100 letni kruh

ajna  

član od: 7.12.2002

sporočila: 38

tema odprta - 11. mar 2003 12:20 | ogledi: 2.860 | odgovori: 3

Pozdravljeni!

Rad bi vedel, če ima kdo recept za 100 letni kruh. Zelo bom hvaležen.

Dragan

Dragan

tat  

član od: 8.10.2002

sporočila: 10

11. mar 2003 22:48

Imam recept za ržen kruh s semeni ali pa polnozrnat s semeni, čeprav mislim, da je stoletni kar približno prva varianta. Če te kateri od teh dveh zanima povej, točno za stoletnega pa ne vem. Lep pozdrav! Tatjana

ajna  

član od: 7.12.2002

sporočila: 38

12. mar 2003 22:46

Tatjana, zelo bom hvaležen za recepte in se že v naprej zahvaljujem. Dragan

tat  

član od: 8.10.2002

sporočila: 10

16. mar 2003 22:11

Dragan! Greš v trgovino in kupiš moko. Jaz kupujem za ržen kruh moko za domači kruh, kjer je že prava mešanica ržene in pšenične moke, drugače jo moraš sam zmešati. Za polnozrnat kruh kupim moko iz celega pšeničnega zrnja ali graham moko. Obe vrsti kruha delam na enak način. Običajno naredim oba, saj moj mož ne mara polnozrnatega, rženega pa takoj pohrusta. Navadno delam kruh iz 1/2 kg moke, kvasec naredim iz 1/2 kocke kvasa, tople vode, malo moke in sladkorja. Medtem ko vzhaja, pripravim moko, naredim v sredini luknjo, na zgornji rob pa žličko soli, ki naj ne pride v direkten stik s kvascem. V luknjo dam malo kisa za daljšo obstojnost in malo olivnega olja, vse po občutku. Ko dodam kvasec, prilivam toplo vodo in mešam z mešalcem, testo mora biti gladko, a "mokro", oziroma pocasto, da ga ne moreš gnesti z rokami. Bistvo je v mokroti testa, saj je kruh potem rahel in izredno dober, tudi če pečeš samo iz polnozrnate moke. Kruh pustim 1x vzhajati, ga spet pregnetem z mešalcem in dodam semena. Semena lahko kupiš posamezno ali že mešanico za domači kruh - jaz jo dobim v Mercatorju. Nato zvrnem testo v pekač - pečem v podolgovatem pekaču, saj ne moreš narediti hlebčka ali štruce. Ker se mi je testo prijemalo, dam v pekač kar peki papir, pa je super. Vzhaja še enkrat, nato ga dam v pečico na 220-230 st., spodaj pa posodo z vodo, da je boljša skorja. Po10 min. zmanjšam na 190-200 in pečem še prbl. 35-45 min. Temperatura je odvisna od pečice, jaz pečem z ventilatorjem, pa je malo nižja. Kdaj je pečen, vidiš tudi po barvi, naj bo lepo zapečen, poskusiš z zobotrebcem. Kruh takoj zvrnem iz pekača in ga dam na rešetko ali kar počez čez pekač, da se ohladi in ga ne pokrivam. Ko je pečen, je skorja trda, a se med ohlajanjem zmehča, ostane pa hrustljava. Ko daš testo v pekač vzhajat, ga lahko tudi potreseš s semeni. Je pa tako, da mora vsak malo poskušati in eksperimentirati, kakšna mokrotatesta je prava - pocasto, ne redko. Sporoči, kako ti bo uspelo. Lep pozdrav Tatjana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti