Nastanitev v parizu

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. avg 2012 9:38

Mal off topic: nisem bil v Franciji že več kot 15 let, me zanima, a so se kaj v teh letih naučili angleščine.

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. avg 2012 9:41

Izlet z bivalnikom ali po Franciji je super - da se doživi Francija v svoji pokrajinski raznolikosti. To se najbolje počne v aprilu in maju (nekako zložiš tiste velikonočne in prvomajske praznike, pa izkoristiš bonus tistega, ko otroci lahko manjkajo v šoli in je potem dovolj časa). 

Če pa hočeš doživeti Pariz, da ga doživiš v večbarvnosti, multikulturnosti, nepozabnosti, se gre pa tja z letalom. Z drugimi besedami, tole je štofa za več konceptualnih izletov.

Sistem železnic je v Franciji super in ko se enkrat človek na to navdadi, pa da se nauči rokovati z avtomati za kupovanje vozovnic, je res enostavno. Si pa ne predstavljam dveh plemen, ki prideta po dolgih urah vožnje končno na želeno destinacijo in ki se po tem spopadata še s sistemom prevoza po mestu - take stvari se težko "iz prve" naredijo brez družinskega preprička.

Vendelina jr.

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

26. avg 2012 10:48

Mene vedno bolj zanima ta njihov sistem kanalov. Fantaziram neko tako potepanje brez panike in cilja. Se mi zdi, da bi hitro padel v neko drugo ero in drug svet. 

ežoj je napisal/a:

Mal off topic: nisem bil v Franciji že več kot 15 let, me zanima, a so se kaj v teh letih naučili angleščine.

ežoj

Zanimivo vprašanje. Pri nas se nekako ve, da so Nemci razgledani svetovljani in Francozi samovšečni zadrgnjenci. Presenetilo me je, da je prej obratno. Vsaj v odnosu do tujcev. Kar precej jih razume kakšno angleško besedo. Se pa za razliko od Nemcev vsaj trudijo razumet in tudi kaj povedat. V glavnem so zelo prijazni. Tu pa tam sicer naletiš na kakšno osorno madam, ki pa se hitro odtaja, če jo malo pohecaš.

LP

Sergej

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

26. avg 2012 10:52

Ežoj,

v Franciji sem bila leta 2003/04 in predlani in razlika je očitna - to velja za Pariz, za obrobje pa malo manj. Če ti francoščina ne gre od rok, vseeno pred odhodom malo povadi pantomimo. Bon voyage!

Železnice - super so. Vendar pa ti sistema rokovanja z vozovnicami nihče ne razloži, čeprav se kupujejo tako kot drugod po Evropi (z drugimi besedami: nemogoče je vnaprej vedeti, koliko boš za karto plačal, odvisno od dneva in ure in tega, koliko prej jo kupiš  - ista zgodba kot španski AVE). Namreč, pred vstopom v vlak moraš na peronu na avtomatu poštempljati karto (to je tisti "compostez les billets", kar je sicer na kartah nekje na robu napisano, ampak se naši logiki rahlo upira, sploh, ker ti potem tako ali tako na vlaku karto še enrkat ali večkrat pogledajo). Avtomati načeloma so, delujejo pa ne vedno vsi, tako da se lahko znajdeš tudi v zadregi. Če tega ne narediš, namreč lahko plačaš tudi kar zasoljeno kazen, čeprav so do tujcev glede tega dokaj toleratntni. 

Sonja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. avg 2012 14:02

Sergej C je napisal/a:

Mene vedno bolj zanima ta njihov sistem kanalov. Fantaziram neko tako potepanje brez panike in cilja. Se mi zdi, da bi hitro padel v neko drugo ero in drug svet. 

ežoj je napisal/a:

Mal off topic: nisem bil v Franciji že več kot 15 let, me zanima, a so se kaj v teh letih naučili angleščine.

ežoj

Zanimivo vprašanje. Pri nas se nekako ve, da so Nemci razgledani svetovljani in Francozi samovšečni zadrgnjenci. Presenetilo me je, da je prej obratno. Vsaj v odnosu do tujcev. Kar precej jih razume kakšno angleško besedo. Se pa za razliko od Nemcev vsaj trudijo razumet in tudi kaj povedat. V glavnem so zelo prijazni. Tu pa tam sicer naletiš na kakšno osorno madam, ki pa se hitro odtaja, če jo malo pohecaš.

LP

Joj Sergej mene tudi (kanali, s skiperjem ali brez, že kakšnih deset let po zemljevidu potujem od Mediterana do Atlantika - pa i šire).

In kar se tiče drugega topica imam tudi zelo podobne izkušnje. Celo te, da imamo Nemce za neke tehnične genialce, Francoze pa za malo šmafu improvizatorje - to prav res ne drži, je dosti stopiti v prvo francosko železnino (če kaj takega v Evropi sploh še obstaja) pa da padeš po tleh od duhovitih rešitev za večje in manjše probleme. Mi je ravno prišel na misel Picard, ampak mogoče ni pravi moment za premislek o njem. 

Se mi zdi, da je pa ta ocena nacionalnega kolorita zelo odvisna tudi od naše strani komunikacije.



Sergej

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. avg 2012 15:19

Vendelina jr. je napisal/a:

 To se najbolje počne v aprilu in maju (nekako zložiš tiste velikonočne in prvomajske praznike, pa izkoristiš bonus tistega, ko otroci lahko manjkajo v šoli in je potem dovolj časa). 

Slavnih gabrovih dni že zelo dolgo ni več.

rimljanka

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

26. avg 2012 16:05

rimljanka je napisal/a:

Vendelina jr. je napisal/a:

 To se najbolje počne v aprilu in maju (nekako zložiš tiste velikonočne in prvomajske praznike, pa izkoristiš bonus tistega, ko otroci lahko manjkajo v šoli in je potem dovolj časa). 

Slavnih gabrovih dni že zelo dolgo ni več.



rimljanka

 

Res, da Gabrovih dni ni več, so pa ravnateljevi in ne vem še kakšni dnevi, ki so napisani v šolskih pravilnikih posamezne šole. Na naši OŠ konkretno 5 dni lahko odobri razrednik, še nadaljnjih 5 pa ravnatelj. Na srednji šoli, ki jo obiskuje hči z dopustom, ki mora biti naprej napovedan, tudi ni težav.

http://www.mojalbum.com/tajda

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

26. avg 2012 18:17

Po mojih izkušnjah  so Francozi prijazni v malih biznisih ali v tistih, kjer se ne tare preveč turistov. Mene je lani v Chagallovem muzeju v Nici ženska, ki je prodajala karte tako nadrla, da sta nama (meni in moji prijateljici iz Berlina) je skoraj čeljusti dol padli.  Govorili sva sicer Nemško, za število kart sem se pa potrudila s francoščino, ki je sicer ne govorim.  Karti sem hotela plačati s stotakom, ona se je pa začela dreti name, da kaj si mislim, da ona nima drobiža. Nadreti me je znala v angleščini. 

Tole njihovo občasno neprijaznost je pač treba sprejeti, če greš tja. 

Drugače si ne predstavljam, da bi šla v Pariz s kaj več, kot svojo družinico.

Vanja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. avg 2012 18:20

Aj, nisem vedela, da ni več Gabrovih dni. 

Glede tega, kako znajo Francozi angleško: Erasmus in internet sta definitivno naredila svoje in študentska populacija bo znala angleško. Ker je naš ežoj tudi večni študent, potem lahko rečemo, da je v tem "tržnem segmentu" usklajen. Glede gospa pri 50-ih, ki so v trgovinah in šalterjih, tu je pa stvar taka, da se z angleščino ravno veliko ne doseže. S šarmom pa neverjetno veliko.

Če smo pa že pri klišejih, Sergej odkod si pa potegnil, da naj bi bili Nemci razgledani svetovljani....mon oeil....?Intelektualci, umetniki, to že (ravno včeraj bila v prijetni družbi nemških umetnikov) in tu se razgledanost tudi konča.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti