Preteklost in sedanjost šol

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

25. jun 2009 3:32

Najprej korenckovi: se strinjam

s0ncek* je napisal/a:
...nivojski pouk je dobra rešitev za tiste, ki so pač v najboljši skupini. Učenci nižjih skupin že samo razvrščanje dojemajo kot "saj itak nisem dober, zakaj bi se pa sploh trudil za dobre ocene" in potem se v skladu z nekimi neumno postavljenimi pričakovanji učiteljev in družbe nasploh tudi začnejo obnašati. [...] in če nekoga pri desetih letih uvrstimo v nižji nivo, bo z načinom dela v tem nivoju kljub temu, da bo v prihodnosti sposobnosti razvil mogoče še višje kot kdo iz višjega nivoja, toliko zamudil, da bo njegov prehod v višji nivo praktično onemogočen ali pa vsaj zelo otežen. Upoštevati pa je treba tudi to, da se niti učitelji v nižjih nivojih ne trudijo toliko, kot učitelji višjih nivojev (niso vsi taki, večina pa). Res je fino, če je otrok "zgoraj", nikoli pa ne pomislimo, kaj se dogaja s tistimi "spodaj".

Sem kar nekaj let delala z mladimi v t.i. 'nižjem' nivoju in lahko rečem le to, da imajo ogromno možnosti za napredovanje. Pravzaprav je vse odvisno od tega, kako jim (kdorkoli - starši, strokovni delavci, učitelj) je ta nivo predstavljen. Jaz sem mojim vedno rekla, da imajo krasno priložnost, da ujamejo ostale - ker smo pač v manjši skupini in jim ni treba biti nič nerodno, če česa ne znajo ali ne razumejo. Na koncu je bilo celo tako, da so pisali teste za 'višji' nivo in dosegali lepe ocene (eno leto je bila njihova povprečna ocena celo 4 - pri testih za višji nivo!).

Osebno tudi mislim, da je v 'nižjem' nivoju (uporabljam navednice, ker mi je ta izraz tako zoprn) težje poučevati in zahteva mnogo boljšega učitelja. Tiste, ki blestijo, zlahka zaposliš, pa še motivirani so navadno malo bolj (ali pa vsaj nimajo negativnega odnosa do premeta). Ampak dejstvo je, da z učenci na 'nižjem' nivoju lahko dosežeš mnogo večji napredek, lepše uspehe, več osebnega zadovoljstva.

Žal se pogosto zgodi, da uspešnejše učence dobijo v roke kvalitetnejši učitelji, tiste s težavami pa - recimo temu slabši učitelji. To ni prav. Prav slednji potrebujejo boljšega, bolj zavzetega učitelja, ki se bo zanje zavzel in jim razložil snov tako, da jo bodo ne le razumeli, ampak tudi nadoknadili primanjkljaj in ujeli ostale.

tulka

šmentana muha  

član od: 18.10.2008

sporočila: 31

25. jun 2009 7:25

Sama sem končala osnovno šolo pred 25 leti in mislim , da smo bili mi dosti boljši otroci in da smo imeli boljše učitelje, v šoli nam je bilo lepše in mislim da smo se več naučili. Sedaj imam otroka na sredini devetletke in se mi nič ne dopade današnji sistem šolanja. šmentana muha

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. jun 2009 10:20

Meni osebno se nivojski pouk ne dopade. Boljši učenci, se mi zdi ne pridobijo veliko ( če sploh kaj ) za vse druge je slabše. S nivojskim poukom, se bo nekdo pohvalil, da je bil najboljši v skupini, ne bo povedal, da je to podpovprečna skupina. Lahko tudi iz vsake skupine naredimo tudi nivoje, končni rezultat je da bo vsak najboljši v svoji skupini, ki bo štela enega člana. Naj bodo učenci vsi v eni skupini, s tem se bojo tudi naučili ( in sprijaznili ), da so si med sabo različni in to spoznanje jim bo koristilo tudi pri poznejšem uključevanju v družbo. Pa to tudi ni nič slabega. Zakaj bi vsi mogli bit filozofi in nevem kakšni visoki intelektualci, kaj je narobe s dobrim električarjem ali zidarjem ( recimo ), zakaj takega otroka stigmatizirat s tem, da je v nivojskem pouku bil na ne vem katerem nivoju. Posebej danes so možnosti dostopa do znanja velike in jih lahko vsak izkoristi. Nekdo bo po pouku prišel domov, navil " musko na ful " in cel popoldan kimal z glavo v ritmu, en drug pa se bo vsedel z dobro knjigo, pa postavite izobraževanje kakor hočete.

ežoj

Margot  

član od: 12.12.2008

sporočila: 260

25. jun 2009 11:29

Jaz pa še vedno zagovarjam nivojski pouk. Pri nas se učenci sami odločijo, kateri nivosjki skupini se bodo pridružili, lahko pa se tudi tekom leta premislijo (utemeljeno, seveda) in skupino menjajo. Teste pišejo vse skupine enake, razlika je le v tem, da se v nižjih nivojih več časa nameni razlagi, ponavljanju učne snovi, idr. V višjih nivojih pa imajo več dodatnih aktivnosti. Sicer pa nivojski pouk poteka samo pri nekaterih predmetih in otrokom zagotovo ne škodi, če so vsaj pri nečem med boljšimi. (ne glede na nivosjko skupino ali predmet). In se tudi pri nas velikokrat zgodi, da učenci iz nižje nivojske skupine teste pišejo bolje kot njihovi sovrstniki iz višje skupine. Vsaj kar se tiče slovnice in podobnih stvari, ki se jih da lažje naučiti. Glede učiteljev nivojskih skupin: pri nas se vsako leto menjajo učitelji skupin. Če sem letos poučevala najnižjo skupno, bom naslednje leto najvišjo in obratno. Margot

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. jun 2009 11:54

E pa *ebiga Margot, najprej ti nisem mislil odgovorit, potem si preveč provokativna. Napišeš:

............razlika je le v tem, da se v nižjih nivojih več časa nameni razlagi, ponavljanju učne snovi, idr.

i s tem jih seveda stigmatizirat, češ vi butli, rabite več razlage...........

............in otrokom zagotovo ne škodi, če so vsaj pri nečem med boljšimi. (ne glede na nivosjko skupino ali predmet).

...........in otrokom zagotovo škodi, posebej če pri nečem niso med boljšimi. Če lahko ti streseš iz rokava prejšnjo trditev lahko tudi jaz mojo. Govorim v lastno obrambo, ker tekom šolanja nisem v ničemer ( no le en prdmet je izjema ) bil med boljšimi, in če bi bil nivojski pouk bi verjetno pogorel na celi črti.

..............In se tudi pri nas velikokrat zgodi, da učenci iz nižje nivojske skupine teste pišejo bolje kot njihovi sovrstniki iz višje skupine

Saj ravno o tem govorim, vendar kaj jim koristi če so v stigmatizirani skupini. Nivojski pouk je kapitalistična pogruntavščina, namenjen je ustvarjanju elit, v perspektivi, v najvišjem nivoju le premožni ( pa, tako kot v ZDA bojo pripustili zraven kakšnega reveža za videz demokracije, šanse pa itak nima nobene, ker ga ne bojo nikjer ( v družbi ) pustili zraven.

Glede učiteljev nivojskih skupin: pri nas se vsako leto menjajo učitelji skupin. Če sem letos poučevala najnižjo skupno, bom naslednje leto najvišjo in obratno.

Iz tega stavke razumem, da se stigmatizacija razširi tudi na učitelje.

 

ežoj

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

25. jun 2009 11:59

Da ne bom preveč pametovala, bom samo v nekaj stavkih napisala, kako si predstavljam idealno šolo: - največ 15 učencev v razredu - največ 6 ur pouka na dan - dobro opremljena učilnica, ki tako učencem kot tudi učiteljem omogoča izvajanje najrazličnejših metod pouka - razumno število predmetov in snovi, saj je pomembna kvaliteta in ne kvantiteta - strokovno usposobljeni učitelji, ki svoj poklic opravljajo z veseljem, imajo radi otroke in delo z njimi - vzgojeni otroci, ki se zavedajo, da so domače naloge namenjene utrjevanju snovi, ki vedo, da se učijo zase, da bodo nekoč dosegli vse tisto, o čemer sanjajo, ki so vedoželjni - in ne nazadnje starši, ki bi svoje otroke že od vrtca naprej učili, da je treba vzgojitelje / učitelje / profesorje spoštovati (tako kot pač vse ljudi, s katerimi imajo opravka, stare in mlade, znane in neznane) Si predstavljate??? Pa lep pozdrav sonci

biba22  

član od: 1.1.2009

sporočila: 48

26. jun 2009 12:36

sonci je napisal/a:
Da ne bom preveč pametovala, bom samo v nekaj stavkih napisala, kako si predstavljam idealno šolo: - največ 15 učencev v razredu - največ 6 ur pouka na dan - dobro opremljena učilnica, ki tako učencem kot tudi učiteljem omogoča izvajanje najrazličnejših metod pouka - razumno število predmetov in snovi, saj je pomembna kvaliteta in ne kvantiteta - strokovno usposobljeni učitelji, ki svoj poklic opravljajo z veseljem, imajo radi otroke in delo z njimi - vzgojeni otroci, ki se zavedajo, da so domače naloge namenjene utrjevanju snovi, ki vedo, da se učijo zase, da bodo nekoč dosegli vse tisto, o čemer sanjajo, ki so vedoželjni - in ne nazadnje starši, ki bi svoje otroke že od vrtca naprej učili, da je treba vzgojitelje / učitelje / profesorje spoštovati (tako kot pač vse ljudi, s katerimi imajo opravka, stare in mlade, znane in neznane) Si predstavljate??? Pa lep pozdrav sonci
Zelo lepo si to napisala sonci.Se strinjam. biba22

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. jun 2009 23:24

Uuuuuuuuu, sonci, tole si jaz zlahka predstavljam in celo v predstavi uživam, ampak dočakali pa ne bomo nikoli. Takale hiper-idealna šola spada pod predmet "utopija", ki ga v šoli še niso uvedli. Se pa bere odlično, ja, se strinjam!

LP

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti