Recepti milo

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 15:52

Izdelava mila iz pepela in maščobe je čisto realna stvar. Kako pa misliš, da so delali milo, ko še ni bilo Merkurja in podobnih polic polnih krajev, kjer v zameno za nekaj neuporabnih kovančkov in papirčkov dobiš krasne uporabne stvari. OleaSativa

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

5. jan 2011 16:16

Mam občutek, da se boste tolk časa hecale, da bo eno odneslo v zrak. Imam nekaj semestrov anorganske, organske pa še kakšne kemije in vem , da lahko narediš celega hudiča iz povsem nedolžnih sestavin. Zaradi ene žajfe ne vem kako tvegati ne vem če je vredno. lp hedonist

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. jan 2011 16:22

hedonist je napisal/a:
Mam občutek, da se boste tolk časa hecale, da bo eno odneslo v zrak. Imam nekaj semestrov anorganske, organske pa še kakšne kemije in vem , da lahko narediš celega hudiča iz povsem nedolžnih sestavin. Zaradi ene žajfe ne vem kako tvegati ne vem če je vredno. lp hedonist
Evo, stručko se je že javil (sem računala na Drejčka, ampak več glav več ve). Torej, kako bi v domačih pogojih in z dostopnimi sredstvi naredili natrijev lug? Kaj veš, menda bo leta 2012 konec sveta, takrat bodo Hoferji in Merkurji zaprti... Pa ne se preveč jezit, saj (še) ne sprašujemo za nitroglicerin :))))) lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. jan 2011 16:28

Proxi, kaj, ko bi se midve spet enkrat Skrivnostnega otoka lotili, tam je marsikaj uporabnega.....morda tudi NaOH (hm, jaz ga sicer lahko kar s police vzamem, v mikro količinah, seveda....).

Namesto mila je zame, ko je sezona, kar  uporabna. Od tu.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 05. 2011 16:28

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

5. jan 2011 16:32

v vodi raztopi sodo in gaseno apno, odfitriraj usedlino in v vodi imas NaOH

 pa se nic ni treba prazit.....

 

 

 

ampak ker ne bo hoferja in merkurja bo treba najt se nacin za to dvoje :-D

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. jan 2011 16:36

Ja, jaz sem Skrivnostni otok seveda požirala kot otrok, potem, ko sem jo reciklirala enkrat v kasnejših letih, se mi je zdelo pa sploh jako zabavno, kako je pet možakarjev v nekaj letih šlo skozi kompletno industrijsko revolucijo, in to kar brez wikipedije in x-fajlov. (Škoda, da Jules Verne ni bil rojen še kakih 50 let kasneje, gotovo bi bili v knjigi objavljeni še načrti za A-bombo in Teslov kill-o-protonski dezintegrator). lp, proxima

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. jan 2011 16:46

Tole zgoraj sem jaz posadil na vrtu, pa se ni bog ve kako razrastlo.

Glede natrijevog in kalijevog luga: ni ga problem dobit v " specializiranih " trgovinah, v naši vasi je to Mavibo, na trgu. Pri kemikalijah za hišno porabo, so problem pakunge. Običajena, najmanjša pakunga je plasični žaklj 25 kg, tekoče kemikalije so rad pakirane po kartonih 12 ali 20 l, za nekatere je najmanjša pakunga 50 kg, trgovina ne bo prodajala na manj. 

Jaz nisem kemik, vendar ne vem kaj rata iz luga ( ali navadne sode ) ki je natrijev karbonat, lug pa je hidroksid ( učeno bi rekli, lug je močna baza, soda je sol močne baze in šibke kisline ), dvomim pa da bi se dobilo klasično milo ( ki je sol oleinske ( palmitinske, stearinske...... ) kisline in natrijevega luga ) Matr, ne črhnem nobene več......... razen: explozij se ni treba bati, dokler nimate koncentritane soliterne kisline ( HNO3 ). izjema je peroxid in aceton, vendar peroxid mora bit koncentriran.

ežoj

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 17:05

Hahahahahahahaha Samo malo OleaSativa

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

5. jan 2011 17:07

Sem pa tja se kdaj zgodi, da me zgrožen posameznik vpraša, kako lahko trdim, da je moje milo neškodljivo, celo zdravo za kožo, če pa za izdelavo uporabljam LUG (NaOH – natrijev hidroksid). Glede na definicijo, ki jo ponuja Wikipedija, me reakcija niti ne čudi (pa nočem trditi, da je Wikipedija edini vir inf., ki jo ljudje imamo, zgolj kot demonstracija): "Natrijev hidroksid brezvodni (NaOH) (kroglice, luske, mikrogranule) je trda kristalična snov bele barve in brez okusa. Kemijska formula je NaOH. Natrijev hidroksid je jedek in povzroča hude opekline, pri vdihovanju pa lahko pride tudi do pljučnega endema. NaOH in njegove raztopine niso gorljive vendar se v stiku z vodo sproži eksotermna reakcija pri kateri se razvije veliko toplote". (Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Projekt:Natrijev_hidroks) Ker me veseli, da ljudje ne nasedajo vsaki nebulozi, ki jim jo hočejo / hočemo prodati, bom poizkusila na čim bolj enostaven način razložiti proces izdelave mila. Najprej bi stopila korak ali dva nazaj v preteklost. V čas, ko se naši predniki niso mogli enostavno zapeljati do trgovine in kupiti luga s police, ampak so ga pridobivali iz lesnega pepela, tako da so čezenj filtrirali vodo. Vsebnost luga v takšni raztopini pa je težko nadzorovati in tako izdelovalci mila niso mogli točno določiti, koliko raztopine potrebujejo za neko količino maščobe. Kdo od vas se bo mogoče celo spomnil, da je babičino milo bilo dražeče in je sušilo kožo. To je verjetno zato, ker je v milu ostal lug, ki ni reagiral z maščobo. Danes seveda lahko količino luga zelo natančno izmerimo in z raziskavami so tudi ugotovili koliko luga je potrebnega za saponifikacijo enote določene maščobe. Ker olja vsebujejo različno kombinacijo maščobnih kislin, je tudi količina luga za vsako olje različna. Kaj je to saponifikacija? Saponifikacija je reakcija, ki se zgodi, če združimo bazo (natrijev hidroksid) in maščobo. "Rastlinska olja in živalske maščobe so mastni estri v obliki trigliceridov. Baza alkalijske kovine pretrga vezi estra in povzroči nastanek maščobnih kislin in glicerola". (Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Saponifikacija) Glicerol se nato veže naprej in nastane GLICERIN (pogosto imenovan tudi stranski produkt saponifikacije), natrij pa se veže z maščobnimi kislinami in nastane MILO. Saponifikacija je torej kemijska reakcija, ki razdre molekule luga in maščobe, ki se potem sestavijo nazaj v drugačno formacijo. Ta pa nima več takšnega učinka na kožo (oz. na vse kar je organskega), kot ga ima lug. Lug + maščoba = glicerin + milo Nobeno milo ne more nastati brez uporabe luga in nobeno, pravilno izdelano milo nima ostanka (nereagiranega) luga. Zato za vse tiste, ki vas zanima: » Ne moje milo NE vsebuje luga!« ;) Tako, toliko jaz vem o tem kako nastane milo in kakšno vlogo ima lug pri tem OleaSativa

neznan uporabnik

5. jan 2011 17:34

Matr, si pa zakomplicirala haha!!!

A ne bi blo bl enostavno delat žajfo tko kot včasih? Iz porednih otrok?

 

Ne, resno, lepo si razložila. In tudi tvoj album je lep.

japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti