21. sep 2009 17:14
mehurček je napisal/a: |
PSem klicala na inšpekcije in ne morejo pomagat,saj ima po zakonu lahko 10 mačk.Nihče neve koliko je mačk,saj nikogar ne spusti v stanovanje.So me inšpektorji spraševali ali imajo mačke dlako,ali so suhe.Kaj naj kot sosedi storimo? Hvala za odgovore.lpmehurček |
Glede na to, da sem zaradi ene druge teme na plan privlekla Pravilnik o zaščiti hišnih živali
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=20
, lahko citiram člen, ki govori o tem, katero je največje dovoljeno število odraslih osebkov ene vrste živali.
"Pravilnik o zaščiti hišnih živali
10. člen
(posedovanje)
Posedovanje hišnih živali je dovoljeno le, če skrbnik poskrbi za ustrezne pogoje, ki zagotavljajo dobro počutje živali.
IV. POGOJI ZA GOJITEV HIŠNIH ŽIVALI
23. člen
(gojitev mačk)
(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih mačk se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe VI. poglavja tega pravilnika. (2) Za gojitev 11 ali več odraslih mačk se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe VI. poglavja tega pravilnika, pri čemer morajo bivalni prostori za mačke glede velikosti in pogojev za skupinsko namestitev izpolnjevati pogoje iz pravilnika, ki ureja pogoje za zavetišča za zapuščene živali. Poleg tega mora gojitelj: 1. zagotoviti prostor ali del prostora za pripravo in skladiščenje hrane, 2. zagotoviti prostor ali del prostora za čiščenje, kopanje in nego mačk ter za shranjevanje opreme za nego mačk, 3. zagotoviti prostor ali del prostora, namenjenega shranjevanju opreme za čiščenje in razkuževanje prostorov in opreme, 4. zagotoviti ločen in po potrebi ogrevan prostor za bolne ali poškodovane mačke, 5. zagotavljati nemoteno oskrbo mačk, 6. voditi evidence o živalih, preventivnih posegih in zdravljenjih. (3) Bivalni prostori za mačke morajo biti redno čiščeni in po potrebi razkuženi, da se prepreči prenos bolezni."
Če pa je mačk večje število in se nekontrolirano parijo, pride v poštev 11. člen Zakona o zaščiti živali:
"Zakon o zaščiti šivali
11. člen
Skrbnik hišnih živali mora z zagotovitvijo osamitve, kontracepcije, sterilizacije ali kastracije živali preprečiti rojstvo nezaželenih živali. Skrbnik živali mora z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma z drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici."
Veterinarski inšpektor vse te zakone seveda mora poznati, zato me čudi, da je na vaše posredovanje in poročanje o nehigienskih razmerah le "odmahnil z roko", češ da nič ne morejo. Poskušajte še, prepričajte ga, da pride na ogled, konec koncev bi to moral storiti že v dobro živali!
Kakšna pa je sicer komunikacija vas, sosedov z gospo? Ste se poskušali z njo o problemu pogovoriti? Mislim, da bi bilo to prvo, kar lahko storite (potem se pa poskušate obrniti še na kakšnega njenega sorodnika, če prihaja k njej), uradne službe pa pokličete na pomoč šele, če bo jasno, da gospa z vami ne želi komunicirati. Morda bi se pozneje obnili na CSD? Morda je gospa nesposobna dobro skrbeti tudi zase, če že za mačke ne more in bi morda potrebovala pomoč.
Upam, da boste kos temu problemu, vsekakor pa poskušajte najprej vzpostaviti stik z omenjeno gospo.
Mojca