Fiksni zobni aparat

Alcika  

član od: 14.9.2008

sporočila: 192

tema odprta - 14. jan 2009 20:35 | ogledi: 55.454 | odgovori: 193

Hja, tudi sama sem ena tistih, ki si pri kar se da "poznih" letih, umisli fiksni zobni aparat (dobim ga 6.2. in 5.3.2009). Vem,da je bilo o tem ogromnoooo že napisanega, ampak se vseeno obračam na vas, da mi svetujete, kako vse skupaj poteka, kakšna je bolečina....in seveda nega mojih zobkov.

Vsem hvala za odgovore in trud.

Alja

Alcika

medvedka lara  

član od: 23.11.2007

sporočila: 31

14. jan 2009 20:54

Nameščanje aparata sploh ne boli. Zobe si umivaš normalno, rabiš samo posebno zobno ščetko, ki je posebej za fiksen aparat in pa take male tanke "žičke" na teh žičkah pa so dlačice - z tistim si med zobmi hrano ven potegneš, če je kaj ostane. Za nego se je treba bolj potruditi, da hrana slučajno ne ostane, ker lahko potem zob postane črviv. LP Medvedka

habibti  

član od: 16.2.2007

sporočila: 182

14. jan 2009 21:12

Prvih nekaj dni po vstavitvi nekoliko boli. Občutek je, da so majavi (tudi so majavi). Potem bolečina preneha, a se spet (lahko nekoliko manjša) pojavi, ko se menja lok. Nega je precej bolj komplicirana kot ponavadi. Obstajajo posebne nitke (super flos), interdentalne ščetke (kot je opisala medvedka lara), posebne zobne ščetke z utorom in ustne vodice s klorheksidinom. Vse to je potrebno pri vzdrževanju dobre ustne higiene. Neprijetno je, ko ješ, težko se grize, hrana se zatika... Ampak se navadiš. In končni rezultat je dober. habibti

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

14. jan 2009 21:35

Imela sem fiksen zobni aparat skoraj 3 leta in se strinjam s tem, kar je napisala habiti, razen kar se tiče grizenja nisem imela nobenega problema. Ok, naj ne bi jedel trdih bonbonov, pa pri lešnikih in trdi skorji kruga moraš bit previden, a to ni problem... Problem se je navaditi aparata na začetku... meni je bilo prve 3 dni ogabno jesti, ker se je hrana dotikala aparata in se mi je zdelo grozno... sem pila samo po slamici, po treh dneh sem se pa naveličala in se nato zelo zelo htro navadila gristi... Na začetku seveda boli (od cca 6 ur kasneje, ko ti ga dajo gor, kake 3, 4 dni), potem pa ni več problem... Za čiščenje pa zelo pomaga zobna prha! Lp. perpetua

habibti  

član od: 16.2.2007

sporočila: 182

14. jan 2009 21:44

Pri grizenju sem imela v mislih jabolka:), prav spomnim se, da jih nisem mogla jesti. Mogoče se bi dalo, ampak sem se bala, da se mi bo aparat snel:). Ja, zobna prha ali Sonicare ščetka-dobra stvar! habibti

brigitao  

član od: 28.12.2006

sporočila: 21

15. jan 2009 7:48

Kaj pa cena teh aparatov? Ali se veliko razlikuje eden od drugega ortodonta. Menda je na HR veliko bolj ugodneje. LP brigitao

panaja  

član od: 4.7.2007

sporočila: 45

15. jan 2009 7:50

Jaz sem si ga dala 2.12.08 gor in me je na začetku ful bolelo posebej jezik tko da sm že zaradi jezika težko jedla in sem bila 2 tedna na tekoči hrani zdaj je že uredu sem se navadla tko,da potem ko mi ga je dala še na spodnje zobe 5 dni kasneje ni tok bolelo najhuje bo prvič, da se navadiš. Res je da se ti hrana zatika med žičke pa pod zvezdice zato si boš mogla po vsakem obroku umivati zobe. Rabila boš posebne ščetke jaz imam 2 + medzobna ščetka in pa nitke to me je prišlo 16€ v lekarni s tem da medzobne ščetke nism takoj kupila, ker sem jo dobila pri ortodontki pride pa 6 - 7€. Sicer ti pa itak ortodontka use razloži. Ja pa glede grizenja kr navadi se, da boš grizla z zadnjimi zobmi jabolka boš mogla pa na koščke narezat pa jest :) sej bo jaz si grem glih danes prvič zategnit aparat oz.žičke. Aja pa par dni sem ful težko govorila, da še sama sebe nism razumela pa zdelo se mi je da imam ogromna usta pa ko sem se nasmejala z odprtmi usti so se mi ustnice kr zataknile ob aparat :) sam se hitro navadiš men je zdej prov fajn sem pa tudi med tistimi, ki so si ga dali pozno gor jaz imam 26let. Spodej imaš še en link pa si malo preberi. http://www.oralb.com/si/learningcenter/conditions/ http://www.flegis.si/nakup/index.php?prikaz=prikaz Na drugem linku si poglej medzobne ščetke(tako boš rabila), zobne nitke(prve dve boš rabila no eno od teh dveh) in pa za ortodontski aparat (obe ščetke). Pa srečno! panaja

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

15. jan 2009 8:44

moj sin je pa star skoraj šest let in ima slab ugriz. ko mu zrastejo stalni zobje spredaj in zadaj bo tudi dobil zobni aparat. Me je kar malo strah, da ga ne bi preveč bolelo. No kar bo pa bo. Slabo izgovarja šumnike in sičnike prav zaradi slabega ugriza, zato dobi aparat. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Alcika  

član od: 14.9.2008

sporočila: 192

15. jan 2009 9:40

:) Sem pregledala vse linke, počasi si nabavlam, kar bom potrebovala, da ne bom kar iz stola letela, v lekarno, po ščetko in podobno. Ja, sem ena tistih, ki ima rada vse pripravljeno... Samo eno podvprašanje, še....namreč, zasledila sem,da se kupijo nastavki, za električno zobno ščetko (Oral B), ki so namenjene prav čiščenju, zvezdic. Ali ima slučajno katera izkušnjo o tem? Sicer je pa tko, da glede cene ne vem, kolko me bo prišlo, mislim pa da, bo vse skupaj okoli 3000€ :D. Punce, zakon ste...ni me strah, samo saj veste več glav več ve...HVALA VSEM :) !!! Alcika

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

15. jan 2009 9:44

Alcika, kakšna so ta pozna leta? Me zanima za sebe... Mac

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

15. jan 2009 10:11

Medzobne ščetke so najboljše tiste švicarske - znamka Curaprox. Sama jih kupujem v Muellerju. Imam pa ročaj s tremi različnimi nastavki, ker jih pač toliko rabim zaradi različno velikih/majhnih medzobnih prostorov. Zato se za začetek splača kupiti komplet z nosilcem in tremi različnim nastavki http://www.flegis.si/nakup/index.php?prikaz=izdele oziroma ta http://www.flegis.si/nakup/index.php?prikaz=izdele , je prvi priročnejši, ker ga jaz resnično nosima ka s sabo, ker so potem nastavki v kompletu po 5 komadov, pa je malce nerodno, če kupiš napačno velikost.Zobne nitke ne uporabljam več, ker so dotično edino, ki mi je ustrezala, nehali prodajati na naših tleh.

Drugače pa ima Curaprox tudi ostale zobne ščetke super, čeprav sama uporabljam kar OralB navadno in Braunovo sonično.

Kar se pa tistih ultrasoničnih ščetk tiče, poglej malce po tujem spletu, pri nas je bila dotična Philipsova Sonicare Elite ščetka za 50 evrov dražja kot v Nemčiji (149 evrov pri nas).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti