Ajda

sinedan1  

član od: 6.12.2009

sporočila: 7

tema odprta - 6. dec 2009 19:33 | ogledi: 3.529 | odgovori: 8

Vedno sem živel v prepričanju, da je ajda nekaj "skoraj" ekskluzivno slovenskega.

Resda je izbor jedi z njo bolj pičel, pa vendarle.

Pred kratkim sem imel v gosteh znanko z Japonske in slučajno sem imel za koslilo ajdove žgance s kislo repo.

...ma se je usulo...

Zgleda, da je ajda na Japonskem popularnejša od riža.

In bolj uporabljana.

In ker znanka ni ravno kuharica, mi je natresla tri recepte, ki so mi vzeli sapo.

Pa pripomnila je, da res nima pojma o kuhi, da pa rada je.

In da so le ti od njene stare mame.

Bojda počnejo z ajdo tam dol (ali gor) prava čuda.

Ve kdo kaj več o tem?

sinedan1

sinedan1  

član od: 6.12.2009

sporočila: 7

6. dec 2009 20:03

Hja.... Zadevo mi je opisala in potem so jaz pripravil. Pravzaprav je bila kar zadovoljna (ne špra jezika), samo premalo limone sem dal. Baje. O količinah ne bi.... Skuhal sem za štiri, ker sva jedla dva. Ajdo, kašo pač, sem skuhal v juhi. Tista iz kocke bi bila čisto v redu, ampak imel sem še nekaj ta prave. Piščančja stegna (brez kosti kože, se razume) sem kar v multipraktiku zmlel. S polno žličko suhega timijana. Ker svežega nisem imel. Ampak ne v kašo. Počasi in previdno. Da je zgledalo kot mleto meso. Približno. In sem ga zmešal s kašo, jajcem, sojino omako in limonino lupino. Nič skrbet če ni užitna. Je potem termično obdelana. Pa itak je ne daš dosti. In sem naredil čufte. Meatballs. Mesne kroglice. Karkoli že. Jih pošteno opekel na olju. Navadno je čisto v redu. Zalil z malo juhe in 15 minut dušil. Aja. Ajde in mesa je bilo približno pol-pol. Potem sem pa to dal na krožnik. Nekam stran. Da se hladi. Čeprav se naj ne bi. In potem sem zmešal jogurt, koruzno moko in sok limone. In vse skupaj v lil v tisto, kjer so se prej dušile ..... meatballs. In ko se je zgostilo, sem čufte vrnil v posodo za minuto ali dve. In to je to. Oni to baje jedo z rižem, jaz sem imel pa slane skutne štruklje in sem še jaz njo nekaj naučil. Odlično. Premalo limoninega soka. Je rekla. Ampak zame ga je bilo ravno prav. **** Mi je rekla, da dajo tudi svinjsko, puranje ali goveje meso. Samo da ni belo. Kot prsa, npr. *** Lep teden.... Silvo sinedan1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. dec 2009 20:03

sinwdan1, obstaja ena lepa knjiga o ajdi, avtor je dr. Ivan Kreft. Priporočam v branje., Gospod je eden svetovnih poznavalcev ajde. Ja, je kar nekja krajev po svetu, kjer je ajda doma: Bretanja, Japonska, Nepal, ponekod na Kitajskem, ...

http://www.google.si/search?q=ivan+kreft+ajda&

Tule najdeš nekja podatkov o njegovih knjigah o ajdi: http://www.sazu.si/o-sazu/clani/ivan-kreft.html

Tole je njegova knjjiga v slovenščini: Ajda, Kreft, Ivan, ČZD Kmečki glas, Ljubljana 1995

Vsaj nekja sem ti, upam, uspela povedati.

rimljanka - zasebno mnenje

sinedan1  

član od: 6.12.2009

sporočila: 7

6. dec 2009 20:09

Se opravičujem. Sem pozabil, da moraš tik pred koncem v omako dodati še mlado čebulo. Na kolobarje narezano. No, ker je čuden zimski čas, sem si pomagal kar sporom. Ni isto, je pa tu nekje. LPS sinedan1

sinedan1  

član od: 6.12.2009

sporočila: 7

6. dec 2009 20:13

Lepa hvala, rimljanka... Je pa s knjigami hudir. Večino njih dobiš le še v antikvariatih. Če sploh. Knjige (kuharske), ki sem jih jaz nabavljal v svojih študentskih časih, imajo zdaj že arhivso vrednost. Pa meni še vedno veselje naredijo. Navkljub temu, da moram kuhati v službe novotarije, ki jih že preberem težko. Ali prav zastran tega. LPS sinedan1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. dec 2009 20:19

sinedan1, obstajajo knjižnice, te so super založene......

rimljanka - zasebno mnenje

sinedan1  

član od: 6.12.2009

sporočila: 7

6. dec 2009 20:22

Ne vem, če res.... Lahko pa poskusim. Naredim spisek svojih kuharskih knjig in preverim v knjižnicah, če jih imajo. Imam slab občutek..... LPS sinedan1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti