Testo za pito

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

tema odprta - 21. maj 2008 13:30 | ogledi: 30.893 | odgovori: 41

prihaja čas obilice sadja z domačega vrta. zanima me kateri recept priporočate za pito.Nekoč sem jedla pri starejši gospej pito, ki se je topila v ustih. testo je bilo hkrati krhko, masleno in tako dobro.

sladkosnedko

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

21. maj 2008 13:40

Jaz delam ponavadi teso za pite po tem receptu : http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10953 odvisno od velikosti pekača potem prilagajam količino sestavin. Je pa testo krhko in masleno, meni zelo dobro. saš

petika  

član od: 11.11.2005

sporočila: 88

21. maj 2008 13:54

400 g moke 1/2 vrečke pecilnega praška 180 g margarine 180 g sladkorja v prahu 2 jajci 2 žlici mleka testo razdelimo na pol in vsako polovico razvaljamo. na prvo plast položimo sadje, poljubno sladkamo in prekrijemo z drugo plastjo. Pečemo približno 1 uro pri 160 st. celzija. Pri nas imamo danes jabolčno z malce rabarbare. Zelo dobra pa je tudi borovničeva. verjetno pa lahko uporabiš kakršno koli sadje (če je sadje zelo sočno ponavadi spodnjo plast testa malo prej popečem - da zakrkne in šele potem obložim s sadjem) petika

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

21. maj 2008 14:10

Še moj recept za pito. Jaz jo pečem v podolgovatem pekaču, 40 cm dolžine. 30 dag moke, ½ vrečke pecilnega praška, 20 dag margarine, 10 dag sladkorja v prahu, 1 rumenjak, 2 žlici kisle smetane, naribana limona lupinica, 3 žlice ruma Moko presej s pecilnim praškom. S prsti v moko zdrobi margarino, dodaj sladkor, rumenjaka, limonino lupinico, malo ruma in kislo smetano. Hitro zamesi testo. Testo razdeli v dva dela in daj v hladilnik naj počiva najmanj pol ure. Pekač posuj z moko, en del testa razvaljaj v velikosti pekača, daj v pekač in dobro prebodi z vilico ter daj v vročo pečico za približno 5 - 6 minut. Pekač daj iz pečice, namaži z nadevom in pokrij z drugim delom testa. Tudi zgornji del dobro prebodi z vilico. Daj v segreto pečico in peči na 180o C približno 40 minut. Zgornji del testa lahko naribaš ali delaš trakove (mrežo). To je moj recept za vse žive pite. Polovico mase pa uporabim za "podplat" pri prekmurski gibanici. Pa dober tek.

Anouk  

član od: 24.2.2006

sporočila: 98

3. sep 2010 20:06

Eno vprašanje glede testa za pito: zanima me, če lahko testo počiva v hladilniku čez noč? Namreč speči moram 5 pit do jutri popolne in sem razmišljala, da bi nekaj testa že danes naredila in jutri spekla (5 različnih test je namreč - krhka in iz piškotov). Bom vesela odgovora :) Anouk

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. sep 2010 20:19

Seveda, testo za pite, jaz ga delam brez pecilnega, tako ali tako mora počivati na hladnem, torej lahko čez noč. Pri meni pogosto.

rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. sep 2010 20:24

Anouk ( po moje ) seveda lahko, mal je odvisno od recepta. Ponavadi so vsa testa nekje, ko učeno rečejo, 3:2:1 ( moka: maščoba: sladkor ). ponavadi je še kaj tekočine, lahko je voda, vino , jogurt, kisla smetana  ( ponavadi kakšna žlica. Če narediš z vodo ne bo nič narobe, če je kakšen jogurt, kisla smetana ali vino ( kislo ) utegne do neke mere zreagirat s pecilnim praškom in je lahko testo morda mal bolj " zbito " ( del reakcije sproščanja " mehurčkov " poteka na povišani temperaturi ). Tole je sam teoretično razglabljanje, izkušenj z počivanjem testa za en dan nimam.

ežoj

Anouk  

član od: 24.2.2006

sporočila: 98

3. sep 2010 20:31

Najprej hvala za hitre odgovore. V nobenem testu zaenkrat nimam jogurta ali smetane. V enem pa je jajce. A to utegne biti težava, če počiva čez noč? Anouk

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. sep 2010 20:35

Ma ne, saj rimljanka dela brez pecilnega. Lahko je ( teoretično ) težava, da pecilni zreagira z kislino in potem ni tako učinkovit.

ežoj

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. sep 2010 20:41

Ne, ne bo težav, še boljše bo testo če bo počivalo.

Samo ne stavi pecilnega praška, samo moko, maslo in če želiš, jajce.

Več kot bo masla, bolj se bo krhko testo topilo v ustih.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti