Potanca

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

2. jan 2014 18:57

Nekaj sem iskala in prišla do te stare teme, morda pa vseeno komu prav pride približen recept za ajdov potancelj, ki ga itak najboljšega naredi moja mama (soseda je rekla, da enako velja za njeno mamo ):

www.jana.si%2F2009%2F10%2Fajdov-po">Ajdov potancelj (nekateri rečejo tudi ajdov potanc, ker se testo na vrhu "potanca). Recept je pa iz Jane.

Vrele vode je pa cca 3 dcl zadosti.



Ognjič

Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 02. 2014 19:38

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

2. jan 2014 21:11

Se opravičujem že vnaprej, ampak pri nas je beseda "potencelj" pomenila nekaj neuspelega. Če je gospodinja naredila na primer slabe krofe, nizke in neugledne,  so rekli, da je ocvrla "koj ene take potenceljne".  

Nič slabega ne mislim, a v mojem spominu je "potencelj" kvašen izdelek, ki ni uspel. 

Katrca11

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

3. jan 2014 8:25

Katrca11, ta jed (o kateri jaz pišem) ni potencelj, eno črko si narobe videla. Potanca, potancelj, potanc...se ji reče, ker se zgornja plast testa položi na filo in se jo "potanca", kar pri nas pomeni, da se jo pritisne na filo, da se med peko ne napihne.

Ognjič

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

4. jan 2014 1:14

Ognjič, če odpreš naslov, ki ga je prilepila Alcika na prvi strani tegale pogovora, spodaj v komentarjih piše, da na Gorenjskem pravijo "potancelj" ocvrtemu mlečnemu kruhu. Pa sem pomislila, da so tisti ocvrtki - flancati, mogoče ista zadeva, le da se je a krajevno spremenil v e. Če pogledaš slikico, tudi okrasnih venčkov nimajo, kot Trojanski krofi.

Katrca11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti