Koščice

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

tema odprta - 10. dec 2008 18:50 | ogledi: 7.399 | odgovori: 12

Pozdravljene, doma sušimo koščice od grenivke, pomela, kakija, rada bi poizkusila ali bo kaj uspelo.

Sedaj pa me zanima, kaj naj naredim s koščicami...naj jih že sedaj posadim v lončke ali počakam.

Hvala za nasvet, Patty

patty

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

10. dec 2008 20:14

Če smo natančni, nič od tega niso koščice, kvečejmu peške, zanesljivo pa semena. Morda bi bilo bolje počakati še kak mesec ali dva. Lahko pa narediš kompromis in jih pol posadiš zdaj, pol pa enkrat februarja. Priporočam, da jih za nekaj ur namočiš, da malo nabreknejo, potem pa zemljo zmerno(!!!) zalivaš. Nikar jih ne imej nad radiatorjem, bi znalo biti pretoplo.

rimljanka - zasebno mnenje

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

10. dec 2008 20:26

tako kot je napisala Rimljanka najlažje jih namočiš kar na papirnati brisači posadi jih enkrat v februarju kar hitro rastejo,meni nekje do 30cm v prvem letu imamjo pa mandarine oziroma limone potem zelo velike trnje ko bodo zrasle na določeno višino jih bom cepila na kakšno malo manj trnato sorto kaki mi ni skalil še nobeno leto,pa ga sadim mogoče že deset let kivi pa mi lepo odžene,naredi tudi kakšne pet listov potem pa slavno propade dateljni pa imajo že lepih 40cm anaeva

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. dec 2008 20:30

Mislim, da sem enkrat nekje prebrala, da je treba kakijevo seme popilit skoraj do zivega, ker je sicer pretrdo. (Ocitno kaki noce kaj dosti slisati o naravnem izboru). lp, proxima

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

10. dec 2008 20:34

hvala proxima,jih imam nekaj ravno na servetku,bom poskusila še spiliti,upam,da ne bom česa ranila ali poškodovala anaeva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

10. dec 2008 20:34

anaeva je napisal/a:
ko bodo zrasle na določeno višino jih bom cepila na kakšno malo manj trnato sorto anaeva

Najbrž si se zmotila, nanje boš cepila kakšno manj trnato, predvsem pa rodno sorto.

Glede kakija. Če so semena OK, bi morala kaliti, vsaj meni so (pred ohoho leti soicer....). Proxima, po moje kaki čisto odbro sliši, samo oni, 2naraven", ne pa te izpeljane sorte.....po meri človeka narejene, te slišijo na umetni izbor. Hej, imenitna tema, se bliža Darwinovo leto!

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. dec 2008 20:42

Pocakaj se malo s piljenjem, ker sem sla se malo pogooglat, pa svetujejo nekaj drugega - pred saditvijo naj bi semena hranili vsaj tri mesece v hladilniku (ne v zmrzovalniku). (podobno zvijaco priporocajo nam amaterskim vrtnarjem, ce hocemo avgusta se enkrat sejati solato iz semena, ki smo ga pridelali sami junija v istem letu). Ce jih imas dovolj, jih pa lahko vseeno nekaj spilis, pa porocaj o rezultatu...:)) Meni je uspelo iz semen vzgojit tudi drevesni paradiznik (tamarillo), ampak sem ga potem prezimovala pri svoji materi (jaz ne morem imeti sobnih rastlin zaradi macje crede), kjer je na zalost neslavno skripnil zaradi prehude centralne kurjave - tudi ena taka krasna rastlina... bom letos spet!:)) lp,proxima

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. dec 2008 21:13

Ko smo ravno pri takih temah, že včeraj sem premišljevala, da bi odprla temo o sadjarstvu, obrezovanju drevja in podobnih stvari. Res je, da se koledarska zima še ni začela, a pomlad bo zelo hitro prišla in morda nebi škodilo, če bi se človek naučil česa novega. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

10. dec 2008 21:16

proxima je napisal/a:
Pocakaj se malo s piljenjem, ker sem sla se malo pogooglat, pa svetujejo nekaj drugega - pred saditvijo naj bi semena hranili vsaj tri mesece v hladilniku (ne v zmrzovalniku). (podobno zvijaco priporocajo nam amaterskim vrtnarjem, ce hocemo avgusta se enkrat sejati solato iz lp,proxima

To ni ravno za VSE rastline, veš. Se pa s tem razgradijo hormoni, ki zavirajo kalitev, abscizini. lahko kak teden ali 10 dni v zamrzovalniku...... Nekatera semena brez tega sploh ne kalijo..............ampak, dvomim, da za agrume to drži, za kaki morda, ampak, sem precej skeptična.

rimljanka - zasebno mnenje

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

10. dec 2008 21:52

Moja logika je taka, da neko seme kali, je potrebno mu ustvariti take pogoje kot jih ima v naravnem okolju. Torej, če damo v zemljo seme kostanja, mora le ta doživeti obdobje nizkih temperatur ti. stratifikacijo. Po logiki je to nakako takole. Seme, ki je en čas pod nizkimi temperaturami (različno nizkimi, zato dajemo nekatera semena v zamrzovalnik, druga v hladilnik), bo potem ko bo nastopilo obdobje otoplitve takoj pognalo kalček, saj bo to za njega pomenilo da je zima minila, nastopila je pomlad, potrebno bo vzkliti in čim prej čim bolj intenzivno fotosintetizirati. S tem ko mi prenesemo seme v zamrzovalnik/hladilnik mu ustvarimo zaigrano zimo in ko pride na toplo vzklije. Na primer avokado vam bo 99% pognal dolgo koreninico in kalček brez hladilnikov, prav tako limone, kivi, mandarine, pomaranče... Nekaj pa je tudi na tem, da mi poškodujemo ovojnico kakijevega semena in mu tako pomagamo priti ven. Drugače pa je tako, da morajo biti kakijeva semena ko jih sejemo sveža, skoraj tako, ko ga pojemo še posadimo in to potem držimo na toplem. Lepo boste doma vzgojili Mangovec, avokadovec, kavovec, papajo, kivi, kaki, .... Tako so nas učili v srednji šoli ,enkrat sem bila tudi na oddaji na vrtu, kjer sem demonstrirala kako se to seje, pa potem čez 2 meseca še enkrat, ko sem pokazala kaj je zrastlo in to vse skupaj presadila. Seveda ne želim nikomur soliti pameti, morda pa sem komu pomagala. Pričakujem kak kontra odgovor ampak saj so vedno tu na tem forumu :) In kot vsak človek, smo vsi zmotljivi (tudi zdravniki- ko je ravno aktuano) zato tudi jaz ne vem vsega in kar vem ni zagotovo da je prav. Drugače pa je čar vsega, da poskusite, in potem opazujete, pa ne delati 10 let isto, probajte kako drugače, drugi pogoji, drugi način, druge vrste... pa veliko sreče in predvsem veselja. nitta

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

11. dec 2008 7:22

rimljanka saj sem mislila tako ,samo malo drugače napisala kakšne bogate rodnosti niti ne pričakujembolj lastno veselje nitta tako so tudi mene učili ravno tam,kot verjetno tebe,vendar jaz to pozabim vse narediti in se mi potem nabira,................... pa kašnih deset let prej,kar v učilnici,.... pri kakiju pa sem skoraj obupala,.........ga pa vsadim danes takoj ko bo moj zajtrk z njim mimo..... anaeva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti