12. nov 2009 19:47
Najprej je odvisno ali se deduje po zakonu ali je bila napisana oporoka. Če je bila napisana oporoka na koga drugega kot nate lahko uveljavljaš nujni delež, ki znaša polovico zakonitega. Če pa se deduje po zakonu (brez oporoke) potem se dediščina deli na enake deleže med dediči, če sta to samo vidva z očimom, potem vsak deduje 1/2 njenega premoženja.
Na prvi zapuščinski obravnavi se šele določa kaj je všteto v zapustnikovo dedno maso in se izračuna njeno premoženje (s čemer se morajo strinjati vsi dediči, podatke pa sodišče dobi po uradni dolžnosti-če veš za kakšno, ki sodišču ni znano je najbolje prej pridobiti dokazila), vračajo morebitna darila etcetera...
Kaj obsega njeno premoženje -torej kar sta imela onedva skupnega (sorazmeren del) in vse tisto kar je bilo samo njeno se deduje. Če se bosta strinjala bo sodišče takoj odredilo, da po pravnomočnosti sklepa postaneta vsak lastnik do polovice njenega premoženja; naprimer sodišče bo banki naložilo naj vama izplača vsakemu 1/2 denarnih sredstev na TTR, upravni enoti naj na vsakega prepiše polovico avtomobila-in če se bosta strinjala bosta vse ostalo kar ni mogoče (nepremičnine, avto...) uredila med sabo po pravnomočnosti sklepa o dedovanju. Toda, če se kasneje ne bosta mogla dogovoriti recimo kako sedaj s to polovico avtomobila, bosta morala zaprositi sodišče za delitev v naravi, kar prinese dodatne stroške, zato je morda bolje, da se poskusite že na obravnavi dogovoriti kaj bo kdo vzel; naprimer nekdo denar z računa, drugi avto (kdo bo ocenil premoženje je spet druga stvar)...
Še to, če se na sodišču pričnete prerekati ponavadi določijo datum druge obravnave in pustijo, da se vmes (tokrat tudi z vsemi informacijami) dogovoriš z sodedičem, nekatera sodišča pa te takoj napotijo na pravdo, druga pa po drugem naroku, če se tudi takrat ne moreta zediniti.
Glede pogrebnih stroškov: če jih bo očim uveljavljal in zahteval povrnjene (tudi, če jih na naroku ne zahteva od tebe v povrnitev, jih pa sodišče prizna in se strinjaš z priglašeno višino, jih kasneje lahko terja od tebe v pravdi), zato je dobro pogledati račune in predvsem dokazila koliko je tisti, ki stroške priglaša dejansko plačal in koliko dobil povrnjeno od države.
Če se bosta z očimom sporazumela glede vsega brez težav že na prvi obravnavi vama bo sodišče dalo možnost, da se odrečeta pritožbenemu roku in z podpisom na sodišču zadeva postane pravnomočna -kar močno odpriporočam, včasih te stvari na sodišču potekajo tako hitro ali pa najprej mislimo, da nekaj razumemo potem pa doma v sklepu vidimo, da smo se zmotili, da je pritožbeni rok vedno dobro ohraniti kot možnost.
lp
terakota
Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 12.nov 2009 19:50