Zlate ribice

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. sep 2008 13:05

Jaz sem kupila akvarij, s filtri in vsem, kar paše zdraven. 37 litrov, večjega si zaradi prostora ne morem špogat.

Notri bom naselila 2! zalti ribici, oz. pajčolanki.

 

Sedaj ga doma "ciklam", kar traja 3 tedne. V vodo dajem antišoker za vodo in bakterije, pa malček ribje hrane. Rastline sem naselila, dala notri tudi korenine... Ki so obarvale vodo, samo ni neke panike.

 

Sem pa spraševala nekaj po telefonu, glede akvarija, pa me je v roke dobil en akvarist, mi vse razložil, poslal zadeve po pošti, napisal navodila, na roko. : ) Skratka, zelooo se je potrudil in jaz ubogam njegove nasvete, se mi zdi smiselno, da ribam pripravim optimalne pogoje za življenje.

 

Vode se menja 1/3 in ne več. Vsakokrat se nalije v akvarij postano vodo, antišoker in bakterije. Baje nej bi se menjalo 1x na teden, vendar mislim, da tudi vsakih 14 dni ne bi bilo nič narobe. Zlate ribe se hrani toliko, kolikor pojejo v eni minuti in ne več, saj so požrešne in se jim tako nakoplje razne bolezni zaradi prenažrtosti. 1 x na teden se jih posti. Za rastline bom še videla, a jih bojo požrle ali ne.

 

Čakat moram torej še dva tedna, potem grem po ribice!

 

Sem se pa s tem gospodom hecala, da se grem z najmanjšim akvarijem profi akvaristiko, prebrala sem malo morje zadev o ribah, akvarijih, kupila knjigo. Skratka, sem se izobraževala še na tem področju. In komaj čakam na ribice, jasno.

lidka

macadamia  

član od: 17.5.2007

sporočila: 217

9. sep 2008 13:22

Nisem prav sigurna, ampak mislim, da zlate ribe ne potrebujejo vsega tega protokola, ker so precej neobčutljive. To "ciklanje" pride v poštev pri tropskih ribicah tipa tetre, neonke, .... Zlate ribice namreč prav brez težav živijo v kakšni mlakici pred trgovinami z malimi živalmi, rastlinami, pred žel. postajami .... vse polno je teh majhnih ribnikov, kjer ni ne filtra, ne antišokerjev, res pa je, da stalno priteka nova voda in stara odteka. Po tem sodeč, ni potrebno niti postajati vode. macadamia

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

9. sep 2008 14:00

Ja, ampak ribnik ja naravno okolje, z vsemi algami bakterijami in podobnim. In voda iz ribnika je mnogo bolj primerna za ribe, kot akvarijska.

Akvarij pa zasilno bivališče in če se ga da uredit za ribice, zakaj ne. Sicer so res dokaj neobčutljive, zato sem jih izbrala, ker bom imela ribe prvič. Kar pa ne pomeni, da so manjvredne.

Če pa koga zanima, naj si kje na akvarističnih forumih prebere kaj in kako z zlatimi ribicami.

Da ne bom jaz izpadla tukaj nekaj "pametna", ker to ni moj namen. Jaz bom naredila tako, kdo drug drugače. Informirala sem se dovolj, da vem, kaj delam.

lidka

macadamia  

član od: 17.5.2007

sporočila: 217

9. sep 2008 15:26

Lidka, saj nimam nič proti in niti približno nisem mislila, da so zlate ribice manjvredne. Sem ti samo hotela olajšati zadevo... macadamia

neznan uporabnik

9. sep 2008 15:52

Doma imam zlate ribice - v začetku - pred cca 8-9 leti jih je bilo 6, sedaj sta samo še dve - vendar mi je rekel prodajalec v zoo trgovini, da je to kar dolga življenjska doba za te ribice, saj ponavadi v akvarijih prej poginejo. V bistvu so poginile zadnje tri v zadnjem letu in pol, prva pa se je "zadušila" s kamenčkom, ki ga je posrkala in ga ni mogla več izpljuniti, ker se ji je postavil počez. Nekaj časa smo gledali kako se je revica trudila, nato pa smo naredili kar je bilo zanjo najbolje. Imam običajen steklen akvarij + filter na oglje - rastlinice so umetne (baje ribice naravne pojedo) - hranim jih zjutraj s hrano za zlate ribice. Na dnu akvarija imajo pesek, nekaj kamnov in školjk. Vodo menjam po potrebi, ponavadi enkrat ali dvakrat samo z gobico zbrišem stene akvarija, odlijem 3/4 stare vode in jo nadomestim z novo, približno take temperature kot je bila prejšnja, vsak mesec in pol do dva meseca ribice preselim iz akvarija v drugo posodo in medtem dobro pomijem akvarij, dobro sperem kamne in rastline.... V bistvu niti ni toliko dela s temi ribicami, niso ravno preveč zahtevne, le hraniti se jih ne sme preveč, ker so baje zelo požrešne, pa tudi zato, ker se voda z ostanki hrane zelo hitro zamaže. Bom pa nekoč, ko bosta tudi ti dve poginili, kupila 3 lepe pajčolanke, do takrat pa bomo kar zadovoljni s temi, ki jih imamo. Še ena zanimivost - nekoč so v oddaji na vrtu predstavljali tudi zlate ribice. Povedali so, da ribice zrastejo toliko, kolikor imajo prostora. Če živijo v majhnem akvariju pač ne zrastejo, če pa jim damo več prostora pa lahko zrastejo tudi do 30 cm v dolžino. Zato pa so zlate ribice, ki jih vidimo v nekaterih ribnikih ali pa v fontanah bistveno večje in bolj oranžne kot te, ki jih imamo doma. So pa enake kot te, ki jih drugače gojimo v akvarijih. Ne vedo pa, kako ribica ve, koliko naj zraste - vaje ima za to nek poseben center v možganih - zanimivo. Veliko veselja z ribicami in lep pozdrav tedi

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

11. sep 2009 20:54

lepo prosim za nujen nasvet . Že eno leto imamo 3 zlate ribice in včeraj se je z eno izmed njih nekaj začelo dogajati. samo skriva se za filtrom ali v roži in miruje. Imajo dolge repe in rep je čisto dol padel, riba pa tudi bolj kot ne leži na boku oz. hrbtu in miruje. Kaj bi lahko bilo? Ji lahko še kako pomagam? Je pa res, da nisem vedela, da so pri vikendu v deževnico nalili klorirano vodo . bi lahko bilo to krivo? doslej se voda nikoli ni penila, ribe pa tudi ne morejo priplavati do dna. Kaj naj? kleo Sporočilo je spremenil(a) kleo dne 11. 2009 20:55

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

11. sep 2009 22:54

Jaz bi vsekakor najprej zamenjala vodo, če se ta peni. Odstranila bi tudi ribico, ki ne daje kakšnih znakov življenja. Če ji je bilo tako usojeno - naj pač počiva v miru. Ostali dve pa bi naselila v očiščen akvarij in mislim, da ne bo nič narobe. Pri nas se je nekoč, ko smo se vrnili z dopusta in so ribe hranili drugi zgodilo, da je bila voda v akvariju, ko smo se vrnili popolnoma motna, v akvariju je smrdelo po gnilem, ena riba je bila napol razpadla, ostale tri nekako čudne, hrane pa so jim dali skozi cel teden kar celo škatlico, ker so rekli, da so bile ribe lačne, saj so vsakokrat, ko so dali hrano prišle in jedle (normalno obnašanje zlatih ribic). Ko sem to videla sem nemudoma spraznila akvarij, ribice preselila v drugo posodo, kamne na dnu in one večje temeljito oprala in prekuhala v osoljeni in okisani vodo, da so izgubili vonj po gnilobi in ribice čez nekaj ur zopet naselila v akvarij. Tiste tri preživela so po treh letih še vedno žive in zdrave. Tudi mi imamo zlate ribice, trenutno 3 v cca 25 l akvariju, rastline imamo umetne, ker zlate ribice pojedo zelene rastline, enostaven filter z vložkom iz oglja. Vodo menjamo po potrebi - na 4-6 tednov odvisno kako hitro se zapaca. Vmes enkrat samo operem filter. Vsakokrat ne izpraznim popolnoma akvarija ampak le odlijem cca 3/4 vode in jo zamenjam s svežo in vedno dam kar vodo iz pipe. Ribice pa imamo že cca 8-9 let in od 6 so sedaj še tri, kar mislim, da je kar dobro. l.p. tedyka

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

12. sep 2009 11:31

Meni je prodajalec isto povedal kot lidki...1/3 vode se menja 1x na teden, pa žlička morske soli se doda (mislim, da je rekel da zaradi sluznice), in vedno prestana voda-najbolje iz studenca. Hraniti zelo malo, le 1x na dan in toliko da v roku 1 min pojedo vse -1x na teden pa nič-post. Drugače pa gre 1 zlatka na 7 litrov vode, oz toliko bi je naj potrebovala. In če ji iz riti visi drek je to slabo znamenje-vsaj moje so šle vse rakom žvižgat oz. hrbtno plavat . Lep vikend, pe3ca

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

12. sep 2009 11:34

Kako je ribica, kleo? RadaJem

anikulime  

član od: 27.9.2009

sporočila: 6

27. sep 2009 16:43

oi ej mene zanime ce lahko js mojo zlato ribico spustim v ksn potok poleti anikulime

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti