Jesenski oblačilni report

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

9. jan 2010 23:48

Ejga, Vendy, kaj se je zgodilo z Zimskim oblačilnim reportom?

tulka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. jan 2010 1:44

tulka je napisal/a:

Ejga, Vendy, kaj se je zgodilo z Zimskim oblačilnim reportom?

tulka

 

Pa res, ja! Jaz sem si že kupila prve sandale!

Vanja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

11. jan 2010 2:08

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

tulka je napisal/a:

Ejga, Vendy, kaj se je zgodilo z Zimskim oblačilnim reportom?

tulka

 

Pa res, ja! Jaz sem si že kupila prve sandale!

Vanja

Vanja, jaz sem pa zadnjič "silom prilike" (beri otrokova zimska šola v naravi) lutala po razprodajah in ... saj mi ne boš verjela, kaj sem že skoraj kupila ... živo zelene "krokse"!

Pa jih nisem ... "iz inata" - ker niso bili nič znižani

Mojca

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

11. jan 2010 7:00

Vprašanje za Vendelino jr.: kako nositi širok in dolg šal? Meni je zelo všeč ogrnjen in vržen preko ene rame (khm, saj razumeš, kako naj bi to izgledalo?), ampak samo tako dolgo, dokler se ne vidim v ogledalu . Potem me vse mine, ker je nekam čudno zgužvano in enostavno ni lepo za videt. Tako da lepo prosim za kakšen konkreten nasvet. (Zazankan okrog vratu, to gre. Jaz bi še kaj drugega ...) Hvala! sara

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. jan 2010 9:52

Punce, preživela vikend brez računalnika in je bilo super. Tule je nekaj odgovorov: @rdkapica: Hej, kaj pa pomeni tisto, "postava, daleč od idealne"....? Številki 34 in 36 označujeta bolj drobne dame in to je čisto okej. Glede števlik je takole: enkrat smo tule (v pre-fall oblačilnem reportu) jemali, kako se v osnovi ugotovi, katera je naša številka. Da ponovim: pri zgornjem delu si izmeriš razdljo na ramenih (od enega konca ključničnega obroča do drugega) in pogledaš število cm. Potem si izmeriš prsni obseg. Centimetre prsnega obsega potem deliš z 2,5. Primerjaš število, ki si ga dobila pri izmeri rame in obseg/2,5 in pogledaš, katera številka je večja. To je tvoja kontinentalna konfekcijska številka za zgornji del (moj primer: ramenska dolžina 38, obseg prsi 94, 94/2,5=37,6, moja zgornja konfekcija je 38). Pri spodnjem delu gre takole: izmeriš si obseg pri bokih zgoraj (tam, kjer se začne bočna obroč od pasu navzdol) in obseg sedala na najširšem koncu. Širši obseg deliš z 2,5 in število, ki ga dobiš, je tvoja spodnja konfekcijska števlika. Ki več-ali-manj drži ob predpostavki, da med zgornjimi boki in najširšim delom ni razlike za več kot za 8 cm. Če pa je, potem je treba pomerjati dve števliki spodnjih delov (moj primer: 89-96, kar je udobna 38). Še eno razmišljanje: Tistega o "srednjih letih" ne razumem čisto dobro. Oziroma, recimo, da mi je jasno, katera so srednja leta (kar se mene tiče, najboljše obdobje in upam, da bo trajalo še kakih štirideset let). Ker mi ni jasno je to, zakaj nekatere ženske začnejo enačiti srednja leta z dolgočasnim. In začnejo iskati neke čedne in spodobne in ne vem kakšne neatraktivne kose....in jim z muko to celo uspe. Ozrioma, vidim, da jim uspeva. Grem malo po mestu in vidim maso dolgočasnih kombinacij (očitno to tudi prodajajo). Moja mati je enkrat ob enem obupno dolgočasnem kosu rekla: Upam, da nikoli ne bom tako stara, da bi oblekla TOLE! Skratka, ladies, ne iščite dolgočasnih kosov. Škoda energije za tako početje. Ko najdete lep kos oblačila (in preverjeno niste na oddelku z najstniškimi oblačili), potem si ne začnite vtepati v glavo, da je tisti kos "za mlade" in da ste ve zanj "prestare". Če nič drugega, vsaj probajte ga. Če grem nazaj na vprašanje rdkapice - se ga pa da smiselno upoštevati tudi pri drugih številkah: Če imaš slab občutek pri nakupu hlač, se ta občutek popravi na naslednje načine. 1. Pri nakupu hlač imejte (ali pa si v trgovini sposodite, ponavadi imajo) čevlje, ki jih boste nosili k tem hlačam (za to, da definirate ta pravo dolžino hlačnice in da vidite, kako gre kakšna oblika čevlja k hlačam, če je na ob hlačah dober čevelj, hlače takoj delujejo bolje). 2. Čisto vse zadnjice na svetu delujejo ogromno, če jih gledamo tako, da se obrnemo nazaj. Zato pri pomerjanju poiščemo prostor z več ogledali ali pa prosimo, da nam prinesejo še kakšno ogledalo, tako da svoj zadnji del vidimo v ogledalu, ne pa, da se obračamo in zvijamo. Nadalje: če si bolj drobne postave in imaš občutek, da ti je "vse preveliko"... Če je kos pravih mer v ramenskem in prsnem delu in če všitki na hrbtu niso prenizko, potem ni nobene škode, če so rokavi predolgi. To se vedno skrajša in v trgovinah imajo servise, ki to postorijo. Glede univerzalnega kostima s hlačami: če ne bo šlo vse v eni številki, kombiniraj en kos v eni in drug kos v drugi številki. Če nikakor ne bo šlo, bi jaz razmišljala o kombinaciji črn žameten blazer in hlače v tvidu ribje kosti (to je itak večna kombinacija, če ne drugega, jo boš poceni kupila in jo boš lahko nosila še nekaj sezon). Sicer me čudi, da pod Zara Woman ali Zara Collection še nisi našla nič uporabnega (jaz tega "problema" nimam, - Zara Basic je nižjecenovna, medtem ko je Zara Woman kvalitetnna in razmerje cena/kvaliteta mi je okej). Meni so tudi zelo zanimivi kosi francoskih brandov in v Emporiumu mi je z naskokom najboljša Un-Deux-Trois, pa tudi Oui in Sinequanone sta okej. @tulka: Poskušam tele reporte prilagoditi oznakam, ki veljajo v modni panogi (o čemer se bom sicer razpisala v naslednjem sezonskem reportu naslednji mesec). Tako imamo pomladno-poletno sezono, ki pa se vedno bolj deli v zgolj "spring" in "resort". Tako, da poletja v kolekcijah skoraj ni. Obstaja tako imenovana letoviščna ali "resort" kolekcija. Potem imamo pre-fall oblačilno sezono (to je od konca avgusta in septembra), potem imamo pa "fall" sezono. Iz slednje se beseda "winter nekako izublja (ker se zimski kosi čisto lepo komponirajo v tej kolekciji) V industriji so trenutno sezono imenovali kar Fall 2009-2010. Skladno s tem se vrstijo tudi kulinarični modni reporti. Sicer pa bom več o tej logiki v naslednjem reportu. @sara.vidmar: To, kako se zaveže šal, je precej odvisno od tega, iz kakšnega materiala je. Sedaj že nekaj let nosimo šale tako, da ga stisnemo, prepognemo na pol, damo okrog vratu in potem "skozi zanko" potegnemo en del in je stvar rešena. In sloji tenke tkanine naredijo topel občutek okrog vratu. Taki šali (dolgi kak 1,5 m in široki 50 cm) so bili najprej iz pashmine (ki je obupno draga), sedaj pa jih prodajajo tudi v cenejših materialih z veliko dodanih sintetičnih niti). My point is, na zanko se da zložiti tenek šal, ki greje zaradi tega, ker ga stisnemo v več slojev). Tega istega z debelejšimi materiali ne gre početi. Ne, da se ne bi dalo, ampak stvar utegne narediti en obupno komatast občutek (komat - to je tisto, kar se natakne konju v vpregi). Pleteni šali (če so dolgi več ko 1,5 m) se nosijo tako, da ga najprej zavijemo okrog vratu, potem pa naredimo še ne vozel (tako, kot je nosila šale Ali McGraw v Ljubezenski zgodbi). Šali, ki so vrženi na drugo stran rame in padejo na hrbet - to je pa samo za fotografe (in za Isadoro Duncan, samo njej se to ni posebej dobro izšlo). To je obupno nepraktično. Pozimi hitro zapiha in bi morali tako postavljen šal ves čas loviti (če se ne bi kontstrukcija podrla že prej). Poleg tega je treba upoštevati, kako bomo z oblačili odpirale in zapirale torbice, kako bomo iz torbice vlekle telefon in ostalo....kako bomo lovile otroke in nakupovale pa vrečka sem in vrečka tja, pa vse to v prtljažnik, pa odpiranje torbice, pa iskanje kartice za bankomat in masa predalov v torbici....hočem reči, če se šal ali karkoli ves čas sesuva, potem tudi ostale stvari težje počnemo. Sicer pa: šal ali ruta - če rada nosiš karkoli od tega, potem boš itak našla en način, ki ti bo okej. Okej bo takrat, ko te ne bo oviral pri ostalem. Drugih pravil pa ni. Vendelina jr.

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

11. jan 2010 10:22

Vendelina jr., hvala za odgovor! Ja, take tanjše šale sem imela v mislih, ki se sicer zazankajo (kot si opisala ti) okrog vratu in ga imaš tako napravljenega, ko greš ven. Jaz pa bi s taistim počela nekaj v smislu ogrinjala ... A veš, ko si sicer v ogrevanem prostoru, pa je vseeno malo hladno in imaš poleg tak velik šal ... Ampak meni se to tako nesrečno zamota, da res ni za nikamor. Heh? sara Sporočilo je spremenil(a) sara.vidmar dne 11. 2010 10:24

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

11. jan 2010 10:46

Vendelina imam vprašanje glede jopic. Trenutno imam ugledanih par, pa se ne morem odločit za nakup, čeprav se mi zdi, da zna dober kos lepo nadomestit blazer. Problem je v dolžinah jopic, ki so daljše od zgornjih bund oz. plaščkov. In potem spodnji robovi jopice štrlijo izpod bunde. Kar bi se mogoče še dalo rešiti (ali pa tudi ne?) s tem, da se jopica v pasu zaveže, del oblačila dvigne nad pas in šele potem obleče zgornji, zimski del. Ampak meni zna to predstavljat bolj problem kot dobro rešitev. Sploh zjutraj, ko z dvema malima otrokoma letim kot skerca v službo. Poleg tega dosti modelov pasu nima in potem le-tak nakup odpade, kajne? Ravno tako me "moti" kvaliteta jopic, se mi zdi, da se precej muckajo in potem se pozna tam, kjer je najbolj neprijetno - na prsih. Ali pa mogoče spet kombniram napačne dele oblačil? Pod volneno jopico paše samo volnen puli in ne bombažen? Ne vem, mogoče pa nisem naletela na pravi kos? Mogoče veš, kje bi še lahko pogledala? Pozdravček Vilma

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. jan 2010 12:29

@sara.vidmar: štekam, kaj iščeš. Neke vrste štolo. Svoje dni so imeli pri H&M take srčkane štole iz umetnega krzna, ki se jo je dalo nositi čez plašč, v zaprtem prostoru je pa stvar delovala kot šal/ruta/brezrokavnik.....Poglej, če jih še imajo. @Vilma: jopice se seveda dajo dvigniti tako, da jih opremiš s pasom. Michelle O je iz tega naredila trend. Ti ga kar sledi. Glede materialov: če se stvar mucka, se mucka zaradi tega, ker je v materialu relativno veliko naravnega materiala. Volna se blazno rada mucka, o moherjih pa raje ne bi. Bolje jo odnesejo mešanice materialov, kjer je notri precej umetnih vlaken. Te nitke umetnih vlaken predilnica nasuka okoli naravnih in tako preprečuje, da bi se naravna bolj drgnila eno ob drugo. Če kombiniraš pletenino na pletenino, naj bodo to predvsem twin set-i, ki so že po definiciji iz istega/enakega materiala. Oziroma, če ni twin set, naj bo zadeva res iz materailov enake sestave. Poglej Rašicine ali pa Lilacove pletenine, oboje je zelo korektno. Volnena jopica in bombažen puli - to odsvetujem. Oziroma, v normalnih pogojih taka kombinacija ravno ne naredi vtisa. Bombažne stvari se bolje kombinirajo z oblačili iz blaga. Volneni zgornji deli pa se kombinirajo z bluzicami ali pa s kosi in enakega materiala. Vendelina jr.

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

11. jan 2010 16:23

Vendelina jr. je napisal/a:
@rdkapica: Hej, kaj pa pomeni tisto, "postava, daleč od idealne"....? Številki 34 in 36 označujeta bolj drobne dame in to je čisto okej. Glede števlik je takole: .... Še eno razmišljanje: Tistega o "srednjih letih" ne razumem čisto dobro. Oziroma, recimo, da mi je jasno, .... Skratka, ladies, ne iščite dolgočasnih kosov. Škoda energije za tako početje. Ko najdete lep kos oblačila (in preverjeno niste na oddelku z najstniškimi oblačili), potem si ne začnite vtepati v glavo, da je tisti kos "za mlade" in da ste ve zanj "prestare". Če nič drugega, vsaj probajte ga.
Hvala za odgovor. Popolnoma se strinjam z zadnjo trditvijo. Dodala bi še to: za pomerjanje si je treba vzeti čas. Če se ti ne ljubi pomerjati, potem je bolje, da greš kar domov. Očitno sem bila malo narobe razumljena. Ne vidim problema pri ugotavljanju konfekcijske številke (poleg tega se številke od firme do firme zelo razlikujejo), temveč najti tako majhne obleke. Z majicami in bluzami niti ni problema. Problem je – hm, kako naj se izrazim – z oblekami/kostimi za službo, to je nekaj športno elegantnega. "postava, daleč od idealne" pomeni, če že najdem kaj majhnega, je model tak, da mi ne stoji dobro – ponavadi se še prodajalka strinja, da ni ok. Ne bom komentirala, ali je zadnjica prevelika ali ne, ampak s hlačami pa mora biti pokrita. Prav grdo je, ko segajo hlače do polovice riti in se vidijo ven tangice – take hlače mi niso všeč in jih ne bom kupila ne glede na barvo, stil, obliko, ceno … Ja, še to, ko sem napisala "srednja leta", sem se zalotila ob misli, da je velika verjetnost, da bo to narobe mišljeno. S tem nisem mislila na dolgočasne obleke za stare mame. Strinjam se, da je to obdobje zelo nedoločeno in da se z leti dviga. No, pa recimo, da iščem nekaj za starost med 40 in 50. Za vse kar sem do sedaj našla pri Zara Woman, sem imela občutek, da je narejeno za postave vsaj 20 cm večje od mene. Od Sinequanone sem že našla kakšno jakno – seveda, rokave so mi skrajšali, a hlače iste številke so mi bele vsaj za dve številke prevelike (tako, da ni bilo primerno za popravljane). Se bom sprehodila še po Emporiumu. Če se komu porodi še kakšna ideja, kje naj še pogledam, se pa priporočam. rdkapica Sporočilo je spremenil(a) rdkapica dne 11. 2010 16:26

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

11. jan 2010 19:15

Rdkapica, te prav razumem. Sama imam iste težave.št.40 idealna, le vse prekratko.Tako hlače kot rokavi.

Sama si pomagam tako, da ko mi uspe kje najti kaj pravega, kupim  več kosov enakih. Žal potem lahko nekdo misli, da več dni nosim ene in iste zadeve, ampak le tako uspem nabrati potrebno robo.

Našla pa sem tudi eno trgovino, kjer strežejo trgovke, tako me že malo poznajo in mi  nosijo na probo v kabino, da se ni potrebno kar naprej slačiti in oblačiti, pa vseeno pride včasih do tega da poiskusim po 10 hlač pa niso nobene dovol dolge.

mizarka(http://mizarka.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti