Asimina

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

12. feb 2010 9:05

Ja Sadjarvid, majska jagoda je sibriska borovnica magnolija Sporočilo je spremenil(a) magnolija dne 12. 2010 09:05

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

12. feb 2010 10:56

Ja in mislim da je rimljanka takrat kar precej takrat napisala o njej - zanimiva je zato, ker rodi že maja. Pa kolikor se spomnim so vse njene sorodnice neužitne, ali nekaj podobnega. Žal tiste teme nikakor ne najdem. Mogoče si bom res letos spomladi še enkrat privoščila asimino. Ali kdo ve kakšna zemlja ji paše? Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

12. feb 2010 14:26

Asimino sem kupila pred 2 leti v Krški vasi. Plačala sem 61 €, kar je veliko. Posadila sem jo na stalno mesto. No, bomo videli kaj bo iz nje. Fige mi zelo uspevajo, kaki tudi. Imam samo sadje, ki ga ni potrebno "špricati". Migla

miranz  

član od: 5.1.2010

sporočila: 26

12. feb 2010 15:33

Že več let nisem bil v Krški vasi.Ali kdo ve, če se dajo pri njih kupiti asimine tudi spomladi in kako velike prodajajo.Takrat ko sem jaz kupil asimino pri njih so jih prodajali samo jeseni, bile pa so velike od 50 do 70 cm, cene pa zasoljene. Drugače pa potrebuje asimina za dobro rast globoka, vlažna, odcedna in dobro prehranjena humozna tla, ki so rahlo kisla (pH 5 do 7), dobro pa prenaša tudi apnena tla. Potrebuje dosti vlage, vendar voda v tleh ne sme zastajati, ker lahko korenine zgnijejo. Od hranil potrebuje največ kalija, zato ji namenimo posebno sadjarsko gnojilo (fosfor kalij + mikroelementi). miranz

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

15. feb 2010 9:40

Pred dvema letoma so v Kriški vasi prodajali zelo tenke in male sadike. V bistvu, kolikor vem, je bilo tako skoraj povsod, saj je bilo povpraševanje izredno. A kdo ve, če kje prodajajo troletne sadike? lp Vlado

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

16. feb 2010 11:46

Hmm.. mogoče Bilje pri Renčah. Od tam je bila moja, ampak zelo mičkena. Bili so pa precej cenejši od Krške vasi. Če so jim zdaj že kaj zrastle. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

npahor4  

član od: 16.1.2009

sporočila: 86

16. feb 2010 13:10

http://www.kvz-ng.si/priponke/Ponudba_sadik_ V Renčah je asimina na voljo - v pdf-ju so tudi kontaktni podatki. (če so komu Renče predaleč, (ob predhodnem dogovoru -> ZS, dostavim komu sadiko tudi do Lj, Trojan...)- prej pa se pozanimajte za ceno v drevesnici in o velikosti rastline) npahor4

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

16. feb 2010 15:09

Mi smo asimino dobili iz Renč, šest let nazaj, ko jih še nikjer drugje ni bilo. Prijateljem, ki so šli tja, smo naročili eno, potem sem jim pa telefonirala, da naj prinesejo še eno, ker sem jo mislila dati sestri. Prinesli so dve, eno samooplodno, ker pa so mislili, da bo tudi druga za nas, so prinesli samo žensko sadiko in je nismo mogli dati naprej, tako smo posadili dve različni sadiki. Tri leta nista zrasli skoraj nič. Četrto leto sta imeli par cvetov, ki so odpadli, peto leto pa prve sadeže, na eni sadiki tri, na drugi enega. Lani je bilo na eni sadiki veliko sadežov (kakšnih 20), so pa bili vsi na eni veji in se je veja zlomila, na drugi sadiki pa enih pet. Sadeži se nekoliko razlikujejo med seboj, eni so bolj podolgovati, drugi okrogli in tudi okus je različen. Drevesca zelo počasi rastejo, v šestih letih sta zrasli kakšnih 80 cm, kupili smo kakšnih 70 cm veliko eno sadiko, druga pa je bila kakšnih 60 cm. Posajene imamo v Savinjski dolini. Na istem travniku smo posadili tudi kaki in figo, ki smo jih kupili v Horjulu, pa sta oba zmrznila, asimina pa je preživela. zvezdica55

miranz  

član od: 5.1.2010

sporočila: 26

17. feb 2010 19:00

Jaz imam drugačne izkušnje. Eno asimino sem kupil v Krški vasi (samooplodna 70 cm), drugo pa v neki vrtnariji v Mozirju (samoneoplodna 80 cm). Obe sem kupil v jeseni 2005, posadil pa spomladi 2006. V štirih letih sta obe zrasli preko enega metra in pol in sta zdaj visoki 2,3 in 2,5m. Zato mislim, da če nam uspe nabaviti kvalitetno sadiko in če ji potem zagotovimo še optimalne pogoje rast niti ni tako počasna. Tudi moji sadeži so bili različnih oblik in verjetno bi se kakšna vejica odlomila pod težo plodov, če je ne bi skrbno privezal. Zanimivo pa je kako zorijo plodovi. Na moji asimini so bili trije šopi po pet plodov, ostali pa po manj. V začetku septembra so bili še vsi plodovi trdi kot kamen, proti koncu septembra pa so se začeli postopoma mehčati. Ne dozori cel šop naenkrat, ampak se zmehčata najprej eden ali dva plodova ostali pa tudi kak teden pozneje, čeprav so na istem peclju. Če utrgamo plod takoj ko se zmehča in ga pojemo, ima drugačen okus kot tisti, ki ga pustimo dozoreti na drevesu in sam pade na tla. Drugače pa nisem opazil razlike v okusu. lp miranz

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. feb 2010 19:18

zvezdica55 je napisal/a:
Mi smo asimino dobili iz Renč, šest let nazaj, ko jih še nikjer drugje ni bilo.

zvezdica55

To bi lahko bil razlog počasne rasti, poleg tega, da imata tvoji dve asimini morda manj ugodne mikroklimatske (in morda tudi talne) razmere kot od koga drugega. Rastline se pač počasi prilagodijo (ali sploh ne) na zelo drugačno klimo kot je tista, v kateri so zrasle. Tako je zelo verjetno, da bo  figa, prinešena nekje od morja, na celini v eni od naslednjih zim zmrznila, figa, ki bi jo dobil pri sosedu pa bi na istem mestu živahno rastla. Moje izkušnje to potrjujejo.

V vsakem primeru se pač moramo zavedati, da sadimo rastline, ki jim naše klimatske razmere ne ustrezajo. Prav zanimivo bo videti, kako bo po letošnji precej ostri in zelo sneženi zimi (precej bo odvisno pa tudi od tega, kakšna bo pomlad), s številnimi rastlinami, posajenimi na celini, kjer uspevajo na robu (ali čez) mejo uspevanja.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti