Kupujem novi vok

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

1. feb 2012 19:20

kleo, 1001 dar ima po novem spletno trgovino :) http://1001dar.si/   mogoče ga pa imajo.

Lizzie

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

1. feb 2012 19:48

Huh, o patini je bilo pa kar nekaj govora v tejle temi.

Na kratko povedano je patina neke vrste "premaz proti prijemanju".

 "Vzgoji" se jo tako, da se surovo litoželezno ali jekleno posodo zelo na tanko premaže z oljem (najraje z lanenim ali sončničnim) ter močno segreva 15-20 minut. Pustimo, da se ohladi, nato odstranimo morebitno odvečno "olje".

Če nismo pretiravali, ni kaj odstranjevati in je ostala le rahlo oljno svetleča se temnorjava do črna površina. Če je bilo olje naneseno prenadebelo, potem to ni več olje, pač pa neka bolj kot ne gumijasta, lepljiva zadeva, ki jo odstranimo, toda ne z milom! Vzamemo nekaj žlic svežega olja in ter nekaj žlic soli, iz česar naj nastane neka pasta. Z njo ob pomoči robca ali krpe temeljito zdrgnemo posodo (ta pa mora biti res ohlajena, sicer se patina še ni uspela strditi in jo bomo poškodovali).

Ponovno namažemo in "skurimo". Ja, kadilo se bo in kuhinja bo smrdela. Večkrat - najraje vsaj 5x. Vsakič bo patina debelejša in temnejša.

Če ima posoda primerne ročaje (ta vok jih žal nima), jo lahko namesto na štedilnikovi plošči segrevamo v pečici - obrnjeno na glavo jo denemo na rešetko, podstavimo pa pladenj, da prestreže morebitno odvečno olje. 180-200 °C, 15-20 minut.

Jaz sem se daleč največ naučil iz dveh angleških člankov o tem: prvi in drugi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. feb 2012 19:54

Jaz sem se tega naučila brez angleščine, lepo na saću iz Bosne, oziroma v posodi za "pod peko", iz tolčenega železa, ki se za uporabi prirpavi enako kot ta pravi vok.

Vse imamo pred nosom.


Med čakanjem, da se dokopljem do pravega voka, se tolažim z dvema litoželeznima. Kar gre.

mamamia

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

2. feb 2012 10:25

666 je napisal/a:

Tegale, če naj bom konkreten. Cena: 25 €, material: jeklo (ne nerjaveče! Posoda rabi patino).

Imajo tudi enega podobnega, a s silikonskim ročajem in brez tistega dodatnega ročaja spredaj (tudi sam imam problem, ker je plošča preblizu steni). Stane pa pet evrov več, torej 30.

Ta vok zgleda ok. 

Ali z vokom kuhaš na plošči ali na plinu?

Plošča ni prava "podlaga" za vok, ker ne segreje stranic voka – bistvo kuhanja v voku je, da je velika vroča površina (dno in stranice) in da sestavine, ki jih dodajaš, ne ohladijo vsebine v voku. Pravi grelnik za vok je plin in to zelo močen plin žal, običajni naši štedilniki nimajo zelo močnega izvora energije.

rdkapica

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

8. feb 2012 16:23

rdkapica je napisal/a:

Ali z vokom kuhaš na plošči ali na plinu?

Plošča ni prava "podlaga" za vok, ker ne segreje stranic voka – bistvo kuhanja v voku je, da je velika vroča površina (dno in stranice) in da sestavine, ki jih dodajaš, ne ohladijo vsebine v voku. Pravi grelnik za vok je plin in to zelo močen plin žal, običajni naši štedilniki nimajo zelo močnega izvora energije.

Iskreno povedano voka še nimam, in glavni razlog je prav ta, da imam steklokeramični štedilnik.

Zanimalo bi me, ali ima kdo izkušnje z vokom na steklokeramiki - zlasti kdo, ki bi to lahko primerjal z navadno domačo plinsko ploščo.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. feb 2012 19:16

Imam steklokeramiko in veselo in uspešno kuham v voku. Imam litoželeznega, dno pač ni špičasto kot na tistem za plin, a ga pred uporabo dobro segrejem in ko se iz njega kadi, dam v vok olje in začnem pripravljat hrano.Vse šrima.

Prej sem imela plin. Smo na Kulslo že veliko debatirali o prednostih plina, steklokeramike in indukcije in izmenjali mnenja kdo čemu in zakaj daje prednost. Jaz plina ne pogrešam, niti za vok ne, imam pa eno sk ploščo zelo močno in hitro.

 

Tako da sk ni ovira za vok. V naših razmerah, jasno.

 

 

mamamia

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

8. feb 2012 22:34

mamamia je napisal/a:

Imam steklokeramiko in veselo in uspešno kuham v voku. Imam litoželeznega, dno pač ni špičasto kot na tistem za plin /.../

Hočete s tem reči, da je dno ravno? Če ja: je plošča večja od dna ali enako velika?

Hvala za pomoč 

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

10. feb 2012 11:37

Ko je šel naš tari plinski štedilnik v pokoj, nismo več mogli uporabljati našega plehnatega voka, ki nam je zelo dolgo dobro služil, saj je bil okrogel spodaj. Na steklokeramični plošči uporabljamo črni vok od EMA (primeren tudi za indukcijo), ni isto kot prej, za silo pa gre . Imeli smo tudi teflonski vok, kjer pa se je začel teflon luščiti stran. Ravno ta teden smo spet kupili nov teflonski vok, ki je primeren tudi za indukcijo, so jih pri Lesnini imeli po ugodni ceni . Enkrat uporabili in je .

zvezdica55

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. feb 2012 12:38

666 je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

Imam steklokeramiko in veselo in uspešno kuham v voku. Imam litoželeznega, dno pač ni špičasto kot na tistem za plin /.../

Hočete s tem reči, da je dno ravno? Če ja: je plošča večja od dna ali enako velika?

Hvala za pomoč 



 

Ena je točno tako velika, kot dno, pa še močna in hitra je.

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti