22. sep 2008 20:04
Poskusila sem skladiščenje s peskom, mivko, žaganjem- v pesku in mivki gnije, v žaganju postane uvela, mehka kot cunja in jo je nemogoče lupiti. Najmanj polovico jo znesem na kompost, v marcu jo moram za v ričet že kupit pri sosedu
Korenček narežem na trakove ali kocke (s STATUS rezalnikom za zelenjavo, ki je, zame zakon). Skuham ga v slani vodi (al dente...ne sme se razkuhat), nadevam v kozarce, zalijem z vodo, v kateri se je kuhal in na vrh dodam jedilno žlico kisa za vlaganje (kar sem enkrat v eni rundi že pozabila, pa se vseeno ni pokvaril). Potem v pečici 30 min "pasteriziram" na 85°C (za vsak slučaj) in pustim, da se tam ohladi. Grah vložim po enakem postopku.
Zadeva je zelo obstojna, ponavadi se mi ne pokvari noben kozarec, imam jih tudi še nekaj od lani. Slanica pri grahu sicer postane malo motna, vendar to ni znak, da je pokvarjeno.Uporabljala pa sem ga za juhe, enolončnice (dodala sem proti koncu kuhanja), segretega in zabeljenega z drobtinicami kot prilogo (zmešan z grahom je njami), namečem ga tudi k pečenki, za razne solate (francoska, testeninska...)V glavnem mi je všeč, ker ni "predpriprave" za uporabo, zalogo domače zelenjave imam celo leto in še prostora v skrinji mi ne zavzema.
Tako bi rada imela celo leto "na dosegu" in brez predpriprave tudi kolerabo za pripravo enolončnic, omak kot prilogo k mesu... večno me lovi čas in če na hitro popečem koščke mesa, dodam kolerabo, koren in grah, dodam bleke ali žličnike, dobim instant ajmoht.
Če ne bo drugih izkušenj z vlaganjem, bom posredovala svoje-drugo leto. Definitivno bom vložila polovico letine, ki bi šla itakr na kompost zaradi propada v kleti, tako da nimam kaj izgubiti.
LP, V.