Nasvet glede psa

Tanjika82  

član od: 30.3.2009

sporočila: 90

tema odprta - 10. apr 2009 9:52 | ogledi: 3.699 | odgovori: 46

Lepo pozdravljeni!

Zanima me, če ima kdo izkušnje ali nasvet glede sosedov, ki ne marajo psov. Namreč naša psička hodi prosto po dvorišču (nimamo ograje, pa tudi sosedje ne). Do zdaj je blo vse OK - sosedovi otroci so jo celo klicali k sebi in jo božali. Psička sploh ni napadalna in ima zelo rada pozornost. Zdaj pa se je sosedi nekaj "obrnilo" in je zagrozila, da če psička še kdaj pride k njim, bo ukrepala po pravni poti - z njo se ne da nič zmenit.

Zanima me torej kake pravne podlage sploh ima in ali je zagrožena kakšna kazen, če gre naša psička tja?

Kdor ima psa bo že vedel, da če se pes na nekaj navadi, mu je to pozneje zelo težko preprečevat, še posebaj, če nisi ves čas zunaj.

Upam, da se bo našla kakšna dobra dušica in mi pomagala, saj nas je ta zadeva zelo pretresla, ker še z nobenim sosedom nismo bili v sporu - ta pa je nekaj posebnega (pa šele pred kratkim je prišla).

Lepe praznike vsem skupaj!!!

Tanjika82

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

10. apr 2009 10:31

Draga Tanjika, ustrezne pravne podlage v tem trenutku nisem našla, vem pa, da se pes ne sme prosto sprehajati naokrog, izven zemljišča lasnika je lahko le na povodcu. Seveda je v praksi to pogosto drugače, če sosednje lepo sprejmejo psa, ni problema, drugače pa je treba poskrbeti za ograjo okoli dvorišča. Verjamem, da je pes prijazen, a to ne igra kake posebne vloge. Moža je npr popadel pes njegove sestre, pa ga je videval skoraj dnevno, dobro, raztrgal mu je obleko, hujšega ni bilo. Je pa naš pes pred leti sosedu odnesel en čevelj za v službo, ki jih je dal zračit pred prag..na moč neprijetno! Tebi predlagam, da stopiš do soseda s kako bonbonijero npr, se pogovoriš, po potrebi opravičiš...in da razmislite o ograji!

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

10. apr 2009 10:38

Pse imam zelo, zelo rada. Zato te povsem razumem. Ampak - ne moreš pričakovati, da bodo tvojega psa imeli radi tudi vsi ostali. Če soseda na svojem vrtu noče psa, ga pač noče. Ni važno ali je pes prijazen ali ne.Pes polula vogale in rože, skoplje luknjo, spusti klobaso. Če to naredi tvoj pes, ni problema. Presenetljivo velik problem pa je, če to naredi tuj. Tudi meni. Posvetiti se boste torej morali šolanju psa, da čez meje vaše parcele ne bo hodil, oziroma ga zapirati v ograjen pesjak. To bo seveda sedaj ko je pes navajen na svet brez ograj malo težje, a se da. Ni pa treba biti zato pretresen, pa tudi s sosedo ni treba v spor. Razgovor, akcija s psom in morda prošnja za potrpljenje v vmesnem času učenja, bi bilo bolje. Lisa

Tanjika82  

član od: 30.3.2009

sporočila: 90

10. apr 2009 11:28

No hvala za vaše nasvete, ampak s sosedo smo se že poskusili pogovoriti na lep način - mi se sploh ne prepiramo, samo ona povzdiguje glas in grozi, ampak ona očitno išče svajo, saj je dodala, da zna biti zelo pasja. Psička pa ji ne dela nobene škode-tja gre samo,da jo pobožajo, potem pa pride domov. Lisa o kakšnih rožah ali vrtu pa pri tej ženski ni ne duha, ne sluha - samo neurejena trata. Tanjika82

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

10. apr 2009 11:30

Tanjika82, žal ti ne preostane drugega, kot da narediš ograjo. Kot si rekla, ko se pes nekaj navadi, ga je težko naučiti drugače. Nisi sicer dobro opisala kako izgleda tole vaše dvorišče (ali je skupno ali samo ni ograje...). tako da ti težko svetujem. Gigi_84

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

10. apr 2009 11:35

Gigi_84 je napisal/a:
Tanjika82, žal ti ne preostane drugega, kot da narediš ograjo. Gigi_84
- in to čim prej. Mene bi na tvojem mestu že močno skrbelo za njeno varnost. Ker je psička prijazna, ima hudobija ljudi prosto pot.. vesoljka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

10. apr 2009 11:50

Tanjika, razumeti moraš, da tvoja soseda pač ne mara tvojega psa. Verjetno sploh ne mara psov. Tudi ti, če ga imaš, potem ga imaš za sebe in ne za druge. In tako tudi ukrepaj. Pes sodi v ograjen prostor saj ne more prosto tekati naokrog in kot so ti že napisali pes izven domačega teritorija mora biti na povodcu. Taki so pač predpisi ne glede ali ti misliš drugače. Imaš torej dve možnosti: ali narediš zgolj ograjen pesjak v katerem bo tvoja psička preživljala večino časa ali pa ogradiš celoten dom in tako preprečiš, da bi tekala naokoli po sosedovem dvorišču . Me pa pri tej stvari nekaj moti- pišeš, da je soseda nekaj časa psa sprejemala in da se je to čez noč spremenilo do te mere da ga zdaj ne trpi več. Pa si se vprašala ali ni morda prišlo do kakega neljubega dogodka, ki bi botroval tej spremembi ? kakor koli, psa čim prej zapri da ne boš imela še večjih sitnosti. LP hedonist

Rakuncek  

član od: 29.12.2008

sporočila: 79

10. apr 2009 11:56

Eni ljudje ne marajo psov, eni se jih tudi bojijo, zato je res najbolje, da naredite eno ograjo okrog vašega dvorišča, ker nekateri so v skrajnem primeru sposobni psa celo zastrupit ali mu kaj naredit, če ni po njihovo. Po eni strani je soseda zoprna, po drugi pa ima pravico, da to zahteva. Saj ograje so lahko tudi dost poceni - lahko pa tudi živo mejo posadite. Če pa psička slučajno ni sterilizirana, je pa mogoče tudi to razlog, da se potepa? Če je soseda res težka, bo živa meja/ograja tudi pripomogla, da boste imeli manj opravka z njo, ker bo manj videla na vašo stran in vi na njeno tudi manj. Rakuncek

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

10. apr 2009 11:59

Tudi mi smo imeli pse (nov mladiček nas tudi že čaka, prejšnjega že dve leti ni več), a zunaj domačega dvorišča ni nikdar prosto tekal, vedno zgolj na povodcu. Vedeti je treba, da mora biti pes, ne glede na pasmo in njegovo prijaznost, zunaj stanovanja oziroma dvorišča lastnika vedno na povodcu. Tu ima tvoja soseda pravno podlago za svoje zahteve oziroma morebitne ukrepe. Teoretično je tudi možno,da vas kaznuje sodnik za prekrške, če bo soseda prijavila, da pes prosto teka naokoli in da jo to moti, saj pride tudi na njeno dvorišče. Pri tem ni pomembno, ali ima rože ali ne ... Praksa to sicer ni, a nikdar ne veš. In nikdar ne moreš zanesljivo trditi, da pes, naj bo še tako prijazen in priljuden, ne bo kdaj bevsknil ali celo ugriznil, če se bo čutil ogroženega (in ga soseda morda celo izzove). In potem boste plačali kazen, pred tem pa imeli opravka s policijo, veterinarji, Zavodom za zdravszveno varstvo in podobno (vem iz izkušenj, ker je očeta v njegovem gozdu ugriznil tuj pes). Kakorkoli, pes se lahko prosto giblje samo na domačem dvorišču, lastnik pa je dolžan zagotoviti, da ne ogroža drugih. Tudi če ti nekdo stopi na tvoje dvorišče in ga popade tvoj pes, si kriv. Naj se sliši še tako smešno, a tako je. Zato imamo mi v zavarovanju hiše vključetno tudi zavarovalnino za morebitno škodo, ki bi jo komu povzročil naš pes, četudi na domačem dvorišču. Imeti psa ni čisto preprosta zadeva, naj bo še tako prijazen, ljubek, nenevaren. Zato se je treba zavedati, kje so meje, četudi se tebi zdijo še tako nepotrebne. A vsak lastnik za svojega psa trdi, da je prijazen in da se ga drugim ni potrebno bati, toda ... In vendo je kak toda. Tako da ti ne preostane drugega, kot da poskrbiš, da pes ne bo prosto tekal, sploh pa ne brez nadzora, zunaj domačega dvorišča. V izogib vsem težavam, ki lahko nastopijo kot posledica ravnanja sosede, ki ji pač ni po volji, da vaš pes hodi k njej. Do tega ima namreč vso pravico, saj gre za njeno lastnino. Mamamia mamamia

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

10. apr 2009 12:03

Tanjika, upam, da ne razmišljaš, da bi psa zaprla v pesjak ali še celo na povodec. Pes naj ima svobodo, ne pa da je vse dneve v pesjaku. Razmisli o ograji, pa boste imeli mir, pa še nekaj je: potem tudi soseda ne bo imela svobode in dostopa na tvoje dvorišče. Tudi to zna biti prednost :) Gigi_84

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

10. apr 2009 13:13

Soseda te lahko tozi, ima popolnoma prav, da ne dovoli, da po njenem dvoriscu teka pes, ce tega ona ne zeli! Najboljsa resitev je ograja, cim prej jo naredite! Sama sem velika ljubiteljica zivali, vendar moj pes svobodno teka le na mojem ograjenem dvoriscu, kadar grem z njo ven, je VEDNO na vrvici! Pa se moje res dolgoletne izkusnje: ne prepriraj se s sosedi, v nesreci ti znajo koristiti bolj, kot vsi sorodniki skupaj! lp Nena in Nena-morje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti