna zveza: debela rit v slovenščini čisto konsenzualno slabšalni pomen. Skratka, vsi vemo, da ta besedna zveza ni ne nevtralna, ne kompliment, ergo, ostane slabšalno. Ker je besedna zveza nizko metaforična, spada v nižji-pogovrni segment jezikovnega izražanaj. Stvar je v tem, kdo in v kakšnem primeru se odloči, da bo slabšalno besedno zvezo uporabil Tu sta možnosti dve. Bodisi, da gre za eksplicitno namerno uporabo slabšalnega ali pa gre za uporabo edine besedne zveze, ki jo govorec pozna, oziorma besedne zveze, ki mu je po uporabi najbližja. Če gre za eksplicitno namero uporabe slabšalnega izraza, potem pač govorec o sebi pove, da si je prilastil pravico, da slabšalno označuje neko skupino ljudi (in se na tak način sam definira kot nekdo, ki ni tak, kot ta skupina ljudi in je zategadelj po svojem lastnem prepričanju boljši). Če pa gre za uporabo izraza, ki je govorcu najbližja, in ta izraz dejansko spada v nižje-pogovorni segement, potem pač govorec s tem sporoča, da se najbolje znajde v točno tem segmentu, da so njegovi prevladujoči odnosi sila rudimentarni in da je odsotnost metaforike in drugih značilnosti, ki konstituirajo abstraktno razmišljanje, precejšnja. In da ga to sploh ne moti in da se ne namerava v nobeno smer izboljšati. Jaz tega, da "ljudje so tako rekli, v resnici so pa mislili nekaj drugega....saj v osnovi smo dobri ljduje, samo eni so štorasti" tega ne morem kupiti. Ko kolikor toliko priseben človek izraža mnenje, ga izraža tako, kot meni, da je v tistem trenutku najboljše. Tisti, ki znajo samo "štorasto" verzijo izražanja, pač menijo, da je ta za njih najboljša in ker je za njih najboljša, se naj izvoli svet temu prilagoditi. Nobeden se ne sabotira in izraža mnenja na način, za katerega ve, da je že v času izgovarjanja, zapisovanja, napačen. Ker ljudje, ki imajo radi lepoto izražanja, se trudijo v tej veščini izpolnjevati. Ljudje, ki imajo radi lepoto izražanja, se slejkoprej naučijo tudi več nivojev, več stilov in potem uporabljajo različne načine za različne prilonosti. In kdorkoli se res trudi v tej maniri, ta bi dvakrat premislil, če je izraz "debela rit" najboljša izbira. Če nič drugega, to in še marsikaj drugega se da tudi bolj rafirnirano povedati. Kar smo tule že ogromnokrat dokazovale. Včasih tudi s špikanjem. Vendelina jr.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. jun 2010 12:41

Vendelina jr. je napisal/a:
Jaz tega, da "ljudje so tako rekli, v resnici so pa mislili nekaj drugega....saj v osnovi smo dobri ljduje, samo eni so štorasti" tega ne morem kupiti. Ko kolikor toliko priseben človek izraža mnenje, ga izraža tako, kot meni, da je v tistem trenutku najboljše. Tisti, ki znajo samo "štorasto" verzijo izražanja, pač menijo, da je ta za njih najboljša in ker je za njih najboljša, se naj izvoli svet temu prilagoditi. Nobeden se ne sabotira in izraža mnenja na način, za katerega ve, da je že v času izgovarjanja, zapisovanja, napačen. Vendelina jr.
hehe, vendy, si me nasmejala! Ja, vem, da ne kupiš, v tem sva si midve tako zelo različni. Jaz res iskreno mislim, da smo v osnovi dobri, ampak dostikrat štorasti, netaktni, kakor hočeš... Da dostikrat človek v tistem trenutku, ko nekaj napiše, tega ne premisli, ampak se mu "zatipka". se pa strinjam, da izraz debele riti ni primeren in je definitivno slabšalen v našem okolju (je pa zanimivo, ko se srečajo plastični kirurgi, mi je en razlagal: čisto enako veliko rit v evropi pomanjšujejo, v J Am. pa povečujejo na željo stranke... Ker tam naše koščene niso preveč moderne;)). Mislim, da tako kot se nekomu po nesreči zažge pecivo ali zgrudi krema, čeprav je mislil naredit fajn okusno verzijo, se tudi včasih zarečemo ali zatipkamo. Ne, da mislimo, da je to najboljše, samo se pač zmotimo, ker še ne znamo ali ker smo nepazljivi. se pa strinjam, da je potem treba to neznanje odpravit in se naučit, kako zadevo prav speljat, če se hočemo lepo pogovarjat ali dobro jest. Zato pa sem napisala, kako bi lahko to napisal lepše - mogoče se pa želi naučit, pa ga do zdaj nihče ni (verjetno je odraščal nekje, kjer so pač tako govorili...), mogoče sploh ne ve, kako grdo se kakšne stvari berejo - po moje ljudje včasih niti nimajo uvida in se jim drugi zdijo nesramni, da jim grdo odgovorijo (recimo noli se že zdi tako)...

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

30. jun 2010 12:50

Je pa še ena druga možnost: sam en mejčken poljub mi .............opssss, to se mi je neki zamešala. Mislil sem, kaj pa če je avtor omenjenega besedila ki poveličevalno ( vsaj fizično ) omenja sedilni organ kakšen profesor  sociolingvistike ( karkoli to pomenilo )  ali česar drugega, podobnega pomena, in so mu znane vse variacije na temo, kaj si bodo bralci mislili ob omembi " debelih riti ", kako si bodo sklepali marsikaj o piscu besedila in ravno študentom razlaga: glejte, vrgli bomo trnek v to mlakužo ( njegove besede ne moje, ker se iz tega da sklepat da jaz.......... pa pustimo to ) v obliki enega besedila ki omenja debele riti. Delali bomo statistiko, koliko ljudi bo prebralo besedilo in ga razumelo tako kot je napisano, koliko jih  pa bo delalo sociolingvistične ( karkoli to bilo ) analize in sklepali o avtorju besedila, namesto o sporočilu kot takem.

Hotel sem sam rečt, kaj pa če nekdo uporablja vse te metode in o nam sklepa kar pač sklepa, boljše je, da mi tega ne vemo, ker zmeraj tisti, ki to dela, se postavi na en piedastal in na predmet raziskave ( mi ) gleda z viška.

Pa če sem že pri besedi: kalorije se dajo pokurit tudi na bolj prijeten način kot je dirjanje čez drn in strn, porabijo se tako da sediš doma ( pa ne mislim na kakšni mučilni napravi ), nekoga moraš imeti zraven...... naprej se ne spomnem ampak, bo že kdo vedel.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti