Domač črn kruh

akire00  

član od: 12.1.2009

sporočila: 44

tema odprta - 26. jan 2009 10:03 | ogledi: 14.418 | odgovori: 14

Rada bi spekla dober domač črn kruh.Ali ima kdo kakšen dober recept. Zanima pa me tudi kje dobiti dobro črno moko.

akire00

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

26. jan 2009 10:08

Če boš šla na portalu v rubriko "iskanje" in vtipkala kruh oz. kar pač želiš, boš dobila ogromno receptov.

Kar se moke tiče, ti bo pa google povedal, kje na tvojem območju so mlini.

Ognjič

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. jan 2009 11:34

Mlinotest je začel prodajati dobro črno moko v pakiranju 1kg - vrečka je temno rjava. Super črno moko, tip 1600 pa dobiš samo v njihovi prodajalni v Ajdovščini, a je pakirana po 20kg. Lisa

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

26. jan 2009 15:57

Ja, končno smo dobili  črno moko  tip 1100, kilogramske že kar nekaj let ni bilo na policah. Tip 1600  pa ni super črna ampak polnozrnata.

Za črno 1100 sem se pred časom pozanimala v bližnjih mlinih, pa je nimajo, ker nimajo ustreznih kamnov, če sem prav razumela.

Lijana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

26. jan 2009 16:09

Od kod pa si, LIJANA? Poznam vsaj 2 mlina, oba v Savinjski dolini, kjer imajo tako moko. P< mlin Katić v Leskovcu pri Krškem tudi.

Se mi zdi, da je bolj stvar trgovcev, da take moke ne naročajo.

rimljanka - zasebno mnenje

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

26. jan 2009 16:21

Jaz kupujem moko za kruh v dm-u. polnozrnata ržena bio moka stane okrog 1,20 € in je super. Mešam jo z navadno belo moko pol-pol. polnozrnata pšenična bio je še cenejša in sicer 99 centov, če se prav spomnim. Edino polnozrnata pirina bio moka je malce dražja, 2€ približno. Te pa še nisem probala. Ržena je pa res ok. lp Saša

akire00  

član od: 12.1.2009

sporočila: 44

26. jan 2009 18:28

Hvala za odgovore,zdaj vem da se moka dobi. Ker pa še nikoli nisem pekla kruha (razen v kruhomatu) bi rabila dober recept za pravi črni kmečki kruh (ne takšnega mehkega kot ga kupiš v trgovini) biti mora kompakten.Mogoče kakšna kmečka gospodinja ve kako se ga naredi, jaz sem na žalost zrasla v mestu in doma nismo nikoli pekli kruha. akire00

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

26. jan 2009 19:04

Zrasla sem na kmetiji . Tudi sama sem pekla kruh. Peka kruha ni nobene umetnosti. Sestavine so moka, kvas, sol in voda. Na 1 kg moke 2- 3 dag kvasa, 2 čajni žlički soli caa 1/2 l mlačne vode. Pripraviš si kvas z malo mlačne vode, dodaš 1žlico moke in 1 čajno žličko sladkorja. Ko je kvas vzhajan zamesiš v moko, dodaš vodo in koncu vmešaš še sol. Zgneteš testo, ki naj ne bo preveč mehko. Pustiš vzhajat. Potem ga pregneteš še enkrat in ga oblikuješ v hlebec in ga daš v pehar, da še enkrat vzhaja. Potem testo zvrneš na pekač in z nožem na rahlo zarežeš ene trikrat po širini hlebca caa 1 cm globoke zareze. Pečico vklopi na 200 stopinj in v hladno daj testo za kruh peči. Peči 1 uro. In to je to. martina

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

26. jan 2009 22:08

Megi "Zrasla sem na kmetiji", jaz pa pa pri stari mami. Moja stara mama je pekla kruh v krušni peči. Hlebci pa so bili shranjeni v kleti, na lesenih policah. Ne morem se spomniti koliko jih je bilo, vem pa, da so bili, tisti na koncu, ko jih je prinesla iz kleti že malo "plesnovi, plesni, ne vem kako bi se reklo pravilno" in jih je ostrgala z nožem. Žal mi je, da se ne spomnim recepta, po katerem jih je pripravljala, le to vem, da smo morali otroci, iz kozolca, pred peko kruha, prinesti tri butare, ki jih je zakurila v peči, pred peko. Vzhajane hlebce je preden jih je vložila v peč, z metlico premazala s "projo", prerezala z nožem in jih vložila v peč. Potem je bil, pa, dober kruh. Žal tradicija peke kruha po "slovenskem", receptu izumira. Če kdo še pozna stare recepte, peke kruha v krušni peči, naj jih objavi. Vsi, ki še imamo krušne peči, pa se lotimo peke in ohranimo naše izročilo as1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti