Omake za testenine in njoke

roxy*  

član od: 16.4.2008

sporočila: 26

tema odprta - 16. apr 2008 18:39 | ogledi: 60.579 | odgovori: 14

dajte napisat čimveč receptov za omake zraven testenin in njokov. jih najdem na kulinariki kar nekaj, amapk mogoče še ima kdo kakšno.

pa še nekaj me zanima: v restavracij ponavadi jem omako z paradižnikom in mocarelo. mcarela je narezana na koščke in stopljena. ko sem sama doma poskušala to narediti, se mi je vsa mocarela sprijela. kakšen nasvet?

hvala.

roxy*

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

16. apr 2008 18:49

Meni najboljša zraven vseh testenin (sploh pa špinačnih) je tale: Na ca. 50 gr masla prepražiš 2-3 stroke česna (sesekljane), nato popražiš še šunko ali še bolje pršut zrezan na tanke koščke (ca. 10 dag) in na koncu dodaš še pol žličke moke. Doliješ 2 dcl mleka in pustiš, da zavre. Nato dodaš še 1 dcl smetane in par rezin topljivega sira ter sesekljan peteršilj. Če delam omako za špinačne rezance obvezno dodam muškatni orešček. Količine vedno dodajam po občutku. Če je omaka preredka dodam smetano in sir, če je preredka dolijem mleko. To je za nas "pašta na belo". "Pašta na rdeče" je pa najhitrejša verzija v mojih receptih: na 100 gr masla prepražim dve žlici paradižnikovega koncentrata, na začetku dodam ščep vegete, kako minuto pred koncem pa žlico sladkorja (ne ravno zvrhano). Narejeno v 5 minutah. Staša

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. apr 2008 0:34

1. Špinača ali blitva: zmrznjeno oz. odtaljeno blitvo narežem na drobne koščke in zdušim na stopljenem maslu kakih pet minut, vmes malo zalijem z mlekom ali sladko smetano, dodam kako žlico parmezana, sol, poper. Premešam z vročimi testeninami, povrhu potresem s svežo skuto.

2. Če imamo dobro svežo polnomastno skuto, so najboljši brez vsega - makaroni, premešani s skuto.

3. Enako hitra je tunina omaka: konzervo tunine razdrobim z vilicami in zmešam v gladko pasto z dodatkom oljčnega olja, 1-2 stisnjena stroka česna in velik šopek nasekljanega svežega kopra...

4. Bazilikin pesto je pa gotovo v bazi...

5. Aja, mozzarela: včasih zamešam  na drobno sesekljan svež paradižnik, nakockano mozzarelo in baziliko direktno v res vrele testenine in pustim nekaj minut na toplem...

Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 17. apr 2008 00:36:18

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. apr 2008 7:29

Pojdi v knjižnico in si sposodi knjigo Sončna kuhinja.

Loni Makaroni

okama  

član od: 29.10.2007

sporočila: 9

17. apr 2008 8:51

Avtor: okama Član od:29.10. 2008 Odgovor z dne – 17. april 2008 Ta recept sicer ni omaka, je pa dober za testenine in ga pogosto uporabljam. Dušena zelenjava za testenine 2-3 bučke, če so majhne lahko več 1 čebula 4 stroke česna ali 1 kitajski česen vloženi pelati 1 šopek peteršilja, sesekljamo 1 žlica olja Oprane bučke narežemo na kolobarje, če so bučke majhne. Če so večje, narežemo na koščke. Narezane bučke solimo in pustimo stati, da pustijo vodo. Čebulo in česen narežemo na lističe in v ponvi na olju dušimo. Dodamo odcejene bučke. Dušimo dalje. Ko so bučke na pol mehke, dodamo nasekljane vložene pelate ( količina je odvisna glede na količino bučk), tudi sok, v katerem so pelati vloženi. Dušimo še kako minuto, da so bučke mehke. Odstavimo s kuhala in primešamo sesekljani peteršilj. Primešamo kuhanim, odcejenim testeninam. Povrhu naribamo sir. Če je navedena količina prevelika za en obrok, lahko preostalo dušeno zelenjavo zamrznemo. Uporabimo jo lahko z rižem, dodamo jo, ko je riž skoraj kuhan in premešamo. LP, okama okama

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. apr 2008 10:29

Pri nas je evergreeen omaka iz tunine - narediš jo pa tako, da preprosto na malo pora prepražiš konzervo odcejene tunine, zaliješ s sladko smetano (jaz dam včasih tudi kombinacijo kisle smetane in mleka, pa malo moke), pokuhaš, lahko dodaš še kako fetko toast sira da se lepo poveže in stopi. Zelo paše notri tudi ena tamala konzerva koruze. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. apr 2008 19:59

Omake take in drugačne - dejstvo ostaja, da sladka smetana tekočino zgosti, kisla jo pa redči.In je pač treba slednjo gostiti z rumenjaki ali škrobom na različne načine.

Namesto omake pa pridejo prav tudi pireji, za na pasto je odličen česnov, enako  primeren za navdušence nad zdravo prehrano in tiste, ki jim ne diši kuhinjska tlaka.

Nekaj strokov česna, še olupiti jih ni treba, kuhamo do mehkega v toliko mleka, da so pokriti.

Česnovo pasto samo iztisnemo iz strokov na pasto/meso/riž . 

 

nola

*Alisha*  

član od: 7.11.2007

sporočila: 360

17. apr 2008 20:24

Na testenine (sploh na kakšne mesne torteline lepo paše) lahko na hitro narediš takole omakico: na malo olja prepražiš šunko, narezano na kockice, dodaš kislo smetano in zgostiš z malo moke ali škroba. Je pa dobro tudi, če enostavno narežeš šunko, dodaš kislo smetano in zmešaš da je bolj tekoče. Dobro je tudi s kakšno posebno salamo (poli...), s pršutom pa mi ni bilo všeč, preveč slano je ratalo. *Alisha*

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. apr 2008 21:00

No, naša otroka pa ljubita Alishino omakco s popraženo šunko zalito s sladko smetano (seveda brez česna ali, bognedaj kakega zelenega dodatka- začneta kar ošpice dobivat, izbirčneža ). Ali pa konzervo tunine zmešano s polovico sirnega namaza Tamar - na vroči pašti se prav lepo stopi. Tudi tu zanju brez začimb. Si pa zato pri nas midva z možem dava duška s česnom, origanom in drugimi blagodišečimi zadevami. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti