Matematika

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

14. okt 2009 22:40

Aja, sicer me pa tale tema spominja na eno zgodbico (ne vem, če je bilo res, sem slišala po radiu, je bilo pa luštno slišat): V eni raziskavi so zaprli v ločena prostora starše in majhne otroke, jim razdelili stožce in jim naročili, naj jih postavijo na glavo. Po dobri uri v skupini staršev še nihče ni rešil naloge in eden je celo izjavil, da lahko matematično dokaže, da to ni mogoče. V skupini otrok po eni minuti ni bilo nobenega, ki naloge ne bi rešil... Odrasli si pa res kompliciramo življenje, a ne?

čoko

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. okt 2009 7:08

čoko je napisal/a:

Vendelina jr. je napisal/a:
Jasnič, a ti tole zdej nas hecaš, da rešujemo naloge, tebi pa prav po učiteljsko paše, a ne? a = 2b b = b c= b/2 V= a*b*c, ergo b na tretjo, ergo minimalni volumen je 1 kubični cm. Vendelina jr.

Zdaj pa ne vem, a sem čisto zmedena, al kaj, ampak tole mi pa ne štima. Če je višina CELO število cm ("širina pa je dvakrat tolikšna kot njegova višina, ki meri celo število centimetrov"), potem je lahko najmanj 1, širina je potem 2 in dolžina 4, volumen pa 8 kubičnih cm... če se motim, naj mi pa kdo na nižjem nivoju razloži, prosim...

čoko

 

*ebiga čoko, kaj ni jasno:

V(olumen)= d(olžina)xš(irina)xv(išina)

d=2š

š=2v, v=š/2

torej: V=dxšxv=2šxšxš/2=š3

če je š=1cm je V=1 cm3

 

 

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 15.okt 2009 07:15

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

15. okt 2009 8:04

Čoko ima prav :)

Višina mora biti celo število, se pravi, da š ne more biti 1 cm :)))

jasna

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. okt 2009 8:06

ja, jasna, imaš prav!

ežoj

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

15. okt 2009 8:12

Eh, Ežoj, saj volumen kvadra še pa znam zračunat :).

Sem samo mislila, da sem kaj spregledala ali pa narobe razumela vprašanje...

Zanimivo, v OŠ nas take naloge niso tako iz tira vrgle

čoko

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

8. okt 2010 21:44

Ojla! Bi mi znal prosim kdo pomagati pri tej nalogi, ki jo ima sin v srednji šoli? Imamo 100 enakih vreč. V vsaki vreči je 100 cekinov, ki so si popolnoma enaki. A samo v eni vreči so cekini lažji, a zato prav nič drugačni. Na voljo imamo tehtnico, s katere lahko odčitamo samo 1 rezultat (kakršnokoli spreminjanje rezultata na tehtnici, npr. dati vse vreče gor in vzemati eno po eno dol ni dovoljeno!). Kako ugotoviti, v kateri izmed stotih vreč so cekini lažji kot v drugih? Upam, da mi je prav povedal vse podatke. Bi znal kdo to rešiti prosim? Hvala! leny

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

8. okt 2010 22:36

Se mi zdi, da nekaj podatkov manjka, pa da naloga ni ravno tako zastavljena... Če ima kje napisano, bi bilo bolj v pomoč...

čoko

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. okt 2010 23:03

To je ena zelo stara naloga. Manjka podatek, za koliko so cekini ležji od ostalih. Če so lažji recimo za 1g ( ali je oznaka za gram gr, več ne vem ), potem je postopek sledeči:

Vreče se označijo od št.1 do 100. potem se vzame iz prve vreče en cekin, iz druge dva, iz tretje tri............ iz stote sto ( se pravi cela vreča ). Izračuna se teža ( 1+2+3+........................+100 ), potem se stehta in vidi koliko gramov manjka do izračunate teže in v tej vreči so lažjo cekini ( če recimo manjka 17 gramov, pomeni, da so v vreči št. 17 lažji cekini, ker je iz te vreče vzeto sedamnajst cekinov  ).

ežoj

leny  

član od: 9.2.2008

sporočila: 335

9. okt 2010 18:50

Ežoj, najlepša hvala za odgovor! Ti si prava glavca! leny

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 365

9. okt 2010 19:48

Če se komu ljubi malo možgančke zaposliti, ponujam nalogo, ki sem jo ravno danes slišala. Živel je oče, ki je svojim štirim sinovom natančno določil, kako naj si po njegovi smrti razdelijo 15 ovac, ki jih bo zapustil. Prvi sin dobi polovico ovac, drugi polovico ostanka, nato tretji polovico novega ostanka in četrti tudi polovico zadnjega ostanka. Koliko ovac dobi vsak od sinov? Seveda morajo živali ostati cele. Noemi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti