Zoisova štipendija

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

7. sep 2010 11:51

Mislim, da je bistveni del pri dodeljevanju štipendije na koncu osnovne šole tako imenovani test nadarjenosti. Vsaj pri nas je bilo tako. Če si se uvrstil med prva 2% generacije, si štipendijo dobil direktno, če si se uvrstil med 10% (ali morda 5%?) generacije, si potreboval bodisi 1 zlato ali 2 srebrni priznanji iz državnih tekmovanj. Uspeh sam po sebi ni pomenil zelo dosti, itak je dandanes veliko odličnjakov. Ne vem, kako je zdaj, a ko smo mi pisali tiste teste (v 7. razredu) nam niso povedali, čemu točno so namenjeni in jih je kdo vzel bolj za šalo kot za res, potem pa se je izkazalo, da so zelo pomembni za dodelitev štipendije. perpetua

Andika68  

član od: 16.12.2008

sporočila: 99

7. sep 2010 11:58

Ja sem pozabla, pomembno je da imaš Potrdilo o nadarjenosti. To moj sin ima. Na naši šoli so ga dobili na podlagi preverjanja v 7 razredu. Mislim da je potreben odličen uspeh, potrdilo o nadarjenosti in rezultati tekmovanj. Ker je vedno več odličnih učencev, zato samo uspeh ni dovolj. Andika68

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

7. sep 2010 12:08

Povprečje 5 je čisto dovolj, mislim, da je bilo, ko je bila moja v prvem letniku potrebno povprečje 4,97. (Ker je dobila štipendijo po ocenah, je na podlagi priznanj (raziskovalna naloga) lahko vložila še neko vlogo pri tem istem skladu za nagrado. klavdija

eva1989  

član od: 7.9.2010

sporočila: 9

7. sep 2010 14:12

Tudi jaz bi rada še nekaj povedala na to temo. Sem študentka 3. letnika, zoisovo štipendijo že prejemam 7 let, dobila sem pa jo v osnovni šoli (torej sem štipendistka "po starem"). Takrat je veljalo sledeče: v sedmem razredu so se po celi sloveniji pisali IQ testi, pri katerih je bil poudarek na logičnem sklepanju in na matematiki (le osnovne operacije, preverjali so hitrost razmišljanja, vsaka naloga je imela ogromno primerov- toliko da jih nisi mogel rešiti vseh v tistih 6 minutah ki si jih imel na voljo in so lahko rangirali glede na število rešenih primerov in hitrost). Če je bil tvoj rezlutat med 3% najboljših v celi sloveniji, si zoisovo štipendijo dobil avtomatsko (mislim da je bil dodatni pogoj le ta, da si mogel biti vsaj pravdober vsa leta osnovne šole). Če je bil tvoj rezultat med 10% najboljših, si bil "povabljen" na dodatne teste. Sama sem bila celo srednjo šolo odlična, sodelovala sem na raznih tekmovanjih, a prejela le bronasta priznanja in eno srebrno, sem pa bila v 3% generacije, zato sem jo avtomatsko dobila. Je pa res, da te predlaga šola, v bistvu socialna delavka šole, in upam si trditi, da so vsi učenci, ki so spadali v 3% generacije in bili najmanj pravdobri, dobili zoisove štipendije. Medtem ko za tiste ki so spadali v 10% je pač večja konkurenca, in so že vplivala razna priznanja, morda tudi veze, modre kuverte.. Ne vem pa kako je sedaj odkar velja nov zakon. Kolikor mi je znano, števila štipendij niso zmanjšali, število otrok se tudi ni toliko povečalo da bi zaradi tega bili ostrejši pogoji za pridobitev in ohranitev štipendije. Mislim, da bi bilo neumno trditi, da so zdajšnje generacije pametnejše kot smo bili mi, očitno je šolski sistem postal tak, da je petico zelo lahko dobiti tudi na gimnaziji. Zato pa so tako stroge omejitve (povprečje 4.5 da obdržiš štipendijo), če je že vsak drugi odličen. Pri nas sta bila celo srednjo šolo maksimalno 2 v razredu odlična. In zato sem tudi jaz z mojim pravdobrim bila še vedno v samem vrhu. In še ena stvar, ocene ne odražajo dejanskega znanja. petka petko privabi, trojka trojko.. saj vemo kako je to.. učitelji so le ljudje.. Zato vam vsem ki se še šolate polagam na srce, na začetku dajte vse od sebe, veliko lažje je dobiti 10 če maš veliko desetk že v indeksu, kot če nimaš nobene (enako velja za srednjo šolo) eva1989

eva1989  

član od: 7.9.2010

sporočila: 9

7. sep 2010 14:23

Drži pa, da marsikdo te teste za šalo jemlje.. verjetno tak že ni primeren za zoisovo štipendijo... (zdrava pamet ti pove, da verjetno ne bi organizirali vseslovenskega testa, če bi rezultati romali v smeti? Če kdo ni vedel za kaj se gre, bi pa vprašal. Samoiniciativnost je tudi ena izmed zaželjenih vrlin zoisovih štipendistov.. ) eva1989

eva1989  

član od: 7.9.2010

sporočila: 9

7. sep 2010 14:27

andika 68 - če je bila znotraj 3% ob pisanju testa nadarjenosti, potem bo jo zagotovo dobila, če je bila znotraj 10% najbrž, če pa ni bila ne eno ne drugo pa nima smisla računati na štipendijo.. eva1989

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. sep 2010 14:53

eva1989 je napisal/a:
Drži pa, da marsikdo te teste za šalo jemlje.. verjetno tak že ni primeren za zoisovo štipendijo... (zdrava pamet ti pove, da verjetno ne bi organizirali vseslovenskega testa, če bi rezultati romali v smeti? Če kdo ni vedel za kaj se gre, bi pa vprašal. Samoiniciativnost je tudi ena izmed zaželjenih vrlin zoisovih štipendistov.. ) eva1989

Podčrtan stavek kaže, da si še mlada in posledično naivna. Smeti ali predali - isto ti je to.

Drugače pa, JE ZELO POMEMBNO, kako v šoli teste predstavijo. Če ne povedo, za kaj gre, se seveda testov ne jemlje enako resno kot, če se to ve. Veš kaj, ko te v 7. razredu nekja testirajo, pače veš, da bo to pomembno v 9. za štipen dijo. Ne mi nakladat, no. Jaz osebno se s sistemom globoko NE strinjam.

eva1989  

član od: 7.9.2010

sporočila: 9

7. sep 2010 15:51

rimljanka: bistvo tega stavka ni bilo v tem, kje ti testi pristanejo na koncu, ampak v tem da se ti rezultati obdelajo. Ja ne vem no.. v sedmem razredu si star 13 let, ne 6. Kot prvo, ta test ni "nenapovedan", ne piše se ga kr en dan med časom malice. Verjetno ima vsak otrok koga s katerim se v šoli razume, in če ne bi razumel zakaj se gre, ko so test napovedali, bi lahko koga vprašal. Ali ne bi bil v nasprotnem primeru brezbrižen? Kot drugo pa a mislite da se napetost ni čutila v zraku, ko je prišel zunanji delavec, razdelil kunštne pole (drugačne kot so navadni šolski testi), strogo povedal da prepisovanje ni dovoljeno itd..?? Dvomim da je tisti ki iz vsega tega ni vsaj posumil da očitno gre za nekaj pomembnega primeren kandidat za zoisovo štipendijo, ker očitno nima sposobnosti logičnega sklepanja. Nisem prepričana, da je še vedno tako, a ko sem hodila jaz v sedmi razred je bilo. Če je pa zadnja leta drugače (če testa ne napovejo, če je tako da test učenci kar med razredno uro pišejo ali kaj takega), pa se strinjam da je možno da učenec ni dojel pomembnosti testa. Lep dan želim eva1989

eva1989  

član od: 7.9.2010

sporočila: 9

7. sep 2010 16:00

Aja še razlog da sem to temo prebrala :) Imam eno vprašanje. Upam da mi bo kdo znal odgovoriti. Sem študentka in štipendistka po starem. Zanima me, ali je potrebno opraviti vse obveznosti v letniku ali le pogojne da obdržiš štipendijo? eva1989

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

7. sep 2010 16:33

rimljanka je napisal/a:

Drugače pa, JE ZELO POMEMBNO, kako v šoli teste predstavijo.

Mi smo tudi pisali te teste v 7. razredu. Predstavili so jih pa približno tako: učenci, naslednja ura odpade, ker morate v razred ta in ta izpolnit neke teste. jasno tega nismo vzeli resno, smo se bolj veselili dejstva, da odpade ura. Rezultatov nikdar nismo izvedeli.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?terezija
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti