Surova hrana

neznan uporabnik

tema odprta - 1. avg 2003 21:14 | ogledi: 17.378 | odgovori: 94

G.HERMAN , v forumu o mlečnem rižu sem zasledil , da ste svetovali , da naj sadja nebi uživali mešano , ampak hkrati samo eno vrsto , naprimer en obrok samo jabolka , naslednič samo....Ali lahko poveste kaj več o tem ? Sam namreč na dan zaužijem veliko sadj , a zmeraj po več vrst hkrati. In še , ali lahko hkrati jem sadje in oreščke (mandeljni , lešniki,...)

stanci

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

2. avg 2003 9:40

vsako živilo v surovem stanju vsebuje ENCIME, kateri najboljše-najbolj racionalno "razkrajajo"-pomagajo pri razgradnji tega živila na najmanjše delce, katere človeški stroj predela v sebi primerne snovi in jih uporabi-vgradi v svoje telo...zaradi tega, je zelo pomembno kako kombiniramo posamezna živila, da se encimi med seboj ne TEPEJO, da eni druge ne uničujejo-nevtralizirajo...za primer vam navedem najslabšo možno kombinacijo in sicer OH in B (ogljikovi hidrati in beljakovine), ali še bolj natančno, krompir (OH) in meso (B)....ti dve živili imata tako različne ENCIME, da se med seboj v redu "stepejo"in uničijo eni druge, zato takšna hrana "obleži" v želodcu nerazgrajena in ker tam nekaj obleži, daje naše telo signale po encimih za razgradnjo beljakovin-mesa...ti encimi pa so npr. solna kislina in naš vgrajeni "računalnik" pošilja v želodec ogromne količine kisline, da bi se znebil tega obležanega mesa....zato pa prihaja potem do težav povečane kisline, rane na želodcu,kislega spahovanja,tiščanja v žlički....itd......živila čudno gnijejo in pojavi se zelo neprijetno smrdeče blato...vse skupaj ni dobro ne za želodec ne za črevesje, ne za splošno počutje.....zato vedno hrano pravilno kombiniramo in se izogibamo takšnim kombinacijam.....seveda pa večina ljudi tega ne bo upoštevala in bo še naprej jedla tenstan krompir in govedino in bo še naprej letala okrog zdravnikov, delala gastroskopije-požirala šlaufne in se poleg davila in žrla enormne količine tablet proti zgagi....vse to rajši kot pravilno kombinirala hrano...ljudje nismo pripravljeni za svoje zdravje narediti ničesar, saj imamo zdravnike, saj smo zdravstveno zavarovani in v primeru bolniške dobimo plačo, zatožrimo naprej, se prenajedajmo in poleg zgage dobimo še srčni infarkt (zakaj pa mislite da ga človek faše, če ne od prenažiranja) obloženo ožilje, ki nam preprečuje lahkotno gibanje, saj se ob najmanjšem naporu zasopemo, ker so žile neprehodne in se ob najmanjšem naporu segrejemo-zasopemo in sedemo na stol.....dobimo sladkorno bolezen, pa kaj bi našteval..... SUROVA HRANA, kot ste dali naslov vašega posta, je PRAVA HRANA, ato, ker vsebuje vse encime za raszgradnjo in kasnejšjo vgradnjo z najmanj napora, naše telo skoraj počiva, ko presnajvlja surovo hrano....če boste jedli mešano sadje, ne bo nevem kakšen katastrofe, ker se encimi ne tepejo med seboj tako zelo, se pa tepejo, zato je nejbolj racionalno, najboljše za telo, da sadje jemo v mono obrokih in orehe,lešnike,mandlje,razna semena (lan,sezam,bučnice,sončnice) vse nepraženo seveda, tudi v mono obrokih, najboljše popoldne za malico....zelenjavo pa lahko jemo mešano..torej tudi sadje in razni orehi in semena niso dobra kombinacija.....če že, potem semena in orehe kombiniramo z zelenjavo, npr. sezam, ali laneno seme rahlo zmeljemo v kavnem mlinčku in posujemo po solati kot začimbo (eno jušno žlico na osebo)...boljši izkoristek pa je, če vse vedno uživamo v mono obrokih in med obroki prteče 2 uri.....odvisno od živila...vemo, da se jabolko zelo hitro resorbira v kri, nekatera jabolka že v 15. minutah....vsak človek bi lahko samo zato, da dokaže sam sebi, kako se bo počutil, kakšna velikanska razlika je v življenju, poizkusil vsaj 1 mesec uživati surovo hrano.....v tem času izgubiš odvečno maščobo,črevesje se prečisti, v žilah se začnejo topiti obloge, srce lahkotnejše bije,trebuh ni več napet, prebavne motnje izginejo,postanemo lahki in kondicija se nam povečuje....seveda je potrebno polega uživanja surove hrane redno telesno gibanje, vsaj 1 uro na dan..karkoli, tek,plavanje,kolesarjenje,fitnes, trebušnjaki,počepi,sklece....nekaj za svoje telo....telo nam bo zelo hvaležno....samo pomislite, kako ljudje skrbimo za svoj avto, v njega točimo samo predepisano gorivo in olje....vsako leto ga peljemo k mehaniku in na tehnični pregled, mu dolivamo vodo, ga čistimo.....in takoj ko motor malo zajamra, ga zopet peljemo k "zdravniku"...kaj pa počnemo z našim telesom, kolikokrat gremo na preventivnitehnični pregled??????.........ali mečemo v naše telo samo predpisano gorivo???????????kako skrbimo za svoj motor - SRCE....kako skrbimo za svoje CEVKE-žile, katerih je ogromno metrov...NIČ, prav nič ne skrbimo za naše telo, ravnamo z njim kot svinja z mehom....mečemo vse v njega kot da smo KANTA ZA SMETI...... Herman Teron

neznan uporabnik

2. avg 2003 10:17

G.HERMAN najlepša hvala za tako hiter odgovor. Jaz sicer ne uporabljam samo surove hrane , a mislim , da jo bom zmeraj bolj. Od kar jem surovo hrano skozi celo dopoldne , tja do 13 h , se mi je prebava res čudovito izboljšala. A ker se aktivno ukvarjam tudi s športom (tek) , pač uživam tudi oglikove hidrate (testenine , riž , ...) , ki jih seveda nikakor ne mešam z mesom. A , če samo pomislim na moje prehrambene navade , za leto nazaj ( predjed: župca ; gl. jed: meso , krompir , malo solate ; in sladica : štrudl in na vse to še sladoled , pa še kako sadje za po vrh ) , res dobro , da moj želodec danes še funkcjonira. stanci

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

2. avg 2003 10:38

STANCI, samo za hec preizkusite svoje telo....namreč, ni nujno da za tek oz. telesno vadbo uživate OH (testenine-riž itd.)...pred tekom se okrepčajte z bananami (uro in pol pred tekom) pa mi poročajte kako je bilo....namreč telo poskrbi za to, da se ponoči med počitkom glikogen nakopiči v vaše mišice...nakopiči se ga za približno 2000 kalorij in še dodatna rezerva v jetra....če boste uro in pol pred tekom pojedla še npr. 3 banane, kar je približno 500 kalorij mislim da bo dovolj za vaš tek.....odvisno kako intenziven je vaš tek, ali je aeroben, ali anaeroben, to je pomembno....povem vam lahko, da je MARTINA NAVRATILOVA ob surovi hrani premagovala vse živo.....ampak, akj bi vam nakladal, vi sami sebe preizkusite, jaz vam ponujam samo predlog, nič vas ne silim, probati pa ni greh pravijo.....če boste poizkusili, nam poročajte kako je bilo, kaj ste opazili na sebi, ali se vam je zdelo, da ste med tekom izgubili moč, ali ste pretekli svojo običajno pot, ali ja bilo kaj drugače kot ponavadi......kuhani ogljikovi hidrati povzročajo telesu zasluzenost in kislo kri....kar naprej nam teče iz nosu, potimo se več kot je treba, dihanje je slabše, kri je gosta in pretok je zato slabši....pri surovi hrani je kri redka in bistra in se lepo pretaka tudi ob obremenitvah....poizkusite uživati kaljeno žito, kalčki naj bodo veliki za dve-tri dolžini zrna, pojejte surove....sicer pa poročaje kako je bilo...lep dan želim Herman Teron

neznan uporabnik

2. avg 2003 16:48

Ja v bistvu že sedaj , če imam trening v dopoldanskem času , tega opravim samo ob zaužitju sadja in ni nobenih problemov - to , da bi se bolje počutil zaradi tega , pa še pomislil nisem , a bo kar držalo , če imam popoldanski trening je ta res bolj utrujajoč . Ker resno treniram uporabljam tako aerobni , kot anaerobni trening , slednjega 1X na teden v obliki treninga , ali pa se podam na tekmo . Pred katero pa do sedaj , še nikoli nisem zaužil sadja , ampak le energetcke žitne ploščice . Kaj pravite Herman ( prosim za vaše mnenje ) razlika v prehrani pri aerobnem in anaerobnem treningu in hrana dan pred tekmo in na dan tekme . In , ali si lahko po težkem treningu , ali tekmi vso izgubljeno energijo povrneš s surovo hrano ? stanci

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

3. avg 2003 5:38

STANCI, prav gotovo da si lahko....ampak najbolje je, da to sami pereizkusite in potem javite še nam..kot sem že napisal, telo si čez noč odpočije in v mišice se vgradijo nove zaloge glikogena, ki pa zadostujejo za približno 2000 kalorij...jaz ne vem kako intenziven je vaš trening, ampak pred treningom 1 uro in pol pred treningom zaužijte nekaj banan, ki so odlična hrana za treninge....kolesarji si na pot odnesejo še kakšno banano,ali pa zmiksane banane z vodo,tako tekoče, da se da piti (ne jesti)...seveda po intenzivnem treningu priporočam več oreščkov,mandljev,semen...ki so odličen vir nenasičenih maščob in beljakovin in pa seveda surove kalčke rumene soje....če lahko kje dobite surovo neoporečno mleko, lahko tudi kozje....ampak kakor sem dejal, to morate poizkusiti na sebi in potem boste dobili najboljši odgovor....lep dan želim.... Herman Teron

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

4. avg 2003 8:37

G. Herman, Sama se dopoldne prehranjujem z mono sadnimi obroki (s primernim časovnim razmakom med menjavo sadja), pa vendar opažam, da imam občasno "napihnjen" trebuh. Kaj menite, bi bil razlog temu? Ste tudi vi, ob taki prehrani, redni obiskovalec toalete? Jaz dopoldne sem, pa se temu verjetno ne da izogniti?! To me izredno moti, saj bi na izletih najraje ves dan uživala sadje, pa zaradi te nevšečnosti ne smem. Kakšno je vaše mnenje o čajih? Tavžentroža se npr. pije namočena v hladno vodo - to bi še bilo naravno. Kaj pa ostali čaji, ki jih kuhamo, poparimo... Sama največkrat pijem zeleni čaj: 1 vrečka na 1 liter vode, segrete na cca 60 st.C. Hvala za odgovore, LP Lipa Sporočilo je spremenil(a) Lipa dne 04. avg 2003 11:00:31

SONČICA  

član od: 13.6.2003

sporočila: 15

5. avg 2003 10:47

Pozdravljeni ! Tudi jaz imamkar nekaj vprašanj z vezi uživanja surovega sadja in zelenjave. Ravnokar sem prebrala knjigo Proč s kuhinjskim loncem in sem bila zelo frapirana nad njeno vsebino, ampak sem se odličila da bom preizkusila en mesec, saj imam rada sadje in zelenjavo pa tudi nekaj odvečnih kilogramov. Res pa je nekaj da tudi v tej knjigi omenja da se lahko zredimo kljub temu da uživamo samo surovo hrano. Zato me zelo zanima kkašna je priporočljiva količina ; npr. dopoldan 3 jabolka in s presledkom 2 hruški ali breskvi do 13 ure, potem okoli 15 ure 2 banani in popoldan oz, proti večeru še kakšno sadje kot je mango, melona ali avokado ali je to preveč ? IN HETERO ali je težko in zelo mučno previh nekaj dni , kako premagaš skušnjavo in močen občutek lakote ? Lep pozdrav ! SONJA

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

5. avg 2003 14:09

Sonja pozdravljena, Toplo ti priporočam knjigo Normana Walkerja: Zelenjavni in sadni sokovi; literaturo društva Preporod (nisem članica in je nimam); njihova članica Irena Andrini pa je izdala knjigo: Najboljši recepti za presne jedi. Glede na moje dobre izkušnje, ti priporočam, da se odločiš za post. Detaljna navodila dobiš v zgoraj imenovanih knjigah. Natančno jih preberi in se jih z vsemi priporočili drži (klistiranje-najpomembnejše!!!) Če se ti zdi, da je to zate, je obvezen nakup sokovnika. V osnovi gre za to, da pred postom telo na le-tega pripraviš (presna hrana)- to je fizična priprava. Prav tako, če ne pomembnejša, je psihična priprava. V naprej določi, koliko dni se boš postila (in verjemi, zdržala boš!) in se potem tega tudi drži (za začetek vzami 3 dni; jaz sem se zaenkrat najdlje 10 dni). Pomembno je, da je odločitev o postu v smislu čiščenja telesa (priporočilo je 2x na leto) in ne hujšanje (je pa to seveda posledica). Zakaj? Tako je poudarek na čiščenju telesa in te eventuelno počasno hujšanje ne spravi s tira in ti ne vzame volje. VERJEMI! Jaz sem se pri pripravi sokov držala monoobrokov. Sočila sem naenkrat samo eno vrsto sadja in le-tega mešala z vodo (1:1 - odvisno od vrste sadja oz. zelenjave), ker je 100 % enostavno premočan. Ker v telo vnašaš tekočino, želodec "ne dela" in zato, če verjameš ali ne, niti ne čutiš lakote. Telo TAKOJ uporabi vse kakovostne sestavine soka. Odkar to vem, možu, ko okoli hiše dela fizična dela, ožamem npr. pomarančo, dodam vodo - verjami, ni kakovostno boljšega zajtrka, telo takoj dobi energijo, pri običajnem obroku pa bi VSO ENERGIJO telo porabilo za prebavljanje hrane (ste se kdaj vprašali, zakaj ste po "dobrem" obroku tako utrujeni in zaspani? Vso energijo porabljate za prebavljanje!!!) Zanimivo pri postu, po mojih izkušnjah je to, da sem bila prve tri dni malce lačna, toda lakoto mi je vzbujala želja po hrani, ne telo samo. 4. dan in vse ostale dni pa je bilo vsak dan lažje; bila sem polna energije, kar poletela bi, moje telo je več kot pozitivno sprejelo post. "Zdržala" sem 10 dni, končala pa na prigovarjanje domačih, ki so se bali, ker sem vidno "hirala". Postila sem se že večkrat, toda takšnega pozitivnega učinka, kot ga je imel prvi post, ni imel nobeden kasnejši več. V knjigi dr. Walker pravi nekako takole: Posti se lahko vsak bedak, samo pametni zna zaključiti post pravilno. Zato ne morem dovolj poudariti pomena pravilne zaključitve posta. Bog ne daj, da greš takoj na "normalno" prehrano. Ne samo, da lahko izničiš ugodne učinke posta, lahko narediš več škode, kot koristi. Če se držiš navodil iz gornjih literatur, se nimaš kaj bati! Aja, pa še to: S postom očistiš telo, res je tudi, da shujšaš, toda če se po postu vrneš na "normalno" prehrano (napačne kombinacije hrane), boš pridobila nazaj vse izgubljene kilograme. Sama vzdržujem telesno težo s pravilnim kombiniranjem hrane. Za konec pa tole: Vsak se SAM odloči, kaj je zanj najbolje. Ljudje premalo vedo o zdravilnih učinkih posta in so zato skeptični in "napadajo" tiste, ki smo to na lastni koži učinkovito preizkusili. Ljudje te obsojajo, kot da si naredil ne vem kakšen prekršek, pa so to samo PREDSODKI NEVEDNEŽEV. Kot pravi g. Herman, bolan človek ne bi smel uživati goveje juhice, temveč bi se moral postiti (tako delajo živali). Nekaj še moram napisati. Na internetni stani SONČEVE POZITIVKE je ogromno dobrih člankov. Med drugim sta dva zelo dobra o menstruaciji. Sama sem v "tistih dneh" uživala samo sadje (človek se prepriča tako, da poizkusi). In kakšen je bil rezultat? Sicer 8 dni in več trajajoča "nadloga" je izginila 3. dan, bila je šibka, da skoraj nisem vedela, da jo imam. Si lahko mislite, da bo to sedaj moja "vsakomesečna praksa". Mojo izkušnjo delim z vami v dobri veri, da vam bo v pomoč in nikakor ne, da bi me na teh straneh "križali", tako kot so poskusili z našim g. Hermanom. No, jaz nimam tako "trde" kože, kot on, zato na razne provokacije ne bom reagirala. Z dobrimi željami Lipa

gaja  

član od: 30.9.2002

sporočila: 23

5. avg 2003 20:52

Spoštovana Lipa! Vaš prispevek, pa naj bom še tako skeptična do ekstremnega odnosa do prehranjevanja (preveč, premalo, preveč zdravo, nezdravo...), je popolnoma nekaj drugega, kot verjetno dobronamerni drobci, ki jih je natresel g. Herman. Pri ti. "križanju" pač ni šlo za vsebino, ki jo je g. Herman delil s forumovci, pač pa za način podajanja te vsebine. Vsak ima lahko svoje mnenje in prav je, da ga glasno pove, toda bistvena stvar pri vzoji (tudi doma) so argumenti, ki izhajajo iz izkušenj in kot ste jih opisali vi. Prepričana sem, da bodo vaše izkušnje komu koristile, če ne drugega, bomo vsaj prebrali kaj od zgoraj predlaganega in morda kaj spremenili na bolje. Lep pozdrav! Gaja

SONČICA  

član od: 13.6.2003

sporočila: 15

6. avg 2003 10:56

Pozdravljena Lipa ! Hval za vaše vspodbudne besede saj jih res redko slišiš, ko se odločaš za kaj takšnega ki ni ravno vsakdanje in zakoreninjeno. Ravno sem prebrala od Wandmaker Helmut ; Proč s kuhinjskem loncu. Knjiga je zelo zelo dobra - kljub temu da je res malo redikalna. Sama nisem še trenutno na postu, uživam pa res samo sadje in zelenjavo ( vendar te bolj malo ). Si bom sposodila te knjige ki jih priporočaš , pa bom mogoče tudi začela s postom malo me je strah, ker sem pravi požeruh hahahaha. Kakšen sokovnik pa priporočaš ? Ali si bila tudi fizično aktivna med postom - mislim trening,šport ne samo gospodinjstvo ? Ali se sedaj držiš kakšne diete ? Moram še nekaj priznati da sem bila pred parimi meseci na dieti po DR.Atkinsu, vse lepo in prav mogoče to komu paše jaz pa sem mislila da bom ; 1. se razpočila saj moje čreva oz, prebavila tega niso prenesla 2. spahovalo se mi je tako da se nisem upala prepogniti 3. v trebuh sem se zredila za 4 cm in 3 kg res noro. Sedaj sem pa že nekaj časa na sadju in sploh ni primerjave res da ne samo zaradi hujšanja ampak predvsem zaradi občutka lahkotnosti, ki ti ga da sadje . Res sem se razpisala hahaha Lep pozdrav ! SONJA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti