Koliko vina

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

24. feb 2010 21:43

Mamamia tudi mi smo podobna družba in spijemo ... Ko naslednji dan ugotavljamo koliko smo splili me kar zmrazi. Drugače pa jaz včasih cel mesec ali dva ne spijem niti kapljice alkohola, potem kakšen vikend , ko najdemo razlog .... s prijatelji v dobrni družbi pa toliko, da včasih zjutraj tudi glava boli. Torej jaz pijem samo v dobri družbi ob dobrni hrani in moram priznati, da potem vse skupaj vpliva na zelo dobro razpoloženje in kar ne moremo narazen. Vendar nikoli ni nobeden "pijan", vsaj na videz ne, za prevoz pa vedno poskrbimo. Takšni so pač mi na SV Slovenije. Vzamemo si čas za prijatelje, radi jemo, pijemo, se smejimo, žuriramo in včasih prestopimo meje "zmernega" . Moja mami mi vedno pravi, sedaj uživajte in se zabavajte, ko boste v mojih letih, boste posedali pred TV, brali časopise, knjige , pletli in počivali. Vse od naštetega delamo tudi mi, vendar čas imamo drugače razporejen. Sonce sonce51

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

24. feb 2010 21:51

Nisem rekla od petka do nedelje, pač pa v petek. (Ali soboto.) Delež sem ocenila po svojem gimnazijskem razredu (pa je bil zlo fajn razred sicer). Statistike vseh srednjih šol pa seveda nisem delala, ampak saj raziskave kažejo vedno višje procente alkoholiziranosti mladih, ne pa vedno nižje. Pa ne mislim vprašanja ''kdaj si prvič poskusil alkohol'' in potem pridejo povprečne starosti okrog 10 let in ''krivci'' so ponavadi starši, pač pa vprašanja, ki se nanašajo na to, kako pogosto so mladi pijani.. Če pogledaš evropsko raziskavo ESPAD, je leta 2003 samo 30% slovenskih 15- in 16 letnikov odgovorilo, da niso bili nikoli pijani, za 9% pa so ugotovili, da se opijajo redno. 15- in 16-letniki! Več http://www.cilizadelo.si/default-20820.html?PHPSESSID= Sicer pa najbrž mamamiin namen ni bil sprožiti debate o alkoholu med mladimi perpetua

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

24. feb 2010 21:59

Ti si jo začela, pereptua, in postavila celo zelo jasen okvir: boljše ljubljanske gimnazije. Mera po enem razredu, veš kaj....... Ni pošteno tako posploševati, res ne. O ponedeljkovem "duvanju" okoli česarkoli že pa.... menda ja vemo, kaj in zakaj je treba povedat, da si "in" in "na liniji".

rimljanka

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

24. feb 2010 22:09

Ja, Slovenci ga kar dosti popijemo. Do meje alkoholizma to tudi nikomur ne predstavlja nobenega problema, razen v primeru vinjenosti za volanom. Poznam družine z latentnimi alkoholiki in vem, koliko hudega se skriva za zidovi njihovih domov. Poznam tudi abstinente, ki so različnih sort - eni so abstinenti z razlogom (ne prenašajo alkohola, alkoholizem v družini...), eni pa se enostavno ne upajo sprostiti. Moje mnenje je tako: življenje prinese toliko različnih priložnosti, različnih situacij, radosti in težav, prilik za abstinenco in prilik za "nažreti se", in ne vidim nobenih zadržkov ne proti prvemu in ne proti drugemu. Včasih paše, da sploh ne piješ in si ves čas cool, včasih se ga je treba pa do konca napiti. Prvo cenim predvsem pri drugih ljudeh, ker se sama redkokdaj tako opredelim. Drugo pa cenim le, če je spontano, ne "zdaj se ga bomo pa napili - ker takrat se ga ne", če ni prepogosto in če ni res "na mrtvo". Čisto nič slabega ne vidim v tem, da ljudje nekje na varnem nekje v družbi spijejo kolikor jih je volja in kolikor nesejo. Po toliko letih in veliko takšnih dogodkov se ni nič hudega zgodilo, noben ni šel za volan in povzročil nesreče, noben ni postal alkoholik, vsi smo ostali kao resne in odgovorne osebe. Je pa veliko spominov na te dogodke in smeha, ker smo bili res sproščeni in nobenega ni skrbelo zaradi mačka naslednji dan, pa tudi zaradi drugih stvari ne. Življenje je tako kratko, zakaj ne bi doživeli vsega, kar nam ponuja, če le ni v nasprotju z našimi načeli in v škodo drugim? Barbra

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

24. feb 2010 22:14

Perpetua, taka posploševanja so smešna. Zviška zatrjevati, da je na 'slabših' šolah še huje... daj no.

tulka

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

24. feb 2010 22:22

rimljanka je napisal/a:

Ti si jo začela, pereptua, in postavila celo zelo jasen okvir: boljše ljubljanske gimnazije. Mera po enem razredu, veš kaj....... Ni pošteno tako posploševati, res ne. O ponedeljkovem "duvanju" okoli česarkoli že pa.... menda ja vemo, kaj in zakaj je treba povedat, da si "in" in "na liniji".

[nagelj] rimljanka
To, rimljanka, se ne naša na en razred: http://www.cilizadelo.si/default-20820.html?PHPSESSID= Načela sem jo pa kot odgovor Sonji, ki polaga upe v mlajše rodove. Kar se tiče duvanja pa se strinjam... ampak sem bila dovoljkrat tudi zraven pri reševanju nezavestnih sošolk, bruhajočih sošolcev, jokajočih punc, ki so naenkrat najbolj nesrečne osebe na svetu... in vem, da ni večina vendarle ni samo važenje... Pa dobro, vsak dela, kar hoče, potem pa, če ima srečo, enkrat tudi uvidi, kaj je dobro in kaj slabo zanj. In bi rekla, da so se take scene v moji generaciji v primerjavi s par leti nazaj precej umirile. Lahko noč! perpetua

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

24. feb 2010 22:24

Kar se mularije tiče, mislim, da bi se morali malo omejiti, kar se pitja tiče in ne objavljati svojih slik na FB. Nič hudega sluteči ga veselo pijejo, nekdo naredi sliko, niti ne na skrivaj, potem pa to konča nekje na WWW.

Če bi bila jaz delodajalka in bi videla take slike kandidata, le ta ne bi dobil službe. Facebook zelo veliko pove o človeku.

http://www.youtube.com/watch?v=qYsko_tc3a0

Vanja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

24. feb 2010 23:28

Hmm, se mi zdi, da se je tale tema spet razvila v opravičevanje in utemeljevanje prekomernega vnosa alkohola.

Na normalno vprašanje mamamie je prišlo nekaj normalnih odgovorov. Tudi nekaj takih, ki pač menimo, da je 1-2 kozarčka na osebo ali pol buteljke za dva čisto primerna količina za občasno uživanje v okusu vina.

 

 

 

V nadaljevanju pa zvemo (namenoma ne citiram imen, da ne bo spet zamere):

- ... da na kakšnem slavju ali druženju kar tako,pa že mora bit kaj na mizi

 

- ... včasih je pa ja treba odklopit, na tak ali drugačen način

 

- ... seveda se ga je pa treba tu ali tam... 

 

- ... bolje to, kot pa kakšna pomirjevala ali antidepresivi 

 - ... "romantika" po parih buteljkah zna biti doživetje katerega brez njih ne doživiš

 

 - ... nismo vsi ki kaj popijemo že za v center za odvajanje

 

 - ... pomanjkanje gibanja odgovorno za prav toliko bolezni in smrti kot alkohol, če ne za več. Pa onesnažensot zraka tudi, da o vseh kemikalijah...

 

 - ... če se počutite v redu, je prav vseeno, koliko alkohola zaužijete...

 

 - ... "pozitivni učinki alkohola" obstajajo, ker nobena stvar ni samo bela ali črna

 

 in končno:

 

 - ... meni pa ne potegnejo ljudje ki nimajo jajc spiti ene buteljke ali dveh

 

 - ... taozdravljeni in tapoštene so najhujši moralisti

 

 

 

Pa nisem abstinent, tudi meni kdaj zapaše (1) kozarček dobrega vina. Tudi v širši družini nimamo alkoholika.

Vedno znova me pa zmoti, da smo tisti, ki se tu in tam ne zadanemo, skoraj nek nezaželen tujek v slovenski družbi.

 

In še enkrat poudarjam: alkoholizem in vinjenost za volanom je sicer najhujše zlo, ampak na tehle linkih lahko preberemo še marsikaj:

 

http://cindi-slovenija.net/index.php?optio

 

http://www.ivz.si/javne_datoteke/datoteke/1083-

 

 

 

kot npr, da je z alkoholom je vzročno povezanih več kot 60 vrst bolezni in poškodb. Globalno je alkoholu neposredno pripisljivih 3,2% vseh smrti ter posredno 20-30% primerov raka grla, požiralnika, ciroze jeter, samomorov, epilepsij in prometnih nezgod,

 

 

 

 

V skupnem številu vseh primerov smrti v letu 2005 je bil delež smrti zaradi alkohola 2,5%, predvsem na račun bolezni jeter. In za obolenje jeter ni treba biti alkoholik (=psihična odvisnost od alkohola in socialno propadanje)!  

 

 

Poleg tega pa pozitivnih učinkov alkohola ni še nihče dokazal - v anjboljšem primeru gre za korist antioksidantov v vinu, kjer je pa seveda pomembna tudi vrsta in kvaliteta vina.

 

 

 

Strinjam se torej s saro_k : seveda je pitje oz. količina še vedno izbira posameznika in dokler ne kričim komu v obraz, naj ne pije ampak samo povem svoje mnenje, želim, da je tudi moje stališče upoštevano.

 

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 24. 2010 23:34

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 24. 2010 23:36

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

25. feb 2010 9:38

Nič hudega, če bi tema zašla tudi v vode o alkoholu med mladimi, ker to je problem. Po moje perpetua samo navidez posplošuje, a sama vem, kako se ga mladi, tudi osnovnošolci, ob petkih in sobotah "zadevajo" z alkoholom, in se potem tudi malo važijo, koliko so ga spili. Ne trdim, da je večina takšnih, a jih je kar precej,

kot tudi tistih, ki se "zadevajo" s travo.

 

Sonce51, tako nekako, kot praviš. A enim je to sprejemljivo, drugim ne. Kako že gre tista? Tisti malo premaknjeni, tisti so s totega konca ... (če kdo ne ve, "toti konec" je MB in okolica...).

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. feb 2010 9:46

Glede na silno tolerantnost te družbe na alkoholizem (nekaj od tega se je pokazalo tudi tule) se pa res ne gre čuditi temu, da pijejo otroci iz osnovke. Otroci posnemajo svoje starše in evo-ti-ga-na. Kar se seje, to se žanje. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti