Dan mučenikov

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

tema odprta - 10. mar 2009 11:14 | ogledi: 19.604 | odgovori: 39

Sicer vem, da je tema že odprta, a mi ni všeč niti naslov niti vsebina. Čestitam zato, ker sama tako želim in ne zato, ker bi se po definiciji kulturnih bitij spodobilo.

Skratka, vsem kuharčkom in kulinarikom tega sveta sporočam, da ne bom nobenega razveselila z rožico, bom raje rekla, ostanite takšni kot ste, vsako leto se ob tem času se spomnim svojih začetkov tule in pripevkov članov drugega spola, imen letos ne bom pisala. Namenoma ne uporabljam izraza nasprotni spol, ker je neumesten, kdo je rekel, da so moški že samo zaradi tega, ker so pač moški, nasprotniki mene kot ženskega bitja.

Skratka, bodimo še vsi naprej v cvetju, pa bo, malo kregancije je za zdravje dobre. Tudi na kulinariki 

Lepo preživite ta dan in še vse naslednje.

Loni Makaroni

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. mar 2009 11:47

Iz wikipedijinih strani:

Spomin 40 mučenikov se v krščanskem koledarju obhaja 10. marca. Na ta dan se Rimskokatoliška cerkev spominja 40 rimskih vojakov, ki se niso hoteli odreči krščanski veri in umrli mučeniške smrti.

Iz pisnih zgodovinskih virov se lahko razmeroma natančno ugotovi dramatični dogodek mučeniškega pričevanja teh štiridesetih mučencev. V času pregonov cesarja Licinija je ujeto 40 krščanskih vojakov in postavljenih pred izbiro: ali se odrečejo veri v Kristusa ali pa umrejo. Vsi so izbrali drugo, čeprav je šlo za kruto smrt: umreti v vodi, ki je zmrzovala. Ko so se še nahajali v zaporu, so napisali oporoko, v kateri zahtevajo da so po smrti skupaj pokopani v Sareimu pri Zeli, vas je danes poistovetena z vasjo Kyrklar v Mali Aziji, ki pa pomeni ravno število 40. Zato so tudi vernike zaprosili, naj, sicer iz pobožnosti, ne raznesejo njihovih relikvij. Naročili so tudi, naj najmlajši med njimi, sluga Eunoik, če bo obvarovan smrti in dobil svobodo, postane varuh njihovega groba. Na koncu oporoke, po kratkih opominih bratom v veri, pozdravih sorodnikom in prijateljem, so se vsi poimensko podpisali. Mučeništvo se je zgodilo 9. marca leta 320 v gimnazijskem dvorišču ob kopališču mesta Sebasta v Mali Armeniji, danes Siwas v Turčiji. Ob ledenem kopališču je bilo pripravljeno tudi toplo, da bi premamilo katerega od njih, ki bi težko prenašal trpljenje. Našel se je nekdo, ki je popustil in skočil v vročo vodo, pa je zaradi nagle spremembe temperature takoj umrl. Na njegovo mesto je stopil med mučence njihov stražar; slekel je obleko in se priznal za kristjana. Ko so vsi umrli, so njihova telesa znosili iz mesta, jih sežgali in njihov pepel stresli v reko. Preganjalci so se jih bali tudi mrtvih pa so želeli uničiti vsak spomin na njih. Verniki, željni svetih relikvij so vseeno nekaj tega uspeli rešiti. Čeprav so ti sveti mučenci mučeni 9. marca, v času papeža Inocenta X. njihov god v zahodni Cerkvi obhajamo na današnji dan.

Loni Makaroni

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

10. mar 2009 12:18

Nekdo se pa vendarle mora zahvalit-hvala torej!Pa lep pozdrav !

receptor

akim  

član od: 10.4.2007

sporočila: 141

10. mar 2009 12:37

Se pridružujem čestitkam! akim

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

10. mar 2009 12:59

se pridružujem čestitkam reza

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

10. mar 2009 13:00

fantje...

tulka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

10. mar 2009 13:10

Hvala tudi v mojem imenu, ja sej si zaslužimo kakšno pozornost tudi moški . Praznikov, ki bi bili namenjeni nam je sila malo in je potrebno tiste ,ki so izkoristiti. Dejstvo je, da smo vedno bolj na udaru kot ženske. Moški se moramo nenehno dokazovati bodisi v poslovnem življenju, doma, v prostem času.Nenehno smo v ringu in borbi. Od nas se vedno nekaj pričakuje in vse to zahteva ogromno energije. In ni naključje, da živimo bistveno manj kot ženske.Res pa je tudi, da imamo svojo vlogo radi. Ni se nam težko razdajati in osrečevati svojo okolico. še enkrat hvala za čestitko. LP hedonist

miia  

član od: 21.12.2005

sporočila: 791

10. mar 2009 16:12

Iskrene čestitke moškim

miia

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

10. mar 2009 16:39

Čestitke vsem moškim LP! fakin712

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. mar 2009 18:51

Sem počakala do tule. Da je 10.marec praznik. Ni napisan na nobenem koledarju, se krščanski koledar ga ne označi kot posebej pomembnega, zato to krščanski praznik ni.

Državni praznik tudi ni. Ne tak, ki je dela prost in ne tak, ko se vseeno dela.

Praznovanje 10.marca kot Dneva moških ali mučenikov, kakor vam drago, je samo norčevanje iz praznika 8. marca. Zniževanje vloge in pomembnosti MEDNARODNEGA dneva žensk. Tistega praznika, ko najbolje zaslužijo cevtličarji in frizerji, pa še kake gostilne.

Na srečo ni več takih praznovanj, kjer so se pijanim ženskam pridružili še bolj žejni moški, ker je bilo vse v pijači in žinganju. O vlogi žensk in prizadevanju za izenačenje možnosti pa nobene besede.

Na srečo je sladil dva dni kasneje 10 marec, ko so moški v resnici pričakovali darilo oz. rože. In ne vem, kako se je zgodilo, da je tako velika množica žensk nasedla. Zaradi žeje ali družabnosti, kdo bi vedel. Pijače se je spet prelivala v potokih. Pa ni bilo govora o precenjensoti, o preplačanosti in superiornosti moških.

Zato se mi zdi omemba praznika dneva moških/mučenikov neskončno žaljiva zaradi sveh prizadevanj, ki so bila vložena v žensko enakopravnost, ki je še vedno ni. 

Nenazadnje se ga lahko posamezniki nasekajo za Pusta, se takrat obdarijo, saj je Pust praznik, ki je po namenu enak Dnevu mučenikov.

Tako mislim.

 

F r i n a

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

10. mar 2009 18:59

Ja, hec pač. Saj jaz ne poznam nobenega moškega, ki bi resno jemal idejo, da je mučenik in ima danes svoj praznik. Ljudje se pač malo norčujejo, pa dvomim, da iz 8. marca, ampak bolj iz tega, da so moški "mučeniki". Meni je ta ideja precej smešna, no. Pa brez zamere. RadaJem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti