180? 200? 175?

tjaška  

član od: 20.12.2008

sporočila: 35

tema odprta - 29. apr 2009 22:44 | ogledi: 1.757 | odgovori: 8

Dober dan!

Imam majhno težavico. Po mojem ste že vsi opazili, da pri nekaterih receptih manjka kakšen podatek. Npr koliko časa se mora kaj peči oz na koliko stopinj. Ali mogoče mogoče obstaja kakšen poseben način kako vedeti koliko časa oz na koliko stopinj mora biti pečica prižgana, da je določena jed ali sladica gotova. (Pa tisti način za preverbo z zobotrebcem poznam)

Pa še nekaj me zanima. Če npr piše v receptu naj dodam smetano. Kakšna je mišljena sladka ali kisla. Ali pa je mogoče odvisno od recepta?

najlepša hvala

lp ,Tjaška

tjaška

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

29. apr 2009 23:18

Če kaj manjka je seveda odvisno od recepta. Najbolje je vprašati v komentarje pod receptom, tam boš najhitreje dobila odgovor.

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

tjaška  

član od: 20.12.2008

sporočila: 35

30. apr 2009 7:20

jeeej! Kako sem jaz blond. Saj res. Sploh mi ni padlo na pamet! No hvala lepa za pomoč. ps.(drugače je moja barva las res blond :D ) tjaška

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

30. apr 2009 9:23

Tjaska, tudi ce v receptu pise temperatura, je dobro da to prilagodis svoji pecici. Namrec, ne pecejo vse enako. Jaz vecinoma pecem pri cca 180C, ce imas ventilatrosko pecico pa se malo manj. LP, R.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. apr 2009 9:42

Tjaška, resda je bilo tole vprašanje rahlo blond, ampak edini način, da boš v kuhinji "manj blond" je v tem, da spremljaš, kako se stvar naredi in da na temelju izkušenj pridobiš veščine. Nobene veščine pa se ne pridobi tako, da druge gledaš ali pa se po pijanec-plot sistemu držiš recepta. Tule imaš nekaj orientirjev, in jih razumi kot orientir in ne kot plot, ki se ga boš držala. Creme brulee (še ascii kode ne grejo skoz moj fajrvol!) pečem v sopari na 160 stopinj 45 minut in pogledam, kaj je nastalo in če je zlata skorjica, je okej, če ni zlate skorjice, pustim še minuto, dve. Biskvitno maso pečem (in umešano testo tudi) pri 180 stopinjah. 20 minut zadošča, da se 2 cm mase zapeče. Da sem prišla do te izkušnje, sem naredila tudi en biskvitni predpražnik Piškote delam na 190 stopinjah 10-15 minut. Sem že naredila nekaj zažganih primerov po 20 minutah in videla, da to ni okej. Zavitek pečem na 180 stopinjah 45 minut. Tu se v resnici težko mimo udari (oziroma, mi je nerazumljivo, kako lahko fulaš na zavitku po tem, ko je že v pečici....) Beljakovo testo se peče 40-45 minut in je treba gledati, kako stvar vzhaja in kako pada dol, ampak tam nekje med 160-180 se dobijo lepi rezultati. Krhko testo, če ga pečeš "v slepo" se speče v 20 minutah nekje pri 185 stopinjah. Saj ni kakšna raketna znanost - če se obtežba še vdira in lepi na testo, potem stvar še ni pečena. Za dokončanje jedi (quiches in podobne stvari se pa potrebuje naslednjih 25 minut) Kisla ali sladka smetana: je čisto odvisno od konteksta. Sicer se kakšne silovite škode ne da narediti. Če nimaš sladke, imaš pa kislo za sladico, se pač doda še kaj sladkorja in je stvar za prvo silo rešena. Ker fazon vsega, kar pripravljaš je to, da se moraš z izkušnjo naučiti, kakšna mora izgledati tvarina, preden jo daš v pečico ali pa preden tvarino kam mažeš ali vmešavaš. Malo se spomni, kako je kaj izgledalo, ko si v otroštvu kaj pomagala mami ali kakšni drugi ženski ali katerikoli osebi, ki je bila v kuhinji. Ker, saj se vsi spomnimo otroštva in osebe, ki je znala najbolj kuhati in njenih navodil v stilu: še malo moke, da se zgosti, tole je zadosti rahlo, še ni zadosti mehurčkov in ne bo vzhajalo.... Če samo malo prikličemo tak film nazaj, nam je že marsikaj bolj jazno Vendelina jr.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

30. apr 2009 10:01

rebecca je napisal/a:
Tjaska, tudi ce v receptu pise temperatura, je dobro da to prilagodis svoji pecici. Namrec, ne pecejo vse enako. Jaz vecinoma pecem pri cca 180C, ce imas ventilatrosko pecico pa se malo manj. LP, R.
Točno. Moja bvša pečica je pekla kot hudič. če bi jaz pekla tako dolgo, kot bi blo kao treba, bi imela karbon. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

tjaška  

član od: 20.12.2008

sporočila: 35

30. apr 2009 14:55

HVALA ZA NASVETE! tjaška

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

30. apr 2009 20:17

Za tele nasvete se pa tudi jaz zahvaljujem. Sicer pečem pri nekoliko drugačnih temperaturah, ker imam hecno pečico, so pa nadvse dobrodošli.

tulka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. apr 2009 21:26

Tjaška, te popolnoma razumem. Naletela sem na več receptov, kjer so bile sestavine naštete. Rabiš moko, maslo, jajca, mleko, malo soli. Zgnetiš testo in oblikuješ kruhke. Potem pa še pripomba, ja domačini to delajo na oko, zato nimam točnih podatkov. Halo! Kakšna so razmerja. Ravno zadnjič sem postavila pri nekem receptu za Argentinske (če se ne motim) kruhke, pa se tista, ki je objavila recept ni oglasila. Priznam, da veliko večino zadev kuham na pamet, ko se pa odločim, da bom objavila recept, pa vse merim in sproti zapisujem količine vseh začimb, razen soli in popra. Le tako lahko kdorkoli preizkusi nekaj, o čemer se mu niti sanja ne, kaj je.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti