Grenadirmarš (?)

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

28. dec 2008 16:00

Matevž je nekaj drugega kot granadirmarš. ham-njam

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

28. dec 2008 16:17

ena mš, jaz sem tisto napisala v zvezi s postom mameF in seveda ločim ti dve jedi.

Ognjič

neznan uporabnik

28. dec 2008 18:21

grenadirmarš bo ,kakor napovedujejo,kmalu vsem znan. hmm Sporočilo je spremenil(a) WRAN51 dne 28. dec 2008 18:23:03 Sporočilo je spremenil(a) WRAN51 dne 29. dec 2008 08:51:06

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. dec 2008 23:45

rimljanka je napisal/a:

Ne samo na Gorenjskem, mamaF, tudi pri nas na Štajerskem.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Imaš prav, Rimljanka, samo pri nas doma v Celju se ga je tako malokrat jedlo (v bistvu doma sploh ne, samo v šoli), da sem ga prav pozabila. mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. dec 2008 23:49

Ognjič je napisal/a:

Jaz še nisem slišala, da bi pri nas (KK, Brežice) kdo delal matevža tudi z makaroni in praženim krompirjem ter fižolom. Se ve, kaj je matevž in bi rekla, da se po celi SLO dela iz kuhanega krompirja in fižola, razlika pa je v začimbah.

Ognjič [vrtnica]
Ja, ne vem, ta punca živi zdaj v Ajdovščini in Primorci itak ne morejo verjet, da je krompir in testenine sploh možno skupaj mešat, ampak, zadnjič, ko ji je šla klapa voščit za 40 let, so ji pa za hec skuhali in postregli tega njenega "matevža". Še jaz sem se z njimi kregala, da matevž ni to....no na koncu je slavljenka zagotovila, da so ga še kar uspešno pripravili. Kaj pa vem, mogoče so samo v njeni družini tako rekli, saj se tudi meni zdi čudno, pa kaj hočemo... mamaF - Mojca

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

29. dec 2008 11:56

No, z mamoF sva ugotovili, da je svet res majhen...jaz sem še povprašala pri mami njene kolegice, kakšno reč so to kuhali in je rekla, da grenadirmarš s praženim krompirjem, makaroni in paradižnikovo omako, matevža pa tako, kot ga povsod ;).

Ognjič

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

29. dec 2008 12:19

Doma smo kuhali "granadirmarš" spomladi, ko je krompir postal že malo sladkast in ni bil sam tako dober pražen. Ta jed izhaja iz Zasavja. Jaz ga še danes skuham, ker ga imam zelo rada. Naredim ga pa tako, da krompir olupim, narežem na kocke, dam kuhati v slano vodo in predno je čisto kuhan, dodam zraven še testenine, običajno polžke. Tako imam vse na enkrat skuhano. Dalje delam kot pri praženem krompirju. Še vedno ga pa pripravljam na svinjski masti s čebulo. regina

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. dec 2008 13:28

Ognjič je napisal/a:

No, z mamoF sva ugotovili, da je svet res majhen...jaz sem še povprašala pri mami njene kolegice, kakšno reč so to kuhali in je rekla, da grenadirmarš s praženim krompirjem, makaroni in paradižnikovo omako, matevža pa tako, kot ga povsod ;).

Ognjič [vrtnica]
Res je, kar pravi Ognjič, jaz sem pravkar zaslišala eno od rojstnodnevnih kuharic domnevnega "matevža", ki mi je priznala, da so na začetku vse "pobrkali" in hoteli grenadirmarš in matevža kar oženiti, ker so si slabo zapomnili prave kombinacije za posamezno jed, na koncu pa je slavljenka uživala v grenadirmaršu, takem, kot ga je poznala iz otroštva. mamaF - Mojca

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

29. dec 2008 13:38

Ja, ne vem, ta punca živi zdaj v Ajdovščini in Primorci itak ne morejo verjet, da je krompir in testenine sploh možno skupaj mešat, ampak, zadnjič, ko ji je šla klapa voščit za 40 let, so ji pa za hec skuhali in postregli tega njenega "matevža". Še jaz sem se z njimi kregala, da matevž ni to....no na koncu je slavljenka zagotovila, da so ga še kar uspešno pripravili. Kaj pa vem, mogoče so samo v njeni družini tako rekli, saj se tudi meni zdi čudno, pa kaj hočemo... Evo tako je zapisala mamaF in ima čisto prav. Jaz sem včeraj tukaj prvič slišala za to jed. na primorskem tega v šoli nismo jedli. Meni je res malo čudna kombinacija, verjamempa, da je dobro. bi morala probat. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

bljak112  

član od: 20.12.2008

sporočila: 22

14. apr 2017 10:58

Spoštovane-i

 

Grenadirmarš jed je vojaška jed iz 1.sv. vojne,ko na fronti ni bilo kaj kuhati,tako da so  vojaki to jed potem prinesli domov.

Najdemo jo pa praktično povsod kjer je bila včasih AvstroOgrska monarhija

pa dober tek

;)

 

bljak112

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti