Kako se dela sir?

rozinica  

član od: 10.7.2008

sporočila: 7

tema odprta - 15. okt 2008 21:40 | ogledi: 8.218 | odgovori: 14

Lep pozdrav!

Nisem čisto prepričana, da sem forum odprla pod pravo rubriko, ampak, kar bo, bo.

Znima me, če kdo slučajno ve, če je na kakšni kmetiji organiziran tečaj izdelovanja sira.

Ali pa, če kakšna kmetija z veliko kravami, sprejema pomoč za čez počitnice, ker me res zanima, kako se napravi PRAVI sir ...

Lep pozdrav,

Rozinic

rozinica

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

15. okt 2008 21:50

povprašaj na planšarijah poleti začneš lahko že kar na Veliki planini potem povprašaš,oziroma daš oglas v PZS kako pa se izdeluje sir pa je bila na kulinariki tudi že debata pobrskaj malo za nazaj,je bilo zelo veliko koristnih informacij anaeva

rozinica  

član od: 10.7.2008

sporočila: 7

15. okt 2008 21:53

Hvala. Sej, toerijo pravzaprav poznam. Ampak bi mi blo še všeč narest sir, pa ga izdelat od začetka do konca. Sej sem že iskala informaicije na Združenju malih sirarjev, ampak so večinoma organizirane samo degustacije. rozinica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

15. okt 2008 21:58

rozinicia, na Mangartski planini pasejo in sirijo, ampak ovčje in kozje mleko. Sami fejst fantje so tam, se izmenjujejo. Morda povprašaš tam. Pojma nimam, od kod si doma....ampak, tam je tako lepo...sir pa zelo, zelo dober, torej obvladajo posel. Če pa mora biti res kravji sir, pa stopi kdaj na ljubljanski tržnici med sirarske stojnice (tam v arkadah nad Ljubljanico) in povprašaj.

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

15. okt 2008 22:00

Kje si doma, Rozinica, če se lokacija ujema ti morda lahko pomagam zelo hitro. Pravzaprav takoj. Sporoči tukaj ali na ZS LP hedonist

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

15. okt 2008 22:12

rozinica, v Strahinju pri Kranju izvajajo tečaje mleko in mlečni izdelki. Jaz zdaj sama izdelujem skuto in jogurt, pa mascarpone, sladko in kislo smetano... Tudi sir učijo izdelovati, takega čisto pravega. Tu je stran šole, kjer so datumi izobraževanj in podobno: http://www.s-bts.kr.edus.si/index.php?id=3 Ali pa pokliči gospo Tino na tel. št.: 04/2772120 ali 041/499934 . _________________________________________________________________________________ TEČAJI PREDELAVE MLEKA PREDELAVA MLEKA V MLEČNE IZDELKE I. (15 ur) Vsebine: - sestavine mleka - higiena pri predelavi mleka - izdelovanje enostavnejših mlečnih izdelkov: jogurtov, različnih vrst sira, kisle smetane, mascarponeja, sladoleda - napake pri izdelkih - uporaba mleka in mlečnih izdelkov v kulinariki. Kdaj: Naslednji termin je predviden za jesen 2008 (zbiramo prijave) Kje: Strahinj 99, Naklo (živilska delavnica) MLEKO II. (15 ur) V treh popoldnevih se boste seznanili z zahtevnejšo predelavo mleka v mlečne izdelke (skuta, siri...). Naučite se spremljati kislost, embalirati izdelke, jih degustirati in podati senzorično oceno. Tečaj bo izveden, ko bo prijavljenih 12 udeležencev. Tečaj je namenjen vsem, ki želite spopolniti znanja predelave mleka oz. za vse začetnike, ki se boste s predalavo mleka začeli ukvarjati, pa ste se že udeležili prvega tečaja s predelave mleka. Kdaj: Naslednji termin je predviden za jesen 2008 (zbiramo prijave). Kje: Strahinj 99, Naklo (živilska delavnica) MLEKO III. (10 ur) 10-urni tečaj, na katerem boste spoznali načela komuniciranja in trženja izdelkov, se naučili izdelati enostavnejše kalkulacije, ustrezno urediti prostor za predelavo mleka ter ustrezno označevati izdelke ter pripraviti HACCP dokumentacijo. Tečaj je namenjen vsem, ki se boste ukvarjali s predelavo mleka kot dopolnilno dejavnostjo na kmetiji. Kdaj: Tečaj bo izveden, ko bo prijavljenih 12 udeležencev (zbiramo prijave). Kje: Strahinj 99, Naklo (živilska delavnica) Tečaji predelave mleka v mlečne izdelke vsebujejo vsebine iz kataloga standardov strokovnih znanj in spretnosti za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije (CERTIFIKATA) "PREDELOVALEC/ PREDELOVALKA MLEKA". tulka

rozinica  

član od: 10.7.2008

sporočila: 7

15. okt 2008 22:30

O, HVALA, hvala, hvala, hvala. Zelo lepo, da ste mi vse takole lepo svetovali. Zdaj grem pa prav z veseljem spat, da si lahko tole jutri bolj natančno pogledam in se dogovorim. Lahkonoč iz ljubljane! rozinica

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

15. okt 2008 22:43

rimljanka, da takole ena za drugo hodiva po planšarijah, pa da "u kup ne trešiva". Ni, da enkrat ne bova.

kobra 1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

16. okt 2008 1:33

Za začetek in potešitev firbca pa si v knjižnici sposodi knjigo Mleko in mlečni izdelki ali pa Izdelava sira (nisem prepričana, če so čisto taki naslovi, so pa fajn knjigice:) Veri

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. okt 2008 5:20

Veri je verjetno mislila na knjigo: Izdelava jogurta, skute in sira, Nežke Bajt in Slavice Golc - Teger, založba Kmečki glas, 2002. ( kmetijska strokovna knjižnica ).

ežoj

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

16. okt 2008 6:42

No sedaj se na Mangartu že sankajo in jedo bio sladoled Spodaj pa povprašaš Urbana,pa zagotovo pokaže anaeva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti