Recepti milo

morjan  

član od: 6.2.2009

sporočila: 1

tema odprta - 6. feb 2009 11:59 | ogledi: 24.409 | odgovori: 42

prosim če ve kdo kako izdelati doma milo iz olivnega olja problem je ko nevem koliko lužnega kamna moram razrečiti v vodi za določeno količino pa nekje piše da moram dodati sol drugje pa da ne , že v naprej hvala prosim za opis postopka. Marjan

morjan

muca1  

član od: 22.8.2007

sporočila: 57

6. feb 2009 15:35

No sama še nisem sprobala, imam pa ta recept: 500g kokosove masti 600g oljčnega olja 10g sončničnega olja 180g lužnega kamna 400g destilirane vode želišča, cvetje, začimbe,... Če boš probala, sporoči kako je uspelo. LP muca1

barbara_s  

član od: 21.3.2008

sporočila: 50

7. feb 2009 15:22

Poskusi takole: 130 g NaOH 375g vode 1 kg olivnega olja Meni osebno je pa veliko bolje, če ni 100% olivno olje (se mi zdi, da se milo "paca" in se ne peni tako zelo lepo). Ponavadi mešam s kokosovim oljem. če te zamima, koliko NaOH moraš dodati za dano sestavo, poskusi tale link: http://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php barbara_s

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 12:05

Pozdravljene, jaz sem pa naletela na eno težavo in se mi zdi, če mi bo kdo znal pomagati, ste to vi. Doma delam naravno milo in pred kratkim se je zgodilo, da Merkur ne prodaja več luga (NaOH). En prodajalec mi je rekel, da zato, ker je firma v taki krizi in ne nebevljejo novih zalog, naslednjič pa mi je prodajalka razložila, da takšnih surovin ne bodo več smeli prodajati posameznikom, ampak samo še tistim, ki bodo imeli registrirano dejavnost, oz. izpit za ravnanje z nevarnimi snovmi. Meni se sicer zdi, da me malo farba, po drugi strani bi pa kr verjela, da se zmislijo kaj takega. No, se ne bom spuščala v razjarjeno debatiranje o tem, da se mi take prepovedi, oz. omejitve zdijo nesmiselne in nepotrbne, zanima me kje bi se dalo kupit lug. Če je katera izmed vas slišala, da ga bo zmanjkalo in si je hitro ustvarila zalogo, sem zelo zainteresiran kupec. Prosim, prosim! Lp, OleaSativa OleaSativa

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. jan 2011 12:24

Hm, zanimivo, meni so pred časom v slovenskem Eurospinu razložili isto glede amoniaka, tako da ga sedaj nabavljam pri sosedih. Bo treba malo ponovit anorgansko kemijo, pa ga delat iz jedilne sode kar doma (natrijev lug, ne amoniak) - naj se, prosim, oglasi kak kemik, npr. Drejček, če pri praženju jedilne sode lahko pomotoma nastane kaj eksplozivnega. Da je v čisti obliki hudo kavstičen (dela hude poškodbe kože in sluznic), pa menda že veš. lp, proxima

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 12:58

Proxima hvala za idejo, ampak še tega pa ne bi sama doma "pražila". Mam že z ostalimi zvarki tolk dela, da komaj sledim. Po moje do eksplozije nebi smelo biti, ker niti jedilna soda niti hatrijev hidroksid nista občutljiva na visoke tmperature. Reagira pa z vodo in začne "kipeti". Zato se vedno dodaja lug vodi in ne obratno. To da je kavstičen pa vem ja. Mam obvezno opremo (gumjaste rokavice, očala, masko) vedno na sebi. Hvala za skrb, OleaSativa

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 13:42

Juhuuu, našla. Sicer se ne bom veselila preden ne pridem tja in nabavim. Ampak po telefonu so mi v Mavrici povedali da majo. Torej Mavrica na Prušnikovi Hvala rebecca Sm jst vedla kje morm vprašat OleaSativa

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. jan 2011 14:23

Proxima, kako bi pa ti dobila NaOH iz sode bikarbone?

Na papirju lahko takoj napišem enačbo, a v realnosti bi bilo blazno težko izvedljivo. Malo sem poguglala in v potrditev svoje teze sem našla http://www.scienceforums.net/topic/23684-cheap-naoh-from-n

Atina

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. jan 2011 15:17

A KOH se pa še dobi? Iz njega lahko delaš tekoča mila

lp

cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. jan 2011 15:44

Atina je napisal/a:

Proxima, kako bi pa ti dobila NaOH iz sode bikarbone?

Na papirju lahko takoj napišem enačbo, a v realnosti bi bilo blazno težko izvedljivo. Malo sem poguglala in v potrditev svoje teze sem našla http://www.scienceforums.net/topic/23684-cheap-naoh-from-n

Atina
Heh, guilty as charged, meni se je zdelo, da "praženje" pomeni nekaj v ponvi na plinskem štedilniku, pa še v spominu sem imela kako so naseljenci Skrivnostnega otoka napravili milo kot nič iz rastlinskega pepela in maščobe, mimogrede pa še nitroglicerin, hihi :)))))) (don't try this at home press...) lp, proxima

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 15:46

Hehehe, pa reeees Čuj elaphus, se pa sploh še nisem lotila eksperimentiranja z tekočim milo. So me trda čist okupirala. Tko se da lepe stvari ustvarjat. Ti si probala? OleaSativa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti