Koliko vina

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

24. feb 2010 14:12

Odvisno od priložnosti in kaj nam ob določenem momentu zapaše. Pri nas prakticiramo občasno kakšen kozarček ob hrani, sploh pri večerji, ko veš, da si prost vseh obveznosti, se kozarček potegne lahko tudi na buteljko z nadaljevanjem na terasi.(ob vikendih v toplih nočeh). Kadar je družba, dobra hrana, dober čvek, smo količinsko zelo blizu mamamii. Še nikoli ni bilo nikomur slabo zaradi količine popitega, nihče ni omagal, težil,... Nekako vsak sam začuti, kdaj ima dovolj. kaj je normalna in kaj nenormalna količina? Kolikor ljudi, toliko kriterijev. Tanja05

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

24. feb 2010 14:16

dragička je napisal/a:

Seveda, steklenica vina (govorim o steklenici, ker "butelje"...., ja, saj veste, kaj mislim) danes; steklenica naslednji teden ali mesec; steklenica in pol naslednje leto; dve steklenici čez dve leti...

In potem vse tiho je bilo... in se pri 50-ih dobite v centru za odvajanje od alkohola.

Pozdravček!

Ali, kot je povedal nek ljudski pesnik, "štoflček, štamprle, štuc, štefan, škaf, Škofljica..." Je pa seveda zelo relativno, kaj je preveč. Meni je en bolnik, Primorec, razložil takole: "Pijem malo. Tri, štiri litre vina dnevno." Ena druga gospa je sveto zatrjevala, da se "alkohola niti ne dotakne. No ja, malo vinčka pri kosilu za apetit, to pa že. Pa če me želodec boli, malo brinjevčka. Pa zvečer pred spanjem en šnopček, pa ne rabim nobenih uspaval." (In sva tako prek pomanjševalnic prišli do kar zavidljivih količin, gospa se je pa kljub temu imela za popolno abstinentko.) Oba navedena sta imela jetrne teste kot britva (za prvega se mi malo dozdeva, da je zamešal litre z decilitri, za drugo mi ni jasno prav nič). @Vendy: ti bom enkrat povedala romantično zgodbo o noči štirih buteljk, oba vpletena sta bila pa (oziroma sta se delala) do zadnjega trezna kot vrhovna sodnika... :)))))) lp, proxima

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. feb 2010 14:18

Vendelina jr. je napisal/a:
Hja, kdor je pameten, upošteva, kdor ima pameti malo manj, se pa repenči. Vendelina jr.
Česa ne upoštevam? zzak1977

laik  

član od: 10.10.2008

sporočila: 156

24. feb 2010 14:18

pridružujem se mamami, menim pa, da ni treba posploševat in vse metat v isti koš, saj nismo vsi ki kaj popijemo že za v center za odvajanje ponavati tako menijo tisti, ki imajo slabe izkušnje z osebami, ki bi tja morale iti; zmernost je vrlina laik

neznan uporabnik

24. feb 2010 14:23

Kako že gre tista: Taozdravljeni in tapoštene so najhujši moralisti japaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. feb 2010 14:48

zzak1977 je napisal/a:

Tako da rimljanka, za moj okus je vaše početje še vedno veliko bolj zdravo kot zatiskanje oči pred alkoholom, zdrava pamet pa narekuje potem mere in pogostost takega početja.

Kje si pa mene našel v tej temi

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

24. feb 2010 14:49

Ene par buteljk ima dolgoročne posledice Ognjič

korenckova  

član od: 14.10.2008

sporočila: 222

24. feb 2010 15:07

rimljanka je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Tako da rimljanka, za moj okus je vaše početje še vedno veliko bolj zdravo kot zatiskanje oči pred alkoholom, zdrava pamet pa narekuje potem mere in pogostost takega početja.

Kje si pa mene našel v tej temi [a?]

Po moje te je zamenjal za mamamio korenckova

SonjaV  

član od: 25.5.2007

sporočila: 35

24. feb 2010 15:09

Opala, tema za resno "zdravljenje" slovenskih kompleksov ... Alkohol je tukaj nedvomno preganjanec št. 1. Prebrala sem vse poste, pa se mi zdi, da razen junakinje, ki je napisala, da so z družbo uspeli zreducirati precejšnjo količino vina pri večerni zabavi, in junaku, ki je povedal, da sta se z lepšo polovico po znatni količini alkohola imela še lepše, vsi pišete opravičila. V smislu: samo en kozarček - vse ostalo je hudobija! Omenjena dva sem namenoma opisala z "junak", ker sta po mojem mnenju edina povedala čisto po pravici. Za ostale imam občutek, da govorijo kot pri dohtarju na sistemtskem: maksimalno eno merico na teden. Pa ja, da ja! Če bi bilo to res v večini primerov tako, potem v Sloveniji ne bi imeli toliko alkoholikov. Tako se pa trenutno v vsaki bolj ali manj ožji družini najde eden. Danes so nam posledice prekomernega pitja zelo znane, ampak če že govorimo o uničevanju zdravja, je po mojem mnenju pomanjkanje gibanja odgovorno za prav toliko bolezni in smrti kot alkohol, če ne za več. Pa onesnažensot zraka tudi, da o vseh kemikalijah sploh ne izgubljam besed... Hočem reči tole: vsi vemo, da nam stvari do določene mere škodijo, ampak to še ne pomeni, da se bomo tega ogibali kot hudič križa. Le zakaj bi se? Menim, da pozitivni učinek alkohola, ki ga zaužiješ ravno takrat, ko ti najbolj zapaše, odtehtajo negativne učinke na jetra ... Če se počutite v redu, je prav vseeno, koliko alkohola zaužijete. Kaj vam je ljubše: da na smrtni posteljo pomislite, kako dobro je bilo vaše življenje, ali kako ste fajn, ker niste spili več kot en kozarec vina na teden? SonjaV

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

24. feb 2010 15:27

Zanimiva razmišljanja, ni kaj.

Strah ima res velike oči, a povsem razumem tudi takšna razmišljanja.

Se mi pa zdi, da dokler priznamo, da radi kaj spijemo, še ni nevarnosti, da smo zasvojeni. To postanemo, ko iščemo izgovore, zakaj nam kozarček plus kozarček zraven tako zelo tekne, in pa ko začnemo skrivat, da je tako. Ali celo na skrivaj piti. Auč.

Mamamia

 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti