Jamie oliver - etična vzreja?

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

tema odprta - 18. feb 2009 12:40 | ogledi: 3.799 | odgovori: 35

Ali ste gledali minulo nedeljo na POP TV oddajo Jamie Oliver - Etična vzreja?

Drugi del je na sporedu v nedeljo, 22. 2. 2009 ob 12:20. Priporočam ogled.

Kakšna jajca kupujete?

Ali kupujeta jajca bataljonske vzreje?

Zelo me moti, da občasno nekatere trgovine pri nas sploh nimajo v ponudbi drugačnih jajc kot iz bataljonske vzreje.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. feb 2009 13:02

Baterijsko vzrejo misliš, rdkapica? Bataljonska po moje ne obstaja................ No, pa še to, vzrejajo se kokoši, ne jajca..............

rimljanka - zasebno mnenje

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. feb 2009 13:21

Naše kokoši niso ne bataljonsko ne baterijsko vzgajane, svobodno letajo celo popoldne po vrtu za hišo, se pustijo čohati, pridejo vse preverit, skratka so, kot naše ostale domače živali, tako "vzgojene", da mislijo, da so pes... Jih je prav hecno gledat, capljajo za tabo kot kaka četica, vse sčekirajo.... No, jajca tudi nesejo.

 

<meni se pa logično zdi, da v večjih trgovinah ni za najti domačih jajc, saj tudi drugih domačih proizvodov a la sir in drugi mlečni izdelki ravno ni na pretek.

Loni Makaroni

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

18. feb 2009 13:55

Loni je napisal/a:

...capljajo za tabo kot kaka četica...

 

Loni Makaroni

Loni, če bi imeli vsaj 300 kokoši, bi bilo četic več in bi se že približali bataljonski vzreji

Pa vidim, da imate tudi brezžično vzrejo ... naše so omejene in ožičene s pocinkano žično ograjo

rdkapica, oprosti za malo smetenja, ampak ob komentarjih Rimljanke in Loni sem se prav fino nasmejala...

Resno pa mislim, da je večina kokoši na manjših kmetijah prav tako futrana z umetnimi krmili kot pri baterijski vzreji, definitivno pa tam, kjer se (tudi na črno) ukvarjajo s prodajo jajc. Redke izjeme so svobodne kokoši, krmljene z naravno hrano (kot pri Loni)...naše so sicer zaprte, umetnih krmil in dodatkov pa ne vidijo...jajc je res manj, ker pa jih jemo in ne prodajamo, nam tako bolj ustreza.

Sicer ne poznam natančno, kako baterijska vzreja kokoši vpliva na kvaliteto jajc, so pa (tudi v hipermarketu kupljena) danes daleč boljša od tistih po umetnih krmilih smrdečih jajc, ki se jih spomnim iz otroštva (ko sem bila še otrok asfalta). No, pa sem vseeno zrastla.

LP, V.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

18. feb 2009 14:35

dokler smo meli svoje kure, smo meli jajca talne reje ;) .. vmes smo jih kupovali, sedaj pa jih hvalabogu kupujemo pri znanki ki ima kmetijo bannanna_v_slo ;)

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

18. feb 2009 15:10

Veliko mi je dalo misliti, ko sem si ogledala to oddajo. Kupila sem že jajca JAJCA KOKOŠI S PAŠNIKA. Včasih uspem dobiti še domača. Skrbi me še zelenjava in sadje, ki ga kupujemo v prodajalnah. Damača zelenjava in sadje ne vzdržijo toliko časa kot kupljena. Domača jabolka so že precej ovenela. Jabolka kupljena v trgovini imajo rok trajanja daljši. Da ne govorim v kupljeni papriki, cvetači, ki jo imam v kletnih prostorih na mizi. Že dva meseca imajo paprike napeto kožo, prav nič se ni spremenila. Enako je tudi s paradižnikom. Moj domači paradižnik je obran vzdržal maksimalno tri tedne, pa še to v hladilniku. To me skrbi. LP Migla

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. feb 2009 15:16

Nekako se pri nas ne uporabi toliko jajc, da bi lahko tudi najbolj džank jajca blazno škodila in najbolj organska jajca neverjetno popravila zdravstveno sliko. Ni nihče kakšna silna "egg person". Drugače razumem Jamiejevo akcijo o educiranju ljudi o prehrani. Zlasti Britancev. Ker količina svinjarije, ki jo pa lahko poješ na Otoku, je pa res neverjetna. Ker VB postaja evropska ZDA v smislu debelih in predebelih ljudi. In bo treba še precej promocije, da bodo ljudje drugače jedli. BTW, spomnite se tega stavka, ko boste poleti na kakšnem sredozemskem otoku ali vsaj obali gledali trop debelih in od sonca opečenih Britancev, ki bodo iskali lokale, kjer se servira english breakfast all day long, temperatura v senci bo pa kakih 30..... Vendelina jr.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

18. feb 2009 16:20

Rdkapica, bataljonska jajca so možna , vendar nikakor namenjena prehrani. Kajti , če vemo da bataljon sestavlja nekaj sto vojakov in ima vsak od njih en parni organ prašnikov ali po domače testisov je to to. To so bataljonska jajca vendar pa verjetno teh tudi na Otoku, ki je znan po sila bljak kulinariki kljub temu ne jedo. Tako da je stvar malo za preverit. LP hedonist

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

18. feb 2009 17:05

Hedonist, zdaj se pa krohotam kot nora.

Loni Makaroni

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

19. feb 2009 8:45

Vanja_v_ZDA omenja dodajanje hormonov krmilom. A ni v SLO oz. EU dodajanje hormonov in tudi antibiotikov prepovedana? Ve kdo kaj o tem? lp Vlado

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

19. feb 2009 9:04

Je prepovedano. V prehrano pitovnih piščancev se dodajajo zdravila. Zakaj? Ker se pri nas piščanci vzrejajo v sistemu talne reje, kjer hitreje pride do okužb; 4 dni pred zakolom jih v krmo ni več dovoljeno dodajati, v tem času se namreč izločijo iz telesa. Drugod brojlerje redijo tudi v kletkah, kjer ni okužb, se pa piščanec lahko puškoduje.....

katti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti