Koliko vina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

tema odprta - 23. feb 2010 18:40 | ogledi: 5.247 | odgovori: 80

Zanima me, kaj menite, koliko vina je običajna količina ob nedeljskem kosilu na primer, ali če pridejo prijatelji na večerjo. Smo nedavno debatirali o tem, kaj je "normalno" in kaj "nenormalna količina", pa v družbi nismo prišli skupaj.  Ne govorim o kakšni slow food varianti, ko se ob vsakem hodu popije en kozarček (in morda še dodaten požirek ali dva), ampak za take bolj domače variante, ko se po kosilu tudi malce posedi pri mizi in kakšno reče.

Bom kasneje, če bodo sploh odzivi, povedala, o kakšnih količinah smo debatirali in koliko spili.

Mamamia

mamamia

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

23. feb 2010 19:06

Midva ob poznem kosilu doma, ko potem ni več treba vozit avtomobila, spijeva tam nekje do ene buteljke oba skupaj, razen ob school nights (torej če je treba naslednji dan v službo) ali če veva, da je treba potem še kam peljat (tega se zelo striktno držim, ker bi si v primeru kakršnekoli nesreče očitala vsak požirek). Med tednom jaz ne pijem alkohola (svoje čase mi je po kakem dežurstvu svinjsko zapasalo kako pivce za pogasitev totalne skurjenosti, in ko sem ugotovila, da iz enega kaj hitro nastaneta dva ali celo trije, sem se raje zavestno vzdržala - v širši familiji imamo nekaj alkoholikov, nagnjenost k tem stvarem pa je precej dedna in se z njo raje ne hecam); moj dragi pa spije ob večerji včasih kozarec vina ali pa tudi ne. Sicer mi ob prazničnih zajtrkih zelo paše kozarec penine kot aperitiv, na raznih popotovanjih pa spada seznanjanje s ponudbo lokalnih kleti med kulturno izobraževanje. Mislim, da bi po ameriških kriterijih obveljala za alkoholičarko, po slovenskih pa najbrž sodim nekam v zlato sredino. lp, proxima

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

23. feb 2010 19:07

No, ravno to nedeljo sem razmišljala o tem...ko sem ugotovila, da ga pri kosilu veliko hitreje "žlampam", kot mož. Otroci so začeli namigovati, da sem kronik...no, že sama sem se vprašala, kaj to pomeni? Ob dobri hrani in pogovoru mi namreč vedno bolj prija tudi kozarec dobrega vina. Tako sem npr. v nedeljo spila dva kozarca. Vendar moram reči, da ga več ne bi mogla (in verjetno tudi ne prenesla), saj lahko pijem vino samo, če zraven jem. Domov sicer ne vabimo prijateljev na kosila, tako da s tem nimam izkušenj, vendar pa bi glede na družinska slavja v gostilni rekla, da ga človek težko spije veliko več kot pol litra, tudi če traja taka reč cel popoldne...Morda moški ob dobri hrani kak deci več, veliko pa tudi ne, ker se jih potem že "prime". Kako pa spravijo v sebe vse tiste flaške piva, pa nikoli ne bom razumela.... Pika Nogavička

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

23. feb 2010 19:13

Mislim, da bi po ameriških kriterijih obveljala za alkoholičarko, po slovenskih pa najbrž sodim nekam v zlato sredino. lp, proxima [/citat] Sem prebrala sedaj post od proxime: ja, tudi midva kdaj popijeva zvečer še en kozarček. Ampak se potem tudi ustavi. Za američane sem pa vedno mislila, da ga pijejo veliko več kot mi-vsaj tako izgleda v filmih, ko odprejo flaško že, ko kuhajo. Samo človek ima občutek, da ga pijejo bolj ob hrani, torej se ne upijanjajo kar tako, za omamo, kar se meni zdi najpomembneje. vino je samo zelo dobra tekoča hrana! Pika Nogavička

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. feb 2010 19:18

Ob enem počasnem družinskem kosilu ga gre do 1 buteljke na 3 osebe. Ko povabim zvečer prijatelje, nas osmero popije v kakšnih 5 urah cca 4 do 4,5l. Vendar smo sedaj že v letih. Na vrhuncu srednjih let pa sem pripravila 1l na osebo plus 1l rezerve. Zelo preveč, se mi zdi. Danes je večina popite tekočine na žurki voda iz pipe. Med tednom se pije redko, največkrat mi zadiši kozarček (res eden -1,5dl) zvečer s koščkom sira. Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

23. feb 2010 19:23

Ajoj.

Nas je bilo sedem odraslih in od 14. ure, ko smo sedli h kosilu, do 21. ure, ko sta prijatelja (par) odšla domov, je šlo 12 litrov vina. Vsi razen mene pijejo "špricerje", jaz vztrajam pri čistem, s tem da na en kozarec vina (1,5 dl) dosledno spijem dva kozarca navadne vod (kozarec ima 2 dl). Nihče ni od mize vstal "nadevan". Prijatelje je domov peljal sin, mi pa itak nismo vozili, ker smo bili vsi doma. Jasno, da ne vozimo, ko kaj spijemo.

Med tednom midva občasno, mogoče enkrat ali dva krat, spijeva kakšno buteljko kar mimogrede, v spremljavi s kakšnim sirom in olivami,  se nobenemu nič ne pozna, ampak res ostane pri eni. Ob sobotah in nedeljah pa pri kosilu obvezno kakšno steklenico.

V hiši z dvema družinama in taščo je seveda težko, da bi kak konec tedna minil brez penine, me tri ženske si jo v kakšnem prijetnem popoldnevu ali večeru kar privoščimo, včasih tudi med tednom. Ker drugi dve ženski ne pijeta kave, kaj čmo ...

 

Tako da, Pika Nogavička, dokler spiješ samo dva kozarca ob kosilu, si daleč od tega, da si kronik. Mi se tudi nimamo za kronike ... (še, hehe).

Mamamia

 

mamamia

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

23. feb 2010 19:29

Ah, mamamia - a si preverila, če imaš vse fikuse še žive (da ni kdo vanje česa zlival?? :)))))))))

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

23. feb 2010 19:36

Hja, mnogo. Zelo mnogo. Pijanost oz. občutek pijanosti niti ni toliko pomemben (če ostaneš doma in ne greš vozit avta), ampak vpliv na telo, posledice za zdravje... Lisa

sara_k  

član od: 21.4.2008

sporočila: 117

23. feb 2010 19:46

Meni je pa tole malce čudno.Nerazumljivo,kako paše vino ob hrani,ob olivah,siru...Obiski.Skratka vsak izgovor je dober,bi se reklo.Najbolj me vedno čudi to,da vsak reče"nič se mi ni poznalo".Torej je z uživanjem te žlahtne pijače nekaj narobe.Ali z uživalcem,kakor komu ljubše.Pijača ni in ni bila namenjena za to,da se odžejaš,verjetno še manj,zdravilo.Nerazumno,da ga zdravnik priporoča kozarček ali dva,kot da rečemu nekomu,da ena pokajena travca pa ja ni nič.Razlika je samo v dovoljenem in nedovoljenem.Vse pa je omama. sara_k

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

23. feb 2010 19:50

sara_k, saj "ena pokajena travca" res ni nič ;D če si že šla tako daleč - a veš, da je tudi kava (oz. kofein) droga? Nerazumljivo ti je, kako lahko vino ob hrani paše? Ali res še nikoli nisi pila vina in zraven grickala kakega dobrega sirčka, oliv, pršuta ...? s0ncek*

sara_k  

član od: 21.4.2008

sporočila: 117

23. feb 2010 19:56

s0ncek* ,ni ravno debata o tem,kaj je droga.Vem,zelo dobro.Odgovor si lahko ustvariš na podlagi mojega. Mamamia je spraševala za mnenje,jaz sem svoje napisala,ker ni bilo iz njene strani omejitve,oziroma ni prosila za odgovor izkjlučno tistih,ki alkohol uživajo.Če je imela to v mislih,sem prepričana,da mi bo sama povedala. sara_k

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti